PROF. Dr. WILLEM PÉE dr. w. s. s. van der feen- van benthem jutting werd 6 februari 1989 gehuldigd niveau worden geaccepteerd. Het is voor al de eindredaktrice die hier het beslissen de woord spreekt. Daarenboven heeft ze veel bijdragen ver zorgd voor de Zeeuwse Encyclopedie die door het Genootschap is uitgegeven. Tenslotte om de losse greep uit het verle den te beëindigen, heeft ze kort geleden het Genootschap een schenking gedaan, afkomstig van haar echtgenoot, van een aantal zeer waardevolle schilderijen, die een verrijking van onze collectie verte genwoordigen. Haar grote verdienste is erkend doordat ze in 1969 tot erelid werd benoemd en in 1982 tot honorair conservator. Mijn voorganger overhandigde haar de pen ning van dankbaarheid en verdienste. Mevrouw Van der Feen, ik weet dat u niet zo gesteld bent op lofuitingen, als ik me zojuist heb gepermitteerd. We vonden toch dat op deze dag, waarop u op zo tref fende wijze om uw wetenschappelijke loopbaan eer wordt bewezen, niet onver meld mocht blijven hoezeer wij hier in Zeeland - dus op veel kleiner gebied - uw schuldenaars zijn geworden. We wensen u nogmaals van harte geluk met de u verleende penning. Wij hebben niets meer waarmee we u van onze kant kunnen eren want u hebt inmiddels al on ze mogelijkheden uitgeput. U moet het doen met de overtuiging dat we nu - a/s vroeger - met u meeleven. Ik kan nu alleen door u een boeket te over handigen u in vergankelijke vorm de be tuiging van iets onvergankelijks over brengen: het grote respect van het Ge nootschap. De Vlaams-Nederlandse „Stichting Ons Erfdeel VZW" geeft de tijdschriften „Ons Erfdeel" en „Septentrion, revue de cultu re néerlandaise" uit en verzorgt daar naast het fraaie jaarboek „De Franse Ne derlanden". Hoofdredacteur van deze publicaties is Jozef Deleu, die in 1987 zijn lezing „Grenzen en hun lieftallighe den" aan hetZeeuwsTijdschrift heeft af gestaan (nr. IV, p. 121 e.v.). Het 14e jaarboek (1 989) van „De Franse Nederlanden" bevat een artikel van Hu- go Ryckeboer over Willem Pée en Frans- Vlaanderen, als dialectoloog in Neder land geen onbekende. Pée kende Zee land en de Zeeuwen. Hij was onder meer goed bevriend met P. J. Meertens. Laatstgenoemde had van prof. Edgard Blancquaert de directe methode van dia lectonderzoek - we spreken over de ja ren dertig - geleerd. Willem Pée werd in 1 931 assistent bij Blancquaert, hoogle raar te Gent. In die tijd raakte Meertens en Pée met elkaar bevriend. In 1947 bespreekt Meertens in het „Tijdschrift voor Levende Talen" het werk van zijn vriend. In het jaar daarvoor namelijk was van Pée de „Dialectatlas van West-Vlaanderen en Fransch- Vlaanderen" in twee delen verschenen, met medewerking van E. Blancquaert, een zeer omvangrijk werk. In 1 948 ging Pée de verantwoordelijkheid voor de Reeks Nederlandse Dialectatlassen met Blancquaert delen. Negen jaar later nam Pée zowel de gehele leiding van het pro ject Dialectatlassen als de leerstoel te Gent van Blancquaert over. Al eerder - in 1943 - was Pée hoogleraar Neder landse Taalkunde aan de rijksuniversi teit te Luik geworden. Door Piet Meertens leerde ik Pée kennen, een boeiend verteller en minnaar van het goede leven. Hij had vrienden tot in de hoogste Belgische kringen. Geboren in 1903 te Brugge bracht hij zijn jeugd door in een tweetalig gezin: vader Gen tenaar en moeder Luikse. Ryckeboer neemt in zijn artikel een getuigenis van Pée over: „De eerste taal die ik sprak was Frans. Ik leerde een Vlaams dialect op straat. Thuis werd enkel Frans gespro ken omdat mijn moeder geen Vlaams of geen Nederlands kende. Door de meiden leerde mijn moeder Vlaams, door mijn broer en mij Nederlands. Toen ik wat ou der was en de leeftijd had bereikt om naar het gymnasium te gaan, sprak ik in huis Frans met mijn moeder en mijn broer, Nederlands met mijn vader en Brugs met de meid. Op straat Neder lands met mijn ouders, wegens de Vlaamsgezindheid, en Brugs en Frans op school." Tweetaligheid kennend raakte hij in Frans-Vlaanderen goed op de hoogte met de verhouding Vlaams- Frans en de taalgrens. Wij blijven nog even Ryckeboer citeren: „Ook op het terrein van de dialect-lexico- grafie koesterde Willem Pée al lang een oude droom. Geprikkeld door het succes van het „Woordenboek der Zeeuwse dialecten" (1 959,1 9796) wenste hij een soortgelijk modern Westvlaams idioti con op te zetten." In 1 972 kreeg hij zijn eerste krediet voor een nieuw dialect woordenboek dat behalve Frans- en West-Vlaanderen ook Oost- en Zeeuws- Vlaanderen zou beslaan. Deze warme persoonlijkheid overleed in 1 986. M. P. d. B.

Zeeuws Tijdschrift | 1989 | | pagina 20