woonvoorkeuren van ouderen en de betekenis van de „zorgzame samenleving" in noord- en zuid-beveland 89 tigde ouderen van buiten Zeeland. In de andere kernen was dit steeds meer dan de helft. Alhoewel de recent gevestigde ouderen in kleine kernen voor ongeveer 60% van buiten Zeeland kwamen, wa ren relatief veel van hen geboren in het dorp waar zij nu woonden. De recent ge vestigde ouderen in de grote platte landskernen hadden de minste histori sche binding met hun huidige woon plaats. In het onderzoek is geen aandacht be steed aan de omvang van de drie ver schillende groepen recent gevestigde ouderen; die in Goes, de grote platte landskernen en de kleine kernen. Het aantal recent gevestigde ouderen in klei ne kernen is absoluut gezien in elk geval bijzonder klein. Alles bij elkaar genomen was sprake van een groep onderzochte ouderen met sterk uiteenlopende kenmerken. Er wa ren ouderen bij die de studenten in kle derdracht ontvingen en waarvan de reik wijdte van hun contacten niet veel verder ging dan het eigen dorp. Daarnaast wa ren er ouderen die hun recente vestiging in Zeeland verklaarden uit de gunstige ligging van Zeeland ten opzichte van de internationale vliegvelden van Amster dam en Brussel. Woonvoorkeuren van ouderen in Noord- en Zuid-Beveland Ouderen blijken het wonen in grote plat telandskernen gunstiger te beoordelen dan het wonen in kleine kernen of het re gionale centrum Goes. Voor recent ge vestigde ouderen is dat nog duidelijker dan voor ouderen die al langer in de drie typen woonmilieus woonden. Het min der gunstige oordeel over de woonsitua tie in Goes en in de kleine kernen bleek vooral te bestaan uit een minder gunstig oordeel over de bereikbaarheid van voorzieningen en een minder gunstig oordeel over het sociale klimaat. In Goes bleek bijna 35% van de ouderen met een langere woonduur en bijna 40% van de recent gevestigde ouderen niet tevreden met de bereikbaarheid van een aantal voorzieningen: winkel voor dage lijkse benodigdheden, postkantoor, kerk, recreatiezaal/soos, huisarts, bus halte en dienstencentrum (althans, voor zover zij van deze voorzieningen gebruik maakten). Zelfs in kleine kernen bleek het oordeel over de nabijheid van voor zieningen onder de ouderen met langere woonduur gunstiger (figuur 3). Deze op merkelijke conclusie is voor een deel te verklaren door het feit dat een aantal van deze door ouderen gebruikte voorzienin gen in Goes niet in de eigen buurt voor komen (figuur 4). In Goes was slechts de Figuur 2. Figuur 3. Goes Grote rurale kernen Kleine kernen Goes Grote rurale kernen Kleine kernen helft van de ouderen van mening dat alle door hen gebruikte voorzieningen in de eigen buurt voorhanden waren. In de grote plattelandskernen was dit percen tage 67. In kleine kernen waren alleen de recent gevestigde ouderen nog somber der over de aanwezigheid van door hen OORDEEL OVER NABIJHEID VOORZIENINGEN ouderen met langere woonduur (boven) en recent gevestigde ouderen (onder) milieutypen: 0% 20% 40% 60% 80% percentage respondenten EU] positief oordeel 100% regionaal centrum grote plattelandskernen kleine plattelandskernen niet in het onderzoek betrokken kernen grens tussen Walcheren en de Bevelanden gemeentegrens O

Zeeuws Tijdschrift | 1989 | | pagina 11