des leeuwen forsche stem wacht al lang op weerklank 2 Ül-£6.1988 omroep zeeland: tot nut van het algemeen 5 gehouden luisteronderzoek was dat 75 tot 90 procent van de bevolking de re gionale omroep als politiek neutraal er voer of over een eventuele politieke kleur geen mening had. Als met ingang van 1990 Omroep Zee land gaat uitzenden zullen dertien regio nale omroepen ons land „bedekken", met een editiestelsel in Overijssel (3), Gelderland (3), Noord-Holland (4), Noord-Brabant (4) en Limburg (3). Representativiteit Eerder is er al gewezen op de bij de wet vereiste representativiteit van het zoge naamde beleidsbepalende orgaan, in Zeeland het algemeen bestuur van de omroepstichting. Artikel 5 van de statu ten van deze stichting omschrijft dit als- volgt: „Het algemeen bestuur bestaat uit zoveel leden dat de belangrijkste maat schappelijke, culturele, godsdienstige en geestelijke stromingen in Zeeland direct in het algemeen bestuur vertegenwoor digd zijn en dat de verschillende delen van Zeeland er een vertegenwoordiging in hebben". Op persoonlijke titel kunnen ten hoogste drie personen lid zijn van het algemeen bestuur. De daarvoor in aan merking komende organisaties wijzen elk een lid aan; de regionale vertegen woordigers worden benoemd door het bevoegd gezag van één of meer regiona le organisaties, aan te wijzen na overleg met de colleges van burgemeester en wethouders van de desbetreffende ge meenten. Begin 1989 bestond het algemeen be stuur uit 44 leden, 30 de diverse stro mingen vertegenwoordigend, 11 als re presentanten van de regio's en 3 op per soonlijke titel. In het bestuur zitten men sen uit de organisaties van landbouw, milieu, cultuur, sport, jeugd, volksge zondheid, ouderen, kerken, vrouwen, gemeenten, kamers van koophandel, vakcentrales, werkgevers, vreemdelin genverkeer, amateurmuziek, weten schappen, dialectenonderzoek, volwas seneneducatie, blinden/slechtzienden, humanisten, vrouwenemancipatie en journalisten. Een programmaraad ontbreekt, al is die wel mogelijk. Zo'n raad zou naar het oor deel van dagelijks en algemeen bestuur de organisatie ingewikkelder maken en aanleiding kunnen geven tot conflicten. Er wordt van uitgegaan dat het program mabeleid in goed overleg tussen het be stuur en de redactie wordt vastgesteld. Programma- en redactiestatuut In het programmastatuut wordt onder streept dat de programmastaf werkt vol gens journalistieke beginselen van onaf hankelijkheid en betrouwbaarheid, zon dervooroordeel en zonder enige binding met overheden, politieke partijen, belan genorganisaties of publieksgroepen. De staf wil de geografische betrokkenheid bevorderen door aan alle delen van de provincie aandacht te geven. Met het oog daarop wordt in Zeeuwsch-Vlaan- deren (naar alle waarschijnlijkheid Ter- neuzen) een dependance gevestigd, met een eigen redacteur. Er is verder een redactiestatuut. Daarin wordt de onafhankelijkheid van Omroep Zeeland nog eens beklemtoond, „met uitsluiting van iedere commerciële in vloed zówet van binnenuit a/s van buiten af op de programma 's en het programma beleid". Tot de programma's wordt toegelaten wat informatief en opinievormend is; reclame of verkapte reclame wordt ge weerd. Het algemeen bestuur oefent repressief controle uit, in het bijzonder of de statu ten, de beleidsnota van het bestuur en daaruit voortvloeiende richtlijnen en/of reglementen worden nageleefd. Er is een hoofdredacteur-directeur en een pro grammaleider die de dagelijkse leiding Zal 'Des Leeuwen Forsche Stem' op korte termijn écht in de ether te beluisteren zijn? De voortekenen voor oprichting van een regionale omroep Zeeland zijn - eindelijk - gunstig. De minister van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur (WVC) stelt geld beschik baar. In Provinciale Staten van Zeeland is, anno 1988, een meer derheid aanwezig voor oprichting van een regio-omroep. De geesten zijn gerijpt. D66, PPR, PvdA en WD staan achter het extra om- roeptientje dat de Zeeuwen voor een eigen radiogeluid moeten be talen. Deze partijen zijn goed voor 25 van de 22 zetels. Geen proble men derhalve, maar een zo breed mogelijk draagvlak is altijd aan genamer. In het CDA, tot op heden overwe gend notoir tegenstander van een regionale omroep Zeeland, zijn de opvattingen veranderd. Provin ciaal partijvoorzitter drs G. C. G. van den Heuvel zorgde voor een doorbraak. Het gros van de 15 frac tieleden wil nu komst van een re- eio-omroep steunen, ervan uit- len gefinancierd medium. 'Des Leeuwen Forsche Stem' houdt re kening met de hele samenleving. Er is geen behoefte aan een streek- omroep: dat was ook een van de ar gumenten tegen. Een onbewe zen argument. Als het waar is, dan zou de Zeeuwse samenleving enorm verschillen met die van ove rig Nederland. Elders tonen de er varingen (ofwel de luistercijfers) onomstotelijk aan dat een regiona le zender in toenemende mate luis teraars trekt. De omroepen die in plattelandsgebieden uitzenden, scoren wat dat betreft nog hoger dan die in de verstedelijkte regio's. delta-omroep Terug in de tijd. Het is in 1965 de Zeeuwse culturele raad die het ini tiatief neemt tot het instellen van een commissie regionale omroep. De commissie gaat niet over één nacht ijs. In 1967 ver schijnt een rapport. Conclusie: er moet zo snel mogelijk een regiona le omroep voor het deltagebied in het leven worden geroepen. Eén - een plan voor streekradio'. Voor gesteld wordt een initiatiefgroep radio Zeeland op te richten, die de banden met de culturele raad los ser moet maken en op eigen kracht aan de slag zal gaan. Dat gebeurt. De initiatiefgroep krijgt direct te maken met negatieve uitspraken van verschillende gemeentebestu ren (zoals Hulst, Temeuzen, Zierik- zee), die een regio-omroep te duur vinden en de behoefte eraan niet zien zitten. Een wetsontwerp van de minister van CRM, begin 1981, maakt duidelijk dat Zeeland in elk geval flink moet betalen, als het een streekomroep wenst. Een be drag van elf gulden per jaar wordt genoemd. Tegen zo'n profijtbegin sel maken gedeputeerde staten ernstig bezwaar: zo hoeft het voor ons niet, is de teneur van de reactie Intussen laait discussie op over de positie van een regionale omroep: onder de paraplu van de NOS of zelfstandig. nieuw geluid In het najaar van 1981 komt een

Zeeuws Tijdschrift | 1989 | | pagina 11