over boeken 33 In gespannen verwachting." hun wagens konden parkeren. Verder vignetjes met onder andere H. H. Roelse Middelburg Photographe. Uitvoering. De drie delen worden bij el kaar gehouden door een kartonnen omslag in grijstinten en zwart. Boven in de driehoek met bescheiden letter: Fa- noy boeken. Het is hier wel de plaats om Dick Anbeek geluk te wensen voor zijn durf een dergelijke uitgaaf te presente ren. Er zit een maar aan de omslag: je moet het geheel behoedzaam hanteren anders kunnen gemene vouwen ont staan. Voor concept en creatie tekenen Leonard Snelders, voor typografie en ontwerp Henk Wittenberg. Ontwerp, li thografie, zetwerk en druk: Pitman bv, Goes. Tot slot: veel kijk- en leesplezier. M.P.d.B. een lust voor de ogen. Men blijft kijken en nog eens kijken. Waar kijken de men sen naar op de Spijkerbrug? De enthou siaste kinderen op de bevroren water gang. De silhouetten van twee dames door de Gistpoort. Maar de vreemdeling en toch ook wel de bewoner die zijn stad kent wil wel weten waar hij zich bevindt. Het fotoboek heeft namelijk geen bij schriften. De fotograaf gaat er vanuit dat alleen en ook echt alleen de foto telt. Een standpunt waarvoor men respect kan hebben. Een eenvoudige handreiking van een apart register met vermelding van bijvoorbeeld straat en eventueel ob ject zou de beschouwer helpen om het onderwerp ter plekke te gaan bekijken. Een foto, pag. 75, van het ringrijden op het Molenwater hebben wij „In gespan nen verwachting" gedoopt. Een juweel! Het derde luik: de historische foto's 1 860-1 885. Het begint al goed met de groep kinderen en enkele volwassenen op de later afgebroken Dam brug voor de Schuitvlotstraat met op de achtergrond de vertrouwde Oostkerk in de as van de straat. Lopend in de Spanjaardstraat komt ook in de as van de straat de Oost- kerk je tegemoet. Middelburg heeft meer van die trekjes. De stereoscopi sche foto van de Markt met de pomp waarop als bekroning een lantaarn prijkt. De Vlissingse poort, die in het ka naal is „gevallen" met daarachter het Vlissings Wagenplein waar de buitenlui

Zeeuws Tijdschrift | 1989 | | pagina 39