EEDE „hier keerde op 1 3 maart 1 945 onze landsvrouwe terug tot haar volk" 44 GSM AARDENSURG 13maartl989.De autoriteiten constateren dat de vernieuwde grenspaal nr. 348 er goed „bij" staat. Rechts van de paal commissa ris der koningin dr.C.Boertien, links van de paal (van rechts naar links): bestendig afgevaardigde P. Wille (namens gouverneur van Oost-Vlaanderen prof. dr. H. Balthazar), burgemeester J. F. M. A. J. G. Rotsart de Hertaing van Maldegem en burgemeester mr. E. F. Jongmans van Aardenburg. (foto: Raoul Van Hulle). enkele andere autoriteiten. In haar ge zelschap bevonden zich onder meer mi nister dr. L.J.M.Beelende chef-staf van het Militair Gezag, generaal H. J. Kruis. Statig overschreed zij daarna de duide lijk aangegeven grenslijn, gadegeslagen door enkele tientallen mensen uit de omgeving. Rondom was het een en al troosteloosheid van vernielde woningen en boerderijen. Het geheel duurde maar kort en had een sober karakter. Daarna vertrok de koningin, beschermd door militaire politie naar Aardenburg. Grenspaal 348 overleefde de oorlog. Praktisch onbeschadigd hield hij stand temidden van de verwoeste woningen in de omgeving. Uiteindelijk viel hij ten of fer aan het drukke verkeer op de rijks weg Aardenburg-Maldegem. De grens paal die ter vervanging werd herplaatst is de vroegere grenspaal 310, die ge staan heeft op de plaats te Sas van Gent, waar het kanaal Gent-Terneuzen werd verbreed. Uiteraard werd de paal ver nummerd in 348. De grens heeft ook nog een beroep op geleverd dat niet officieel bekend staat, maar dat vroeger toch veelvuldig werd uitgeoefend. Toen ik nog in functie was als ambtenaar van de burgelijke stand kwam er eens een inwoner van Eede, een goede bekende, bij mij om een geboor te-aangifte te doen. Na de gebruikelijke vragen te hebben gesteld vroeg ik naar zijn beroep. Hij zei: „Dat weet je toch wel". „Maar, antwoordde ik, „dat kun je toch niet opschrijven?" Hij antwoordde: „Zet maar handelaar visa versa". Toen ik aanstalten maakte om dit op te schrijven zei hij verschrikt: „Dat ga je toch niet doen?" Ik zei „Waarom niet, je zegt het toch?" Toen antwoordde hij met een glimlach: „Zet maar vlasbewerker". Het was een smokkelaar!" Na deze toespraak werd de video-film, samengesteld uit oude filmjournaals „De Koningin weer thuis" vertoond. Tot slot volgde de afhandeling van de sa menwerkingsovereenkomst Maldegem- Aardenburg met een humoristische toespraak van burgemeester Rotsart de Hertaing van Maldegem. Het geheel werd met een aperitief beklonken. M.P.d.B. Met dank aan de heer Van Vooren voor het spontaan afstaan van zijn toespraak.

Zeeuws Tijdschrift | 1989 | | pagina 6