mededelingen 74 in onze collectie nauwelijks aanwezig. Er werd een twintigtal aan de verzameling toe gevoegd. Hoe dichter bij huis is medebepa lend voor de waarde van de beenderen welke aan pleistocene zoogdieren hebben toebe hoord. Amateurduikers hebben ook een aantal fraaie botten aan ons geschonken. Indien men denkt dat er slechts gedoken wordt rond het moment van het kenteren van het getij en dat daarbij het water vaak troebel is en op een diepte van 30 meter met een lamp moet worden gezocht, dan kunnen we spre ken van een aantal geluksgrepen. In de loop van het jaar zal de geologiezaal van het Zeeuws Museum te Middelburg worden heringericht. De vondsten van het afgelopen jaar zullen worden tentoongesteld. In deze mededeling volstaan we met enkele afbeel dingen. J. M. Moraal subconservator van de collectie Fossiele Bot ten. Oproep De fraaie collectie gesteenten en mineralen die het genootschap bezit wordt momenteel (opnieuw) geïnventariseerd, geordend en waar nodig gerestaureerd door één van de conservatoren. Sinds 1966 is deze zeer interessante collectie opgeslagen in stapels kartonnen dozen. Om de collectie bruikbaarder te maken heeft de Commissie voor de Verzamelingen dringend behoefte aan een stevige kast. Wie van onze leden kan een oude linnenkast of iets derge lijks voor dit doel missen? Telefonisch of schriftelijk bericht met be schrijving, maten en evt. prijsopgave naar adres hoofdconservator, mevr. E. A. Bink horst, Dam 54, 4331 GL Middelburg, tel. 01180-14737 „Nieuwe" Zeeuwse studie De werkgroep Historie en Archeologie heeft al weer heel wat jaren geleden besloten moei lijk vindbare en niet meer in druk verkrijgba re belangrijke historische studies over Zeeuwse onderwerpen opnieuw uit te geven. Zo verschenen in de reeks „Zeeuwse Stu diën" achtereenvolgens:). Th. de Smidt en M. P. de Bruin, Beeldend recht. Tekeningen bij strafvonnissen uit Zierikzee (XVIe - XVIIIe eeuw) (1965),J. H. Kluiver, Zeeuw se reacties op de acte van Seclusie (1980), H. Obreen, De bedijking de Hincline op Zuid- Beveland (1263-1269). Bijdrage tot de kennis van het 13e eeuwse dijkrecht (1982). Als vierde in deze reeks komt eind maart uit de studie „Burg en kerspel in Walcheren" van de beroemde historicus prof. dr. Johan Hui- zinga. Oorspronkelijk verschenen in de „Me- dedeelingen der Koninklijke Akademie van Wetenschappen, afdeelingLetterkunde, deel 80, serie B, No. 2" in 1935, werd zij later opge nomen in deel 1 van Huizinga's Verzamelde Werken (1948). Huizinga had zoals u weet door zijn huwelijk met Mary Schorer ook Zeeuwse connecties. Hij schreef „Burg en kerspel" reeds meer dan een halve eeuw geleden. Sedertdien zijn di verse artikelen en boeken verschenen die te vens op deze materie ingaan. Toch meent het bestuur van de Werkgroep dat Huizinga's studie over de toestand van Walcheren vóór de dertiende eeuw nog altijd belangwekkend is. Vandaar deze heruitgave. J. Huizinga, Burg en kerspel in Walcheren (Zeeuwse Studiën 4), bij voorintekening f 12,50 (girorek.nr. 3719924 t.n.v. Werk groep Historie en Archeologie, p/a Vroon- landseweg 3b, 4421 GJ Kapelle), na verschij nen fl5,-. Werkgroep Geologie Excursie op 4,5,6 en 7 mei 1989. Speciale bij eenkomsten op 15 en 24 april 1989. Lezing: Zie rubriek „Lezingen". Inlichtingen bij de secretaris van de werk groep, de heerj. Gunst. W i n tercolleges" De eerste serie over het thema „Chemie en Geneeskunde", gegeven door prof. dr B. Leijnse van de Erasmus Universiteit te Rot terdam, is inmiddels afgerond. Het aantal „studenten" bedroeg 22, een aantal dat gezien het tamelijk specialistische thema, onze verwachtingen overtrof. Belangrijker is echter dat de docent en de deelnemers met veel genoegen aan deze col leges terugdenken. De levendige en heldere betoogtrant van de docent en de mogelijk heid tot gedachtenwisseling hebben zeker tot het welslagen bijgedragen. Op het ogenblik dat ik dit schrijf (14 maart 1989) is de tweede serie met als thema „Maat schappijbeelden" tot de helft gevorderd en zal bij het verschijnen van dit nummer tot het verleden behoren. Docent is prof. dr. J. M. M. de Valk, hoogle raar in de sociologie en in de sociale filosofie, eveneens van de Erasmus Universiteit te Rot terdam. Voor deze serie hebben zich 72 deel nemers aangemeld, een aantal dat de organi satoren tot grote tevredenheid stemt. Ge hoord het applaus na afloop van de eerste col leges in deze serie, mag ik ook hier van succes spreken. Verheugend is ook dat heel wat jonge men sen de colleges bijwoonden. Een woord van dank aan de medewerk(st)ers van de Zeeuw se bibliotheek is hier op zijn plaats. Zij droe gen zorg voor de werving, de lokaliteit en de nodige outillage. Via een boekestalletje voor de ingang van de aula maakten ze bovendien attent op literatuur die tot verdieping en uit breiding van de collegestof kan bijdragen. De organisatoren zijn al weer druk bezig nieuwe series voor te bereiden, waarbij de re sultaten van een kleine enquête onder de „studenten" beslist niet vergeten zullen wor den. STUDIEDAG CULTUUR IN ZEELANDS GOUDEN EEUW De Werkgroep Historie en Archeologie or ganiseert in 1989 zijn 4e historische studie dag, en ditmaal draagt die een bijzonder ka rakter omdat de Werkgroep in 1989 vijfen twintig jaar bestaat. Er is dan ook voor deze gelegenheid een wat breder onderwerp gekozen. Omdat het in 1989 400 jaar geleden is dat Adriaen Pietersz. van de Venne werd geboren is voor het on derwerp aansluiting gezocht bij het werk van deze bekende schilder, illustrator en literator: Cultuur in Zeelands Gouden Eeuw (1572- 1672); studiedag naar aanleiding van het 400e geboortejaar van Adriaen Pietersz. van de Venne. Als sprekers op deze studiedag zullen optre den: Drs. M. van Vaeck, De culturele activiteiten van Adriaen van de Venne. Prof. dr. L. Strengholt, Letterkundig leven in Zeelands Gouden Eeuw. Drs. J. M. de Groot, Schilderkunst in Zeelands Gouden Eeuw. De Middelburgse Breughel-groep. Prof. dr. K. van Berkel, Wetenschapsbeoefening in Zeelands Gouden Eeuw. Drs. van Vaeck bereid een dissertatie over Van de Venne voor; Prof. Strengholt is hoogleraar Ned. letterkunde aan de VU te Amsterdam; Drs. de Groot is directeur van het Dordts Museum; Prof. van Berkel is hoogleraar Nieuwe Geschiedenis aan de RU Groningen. In samenwerking met de Zeeuwse Biblio theek richt de Werkgroep een kleine ten toonstelling in over het thema van de studie dag.

Zeeuws Tijdschrift | 1989 | | pagina 36