„hier keerde op 1 3 maart 1 945 onze landsvrouwe terug tot haar volk" 42 Koningin Wilhelmina spreekt op 13 maart 1945 bij de grens te Eede met militaire autoriteiten. Achter de koningin commissaris der koningin in Zeeland jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford. Geheel links griffier der Staten van Zeeland dr. B. D. H. Teilegen Az. duidelijk te maken dat de koningin „bin nenkwam. Commissaris Boertien her innerde hieraan in zijn dankwoord maar sprak tevens over de symbolische bete kenis: „Bij die gelegenheid werd niet al leen een streep op het wegdek getrokken, maar vooral ook gemarkeerd dat van daaraf verder werd gestreden voor het herstel van grenzen, waarbinnen een ein de zou kunnen worden gemaakt aan de ernstige schendingen van de fundamen tele rechten van de mens". Vervolgens hield de heer G. A. C. van Vooren, als geen ander bekend met de geschiedenis van West Zeeuwsch- Vlaanderen, de volgende toespraak, die wij in haar geheel opnemen: „Zoeven is hier het proces-verbaal on dertekend van de herplaatsing van gren spaal 348 te Eede. Bijna 1 45 jaar geleden, om juisttezijn op 26 november 1844, werd eveneens op het gemeentehuis van Aardenburg een proces-verbaal ondertekend over de plaatsing van de grenspalen, maar toen voor het eerst tussen vertegenwoordi gers van Nederland en België. Van Nederlandse zijde waren aanwezig: luitenant-generaal van Hooff, adjudant van de koning Willem II, kapitein inge nieur André de la Porte en burgemeester van den Eeckhout van Eede. Van Belgische zijde waren aanwezig: generaal-majooro/o//y, kommandant der provincie Antwerpen, de kapitein der genie Dusart, luitenant-adjudant Goffi- net van de generale staf, secretaris der Belgische commissie voor de grens scheiding en de burgemeesters van Mal- degem en Middelburg (in Vlaanderen) De Smet en De Voldere. Het proces-verbaal was volledig in het Frans en Sint-Laureins heette toen nog Saint-Laurent. Ruim 23 jaar geleden, om precies te zijn op 27 januari 1966 kwam men weer bij een voor het opmaken van een proces verbaal, nu op het gemeentehuis van Maldegem. Daarbij waren aanwezig de burgemeesters van Maldegem, Sint- Laureins en Aardenburg, De Muyt, De Sutter en Van Berckel en Ir. M. Haarsma, hoofdlandmeter van het kadaster in Ne derland. Nu ging het om de uitvoering van het rapport van de Internationale Commissie belast met het vaststellen van de ligging van de Nederlands-Belgische grens, die in 1 956 zijn rapport had voltooid. Het zou nog tien jaar duren voordat dit rapport door een proces-verbaal werd bekrach tigd. Dit was voor een landbouwer op Neder lands gebied nabij Sint-Laureins te lang. Nadat hij vernomen had dat zijn erf en bouwland zich eigenlijk enkele meters verder op Belgisch gebied uitstrekte be gon hij maar direct de gemeenschappe lijke heg weg te ruimen en het land van zijn buurman in gebruik te nemen. Prompt volgde natuurlijk aanhouding door de Belgische rijkswacht. De vol gende dag kon men in de krant lezen: Ernstig grensincident te Eede. Ontstaan van de grens Wanneer je een grenspaal herplaatst moet er uiteraard een grens zijn. Hoe is deze grens eigenlijk ontstaan? Hiervoor moeten we teruggaan tot de Tachtigjarige Oorlog (1568-1648), die bij ons bekend is als de vrijheidsoorlog der Nederlanden. Na de Calvinistische Republiek van Hembyse en Ryhove die vanaf 1576 vanuit Gent nagenoeg heel Vlaanderen beheerste, was Alexander Farnese, her tog van Parma in 1 583 door koning Fi- lipsll naar de Nederlanden gezonden om orde op zaken te stellen. De ene stad na de andere viel weer in handen van de Spanjaarden en toen Antwerpen in 1 585 en als laatste Sluis in 1 587 werd veroverd, was Spanje weer heer en meester in de Zuidelijke Nederlanden. Eén stad echter was nog niet in handen gevallen van de Spanjaarden: Oostende. Toen nu in 1604 het ernaar uitzag dat Oostende zich niet langer zou kunnen handhaven, kreeg prins Maurits van Nassau opdracht met een leger Oosten de te ontzetten. In deze opzet slaagde hij niet, maar wel veroverde hij het noorde lijke deel van Vlaanderen dat thans be kend staat als West-Zeeuws-Vlaande- ren, èn Philippine. In 1609 werd het Twaalfjarig Bestand gesloten, van 1 609-1 621 en hierdoor is De zwaar beschadigde grenspaal nr. 348. (Foto ge meente Aardenburg).

Zeeuws Tijdschrift | 1989 | | pagina 4