dr. w. s. s. van der feen-van benthem jutting werd 6 februari 1989 gehuldigd 56 ten de oorspronkelijke soorten zijn gedo cumenteerd in de wetenschappelijke lite ratuur. Voor ons werk is de toegankelijk heid tot deze literatuur daarom essen tieel. Naast publikaties over de soorten zijn ook die over verwanten en verbanden - de diersystematiek en biogeografie - van belang. Een pub/ikatie van 50 of TOO jaar geleden, die een oorspronkelijke soort beschrijft en deze in relatie brengt met andere soorten, is thans even belang rijk a/s een pub/ikatie die een nieuwe soort in 1989 beschrijft. Oudere literatuur is daarom voor diersystematici essen tieel. Maar ook omdat dergelijke oudere literatuur een tijdsdocument vertegen woordigt, speelt die een rol voor de bio- historie en soms ook voor de cultuurhisto rie. Mevrouw van derFeen heeft ons instituut een omvangrijke bibliotheekcollectie van een buitengewone wetenschappelijke betekenis geschonken. Deze collectie omvat oude èn nieuwe werken op vooral haar vakgebied, de ma/acologie (schel- penkunde) en bevat onder andere zeldza me ma/aco/ogische werken van bijzonder historische waarde. Leemtes in onze bi bliotheekcollectie zijn nu gevuld. Mijn be toog heeft u duidelijk mogen maken welk belang deze schenking voor ons vertegen woordigt. Vele wetenschapsbeoefena ren, professioneel of amateur, zijn haar dank verschuldigd. Tijdens een voltallige vergadering van de staf van ons instituut werd uw schenking bekend gemaakt. Staande de vergadering is voorgesteld u de legpenning van ons museum uit te reiken, welk voorstel met- applaus werd aangenomen. Het leek ons een passende gelegenheid de legpenning heden op de dag van uw 90ste verjaardag te overhandigen. Voor de organisatie van deze dag ben ik de heer M. P. de Bruin veel dank verschuldigd. De bronzen legpenning„NATURA PEPE- RIT S Cl ENT IA M"— hetgeen betekent „de natuur baart de wetenschap- is inge steld a/s eerbetoon aan particulieren die op uitzonderlijke wijze hun steun aan de wetenschappelijke, onderwijs-, natuur- educatieve en culturele taken van het Zoölogisch Museum Amsterdam hebben gegeven. De betekenis van de schenking van mevrouw Van derFeen vooreen aan tal van deze taken heb ik u verklaard. Ex tra aandacht wil ik geven aan de natuur- educatieve taken. In de huidige wereld van milieu-vervui ling bestaat gelukkig steeds meer aan dacht voor natuurbehoud en -bescher ming. Het Zoölogisch Museum Amster dam rekent het tot zijn taak werk te ma ken van onderwijs en onderzoek in dienst van de natuurbescherming. Een logisch uitvloeisel hiervan is voor ons het gastvrij heid verlenen aan verenigingen die in georganiseerd verband studie maken van de natuur. Zo bieden wij in ons instituut daadwerkelijke gastvrijheid aan de akti- viteiten en aan de bibliotheek van de Ne derlandse Malacologische Vereniging. Het komt mij voor dat deze dag waarop u de legpenning wordt uitgereikt, en dat ge beurt nu voor de derde keer, ook voor de ze Vereniging een belangrijke dag is. Ik beschouw het als een voorrecht de leg penning uit te kunnen reiken in de abdij van Middelburg. Gedeputeerde Staten van Zeeland dank ik voor de gastvrijheid ons hier geboden. Mevrouw Van der Feen, namens de staf van het Zoölogisch Mu seum zal ik u nu de legpenning uitreiken. Wij hopen dat u dit bescheiden blijk van onze grote erkentelijkheid wilt aanvaar den. Dr. H. E. Coomans Alhoewel uw wieg in de 19e eeuw stond, op het zuidelijk halfrond, moeten we toch constateren dat u alleen in de 20e eeuw hebt rondgelopen, en voornamelijk op het noordelijk halfrond. De laatste jaren gaat dat lopen wat moeilijker en langzamer, maar dat is de tol die betaald moet wor den om de negentigjarige leeftijd te berei ken. Bij uw geboorte was er beslist een to verfee aanwezig, die voorspelde dat u Ne derlands Indië spoedig ging verlaten, maar dat u er toch altijd mee verbonden zou blijven. En tevens moet zij voorzegd hebben dat u tot op hoge leeftijd roem en eer zoudt oogsten. Die voorspellingen zijn uitgekomen, want uw leven heeft een aantal hoogtepunten beleefd, zonder dat u er ooit naar gestreefd hebt. Achtereen volgens werd u Officier in de Orde van Oranje Nassau bij het 40-jarig ambtsjubi leum. In 1964 verleende de Universiteit van Giessen u de doctorstitel honoris cau sa. Na pensionering werd u Honorair Me dewerker van het Zoölogisch Museum te Amsterdam, en in 1982 Honorair Conser vator van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, en dat Genootschap heeft u ook nog de eremedaille uitgereikt. Vandaag, op uw 90e verjaardag, wordt daaraan toegevoegd de Erepenning van het Zoölogisch Museum. Opvallend is dat deze eerbewijzen pas be gonnen toen u de 60-jarige leeftijd had gepasseerd, maar sedertdien zijn ze in snel tempo gekomen. Het behoeft ons niet te verbazen dat het zo lang geduurd heeft, want ze werden verworven via weekdieren en slakken, en dat zijn lang zame dieren. Ongetwijfeld zult u, bij het naderen van deze verjaardag, uw leven hebben over dacht. Uw opleiding was gericht op les geven, door het behalen van de examens voor onderwijzeres, en lerares in de bio logie. Maar die functies hebt u nooit bekleed, want er kwam een carrière in wetenschappelijk onderzoek. Het Zoölo gisch Museum in Amsterdam had het voorrecht u a/s assistent-conservator te krijgen, daarna was u er vele jaren con servator voor de Weekdieren, de laatste jaren bekleedde u tevens de functie van plaatsvervangend directeur. Voor een buitenstaander lijkt het werk op een mu seum, en dan nog wel met slakken, een merkwaardige bezigheid. Maar voor de insider is het een wereld van schoonheid in vormen en kleuren, waaraan weten schappelijke problemen zijn verbonden die de onderzoeker tracht op te lossen. Wanneer we uw lange lijst van publika ties doornemen, dan zien we dat uw be langstellingssfeer diverse terreinen om vat. Voorop staat het onderzoek van de landslakken en de zoetwaterweekdieren van de Indonesische Archipel. Uw mono grafieën, waarin de grote eilanden en de kleine eilandgroepen systematisch wer den bewerkt, hebben u een wereldnaam bezorgd. Vervolgens was het de Mollus- kenfauna van Neder/and die u in diverse boeken en publicaties hebt beschreven. Maar ook de geschiedenis van de malaco- logie en haar beoefenaren waren onder werp van uw studie. Tenslotte nog een menigte van allerlei onderwerpen die met schelpen en weekdieren te maken heb ben. Studiereizen voerde u naar vele Europese landen, voor excursies en museumbezoe-

Zeeuws Tijdschrift | 1989 | | pagina 18