het album van adriaen van de venne 232 plaats van de uiterst katholieke keizer Ferdi nand II. Dat betekende olie op het vuur. Fre- derik werd in november 1619 gekroond maar in november 1 620 werden de Bohe mers verpletterend verslagen. De dertigjari ge oorlog zou dood en verderf in Duitsland brengen. Frederik heeft maar één winter in Bohemen geregeerd, vandaar de Winterko ning. FHij moest overhaast de vlucht nemen maar werd door zijn neef prins Maurits gastvrijheid verleend. Frederik Hendrik had veel contact met hem. Aan een koning, hoewel in ballingschap, wordt een hogere plaats gegeven dan een prins, een prins is weer hoger dan een graaf, dan komt een baron en vervolgens een rid der. In deze volgorde komen zij ook in het al bum voor. Het aardige van de ridderfiguur is dat hij het ringsteken beoefent (afb. 2) op dezelfde wijze als dat op Walcheren ge beurt. Van de Venne zal dat zeker hebben meegemaakt. Zeeuws doet ook de „heima chine" aan, een werktuig waarmee de palen voor een paalhoofd worden ingeheid (afb. 3). In de verklarende tekst wordt verwezen naar een klein detail van het panorama van Vlissingen waarop een dergelijke heimachi ne is te zien. Deze gravure naar Adriaen van de Venne beeldt de aankomst van FrederikV van de Paltz en Elizabeth Stuart in 1 61 3 af. Onder het hofleven wordt ook het spelen op de maliebaan weergegeven waarop ge speeld werd met een vrij lange stok met ijze ren hamer waarmee tegen houten ballen werd geslagen (in Den Haag: Maliebaan). Hier is de Winterkoning vrij dominant aan wezig met twee van zijn zoons, rechts Frede rik Hendrik (afb. 4). Als voorbeelden van het volksleven de trekschuit op weg van Delft naar Den Haag (afb. 5) en het bleken van de was (afb. 6). Van de Venne tot besluit: God geeft een goeden tydt - God geef een salich eynde. Martin Royalton-Kisch: Adriaen van de Venne's Album in the Department of Prints and Drawings in the British Mu seum. (British Museum/Meulenhoff, 1988). M.P.d.B.

Zeeuws Tijdschrift | 1988 | | pagina 34