ONTWIKKELINGEN IN DE BODEMKARTERING Een blik op de nieuwe bodemkaart van Zeeland Ir. C. van Wallenburg, G. Pleijter en drs. D. J. Brus Fig. 2a. Kreekrug in het Oudland van Walcheren. De rug ligt op de plaats van de donkergekleurde percelen, vóór de bomenrij. Fig. 2b. Poel met onegale ligging ten gevolge van moernering (afgraven van veen) in de Yerseke Moer. Dit natuur gebied behoort tot het Oudland van Zuid-Beveland. we bodemkaart verschaft (aan de hand van een kaartfragment) en de toepas singsmogelijkheden van de nieuwe bo demkaart. Tot slot geven we nog twee voorbeelden van informatie die uit de bodemkaart valt af te leiden ten behoeve van bodemgebruik en bodembescher ming. De eerste bodemkaarten De eerste bodemkaarten verschenen in een periode waarin men ervan uitging, dat er een onverbrekelijke samenhang tussen bodem en landschap is. De inde ling die de onderzoekers gebruikten voor de legenda bij die bodemkaarten is dan ook gebaseerd op deze veronderstelling. De vijftigste toelichting in de reeks Bodemkaart van Nederland, schaal 1 50 000 is verschenen. Aangezien het hier gaat om een kaart met beschrijving van een flink deel van Zeeland, leek het een goede gedachte de lezers van het Zeeuws Tijdschrift eens wat meer over deze Bodemkaart te vertellen. De Bodemkaart verschijnt in afzonderlij ke West- en Oostbladen volgens de in deling van de Topografische Kaart van Nederland (fig. 1met per blad of com binatie van bladen een uitvoerige toe lichting. De vijftigste toelichting behoort bij de kaartbladen 48 Oost (Middelburg) en 49 West (Bergen op Zoom), en geeft een beschrijving van vrijwel geheel Zuid- Beveland en delen van Noord-Beveland, Tholen, westelijk Noord-Brabant en oos telijk Zeeuws-Vlaanderen. Genoemde bodemkaarten zijn niet de eerste van dit gebied. Eind jaren vijftig kwamen al studies tot stand over de bo dem van Zeeland [1, 5, 8, 9]. De onder zoekers gebruikten echter voor de le genda bij die eerste bodemkaarten een indeling waaraan een aantal bezwaren kleefden. Daarom heeft de Stichting voor Bodemkartering een nieuwe legen da ontwikkeld. In dit artikel bespreken we achtereenvol gens de opbouw van de legenda van de eerste bodemkaarten en van de nieuwe bodemkaart, de informatie die de nieu- Fig. 1. Stand van de bodemkartering van Zeeland (serie Bodemkaart van Nederland, schaal 150000). verschenen kaartbladen verschijnt in 1 989 veldwerk klaar in 1988

Zeeuws Tijdschrift | 1989 | | pagina 21