„hier keerde op 1 3 maart 1 945 onze landsvrouwe terug tot haar volk" 43 Op deze plek in Eede stond eens een historische grenspaal, die echter omver gereden is. Op die plek zette koningin Wilhelmina in 1945 voet in het bevrijde vaderland. (Foto Eric Blom). eigenlijk, enige correcties daargelaten, de huidige grens ontstaan. Artikel 3 van dit bestand bepaalde dat ieder van beide partijen in het bezit zou blijven van de gebieden die hij toen bezat. Bij de Vrede van Munster in 1 648 werd hetzelfde be paald, terwijl verder werd geregeld dat de grenslijn in gemeen overleg afge paald zou worden. Het duurde evenwel nog tot 1 664 voordat dit gebeurde. Deze landsgrens bleef bestaan tot 1 796 toen de Fransen West-Zeeuws-Vlaan- deren, evenals de Zuidelijke Nederlan den, annexeerden en er Franse provin cies van maakten. West-Zeeuws-Vlaan- deren werd toen een onderdeel van het Département de l'Escaut met als hoofd stad Gent. De grens was toen verdwe nen. Die kwam eerst terug in 1815 toen de Noordelijke en Zuidelijke Nederlan den in één koninkrijk onder Willem I werden verenigd. Toen werd het een provinciale grens tussen de provincies Zeeland en Oost- en West-Vlaanderen. Voor het eerst hoorde West-Zeeuws- Vlaanderen toen onder de provincie Zeeland. Vroeger werd het rechtstreeks bestuurd vanuit Den Haag als generali teitsland. De tijd zonder landsgrens duurde hier maar kort. Na de Belgische omwenteling in 1 830 werd de provinciale grens weer landsgrens. De onenigheid met België duurde nog tot 1 830 en eerst in 1 844 werden, zoals vermeld, de nieuwe grenspalen geplaatst. Grenspalen De grenspalen zoals ze er nu staan wer den geplaatst ingevolge de conventie van Maastricht van 8 augustus 1843. Het reglement voor het plaatsen ver scheen in het Nederlandse staatsblad nr. 12 van 1844. Voor wat de omgeving van Eede betreft werd in mei 1844 begonnen met het vervoeren, plaatsen en stellen der palen. Van Nederlandse zijde waren met de uit voering belast de kapitein-ingenieur An- dré de la Porte en van Belgische zijde de kapitein der genie Dusart. De burge meesters van beide zijden van de grens moesten een en ander aan de bevolking bekend maken, de officieren op het ter rein vergezellen, zorgen dat de palen ter plaatse werden gebracht en zorgen voor onderdak voor de officieren in de omge ving en voor arbeiders om het werk te doen. Het reglement voor het onderhoud van de grenspalen dateert van 14 december 1849. De burgemeesters der gemeente aan beide zijden van de grens of door hen aan te wijzen inspecteurs waren ver plicht ieder jaar in de lente de grens te schouwen om te zien of de palen niet verzet waren, wel goed onderhouden waren en nog onwrikbaar stonden. In de vorige eeuw hield men daaraan strikt de hand en werd proces-verbaal opge maakt. Na afloop daar van bleef men in de regel in een gezellige en dikwijls hu moristische sfeer bijeen. Later is dit kennelijk verwaterd. Ik herin ner mij nog dat het enige wat jarenlang alleen gebeurde was dat in het begin van ieder jaar een bericht moest worden ge zonden aan de commissaris der konin gin over de grenspalen en dit luidde al tijd hetzelfde: er was niets aan de hand. Of dit werkelijk van paal tot paal was on derzocht blijft een vraag! Overigens is het niet zo gemakkelijk om de grenpalen zo maar te verplaatsen. Deze staan meestal midden in het land en wegen 372 kilogram. Het zijn ijzeren palen geplaatst in een klomp van cement en staan 90 centimeter onder het maai veld. Bovengronds behoort de grenspaal 1.87 meter hoog te zijn. Grenspaal348 was een bijzondere paal. Het was hier dat 44 jaar geleden konin gin Wilhelmina op 1 3 maart 1 945 voor het eerst na vijf jaar ballingschap weer vaderlandse bodem betrad. De grens was hier in het wegdek duidelijk waar neembaar, maar om deze toch wat meer te doen uitkomen, met name op te ne men foto's, werd hij nog wat duidelijker gemaakt. In die tijd van schaarste en ver woesting was verf niet te krijgen. De gangbare overlevering is dat men meel heeft gebruikt om een lijn te trekken, doch meel was een veel begeerd en schaars artikel en op de bon. Dat dit ge bruikt zou zijn is onwaarschijnlijk. Van ooggetuigen werd vernomen dat het varkensmeel is geweest, dat inderhaast op een boerderij in de buurt werd ge haald. Dat de koningin zou komen werd uit vei ligheidsoverwegingen, het wastoen nog oorlog, slechts een paar uur tevoren aan de bevolking via de dorpsomroeper be kend gemaakt. Rond half een verscheen koningin Wil helmina in een gepantserde auto van het Britse leger aan de grens. De dag tevo ren was zij per vliegtuig uit Engeland overgekomen en bij Brussel geland. Aan de grens werd zij begroet door de com missaris der koningin in de provincie Zeeland mr. J. W. Quarles van Ufford en

Zeeuws Tijdschrift | 1989 | | pagina 5