ZEEUWS TIJDSCHRIFT JAARGANG 39 nummer 2 -1989 „HIER KEERDE OP 13 MAART 1945 ONZE LANDSVROUWE TERUG TOT HAAR VOLK" Deze woorden staan onder het monument te Eede, thans gemeente Aardenburg. Koningin Wilhe/mina zette op 13 maart 1945, om 12.29 uur, voet op vaderlandse bodem na bijna vijf jaar ballingschap. Haar dochter, koningin Juliana, onthulde in 1954 het monument, voorstellend een vrouwenfiguur met het wapen van Nederland, van de hand van P. Roovers, ter herinnering aan deze werkelijk historische grensover schrijding. Paal nr. 348, die de grenslijn markeerde, was door aanrijdingen op de druk ke rijksweg Aardenburg-Maldegem zodanig beschadigd, dat het gemeentebestuur van Aardenburg en de voor dit soort zaken ingestelde grenscommissie besloten de grens paal te vervangen. Ter vervanging werd grenspaal nr. 310 gekozen die ten offer was gevallen aan de verbreding van het kanaal Gent-Terneuzen. Opgeschilderd en van nr. 348 voorzien werd de grenspaal in de morgen van 13 maart 1989, vieren veertig jaar na de grensoverschrijding door koningin Wi/helmina, „gesteld" onder het toeziend oog van daartoe aangewezen landmeters van de provincie Zeeland en Oost-V laanderen in afwachting op de officiële formaliteiten die bij een dergelijke gebeurtenis behoren. Dat dit niet zo simpel is hebt u kunnen lezen in het Zeeuws Tijdschrift 1988, nr. 5, ter gele genheid van de herplaatsing van grenspaal nr. 2693. Het gemeentebestuur had voor deze ge legenheid een geheel draaiboek samen gesteld omdat behalve de officiële her plaatsing van de grenspaal ook de on dertekening zou plaats vinden van een overeenkomst inzake brandweersamen- werking tussen de gemeenten Malde- gem en Aardenburg. Het draaiboek dat punctueel werd afgewerkt begon op het stadhuis met een woord van welkom door burgemeester mr. E. F. Jongmans van Aardenburg. Om 14.35 uur kwamen de genodigden samen te Eede bij de grenspaal 348. Na geconstateerd te hebben dat alles in orde was met de her plaatsing en de kinderen van de St. Jo zefschool te Eede meehielpen om specie in de put te gooien rond de paal, vertrok het gezelschap naar het monument ge wijd aan de terugkeer van koningin Wil- helmina. Hier overhandigden verschil lende kinderen onder anderen aan de commissaris der koningin dr. C. Boertien door henzelf geschreven boekjes over de oorlog met een verslag van een ge sprek met de heer Simpelaar, een ver zetsstrijder uit de tweede wereldoorlog. De kinderen van de St. Jozefschool leg den ook bloemen bij het monument. Opnieuw naar het stadhuis. Burgemees ter Jongmans las het Proces-Verbaal van Nazicht voor van de grensscheiding tussen het Koninkrijk België en het Ko ninkrijk der Nederlanden ten aanzien van grenspaal nr. 348. De aanhef luidt: „In het jaar negentienhonderdnegenen tachtig de 13e van de maand maart, zijn wij die ondertekenen, leden van de com missie ad hoe tot herplaatsing van de ge noemde grenspaal en daartoe voorgedra gen door de permanente grenscommissie welke is ingesteld op 6 oktober 1987 in het provinciehuis te Gent, in opdracht van de heer Prof. Dr. H. Balthazar, Gouver neur van de provincie Oost-Vlaanderen, ter Belgische zijde: De Heren: J. F. M. A. J. G. Rotsart de Hertaing, burgemeester van de gemeente Maldegem, J. G. M. De Brabander, inspecteur van de Adminis tratie van het kadaster te Gent; en in op dracht van de Heer Dr. C. Boertien, Com missaris der Koningin in de provincie Zee land, ter Nederlandse zijde: De Heren: Mr. E. F. Jongmans, burgemeester van de gemeente Aardenburg, Ing. L. Heijboer, van de dienst kadaster en de openbare re gisters, Directie Zeeland, overgegaan tot herplaatsing van de grenspaal nr. 348. Na de voorlezing van het proces-verbaal volgde de ondertekening. Het is algemeen bekend dat op 1 3 maart 1945 bij de grenspaal 348 een streep over de weg werd getrokken om goed Een werkelijk historische datum: 13 maart 1945. Koningin Wilhelmina zette voet op vaderlandse bodem. (Archief RVD)

Zeeuws Tijdschrift | 1989 | | pagina 3