POLDERS EN WATERSCHAPPEN VAN HET VOORMALIGE WATERSCHAP AXELER AMBACHT L. M. Hollestelle Met ingang van 1 januari 7965 werden 38 polders en waterschappen, waaronder vijf ca/amiteuze polders, opgenomen in het toen opgerichte Waterschap Axeler Ambacht. Al vanaf het begin van deze eeuw was er van de kant van de provinciale bestuurders belangstelling voor concentratie van polders en waterschappen in een groter organi satorisch en bestuurlijk verband. Dit artikel wit de geschiedenis van deze polders en waterschappen beschrijven en hun uiteindelijke concentratie tot het Waterschap Axeler Ambacht. Dit waterschap heeft bestaan tot 1982, toen het samen met het Waterschap De Verenigde Braakmanpolders opging in het Waterschap De Drie Ambachten. Het artikel is geschreven naar aanleiding van de voltooiing van de inventarisatie van de archieven van deze voormalige polders en waterschappen en is als zodanig een bewer king van de algemene inleiding op deze inventaris Historisch overzicht In de Middeleeuwen maakte het gebied van Axel samen met dat van Hulst, Asse nede en Bouchoute deel uit van het graafschap Vlaanderen. Het stond be kend als de Vier Ambachten. De water staatszorg in dit gebied was al vroeg ge regeld. Indevidimusvandekeurvande Vier Ambachten uit 1 242 waren ook re gelingen opgenomen voor het onder houd van dijken en wegen. Daarnaast waren aan schout en schepenen be voegdheden gegeven om toezicht uit te oefenen op de plicht die de eigenaren hadden om het hen toegewezen stukdijk te onderhouden. Ook werd er voor het onderhoud en herstel van de dijken en andere waterstaatswerken geschot ge heven. In het Axelambacht lagen twee grote wateringen, de Bewesten Blijde en de Beoosten Blijde. Deze waren onder geschikt aan het bestuur van het am bacht 2). Al vanaf de tiende eeuw hadden voorna melijk monniken van de Benedictijner abdijen van Sint Pieter en Sint Bavo te Gent zich met bedijkingen in de noorde lijke kuststrook van Vlaanderen bezig gehouden. Rond het jaar 1 350 bereikten de inpolderingen hun grootste omvang. Na 1 350 deden zich langs de gehele Noordvlaamse kustvlakte overstromin gen voor; niet alleen door de stormvloe den maar ook door oevervallen, als ge volg van de steeds groter wordende Honte, en militaire inundaties, als gevolg van de oorlogen in Vlaanderen. De aan de oostzijde van de in 1375 ontstane Braakman gelegen Landdijk werd in 1488 als gevolg van de burgeroorlog in Vlaanderen op diverse plaatsen doorge stoken. Om verdere dreiging van de Braakman gelegen Landdijk werd in 1488 als gevolg van de burgeroorlog in Vlaanderen op diverse plaatsen doorge stoken. Om verdere dreiging van de Braakman tegen te gaan werd in 1492 een nieuwe landdijk aangelegd, die liep van Terneuzen via Axel en Assenede tot Bouchoute. Zware stormvloeden, zoals die van 1530, 1532 en 1570, overstroomden grote delen van het gebied, maar veroor zaakten geen blijvend landverlies3). Na de Allerheiligenvloed van 1570 werd de toestand van de polders rond Terneu zen gevaarlijk. De stad en het ambacht Axel, die in 1 565 onder één bestuur wa ren gekomen, kregen in 1572 ook het beheer en onderhoud van de dijkage van Terneuzen, een gedeelte van het Asse neder Ambacht. Definanciële lasten wa ren voor de polders Vreemdijke, Wil- lemskerke, Triniteit en de Koude en Lo- venspolder te hoog geworden. Het be stuur van Axel over het Kwartier van Ter neuzen was echter niet bevredigend in de ogen van het landsheerlijke bestuur. Bij ordonnantie van 2 maart 1 576 werd de oprichting van het waterschap „Het Quartier van Ter Neusen" vastgesteld, waardoor deze polders onder één dijks- bestuur werden gebracht4). De achter liggende polders werden aangeslagen in de kosten voor het beheer en onderhoud5). „Kaarte van den Eijlande van Axel, mitsgaders van geheel Axelambagt aan de oversijde in Staatsvlaanderen, berustende op het Stadhuijs tot AxelTekening door D. W. C. Hattinga, 1 739. In: Rijksarchief in Zeeland, Atlas Hattinga Staats-Vlaanderen deel IV nr. 19. 'y'K-AAMf

Zeeuws Tijdschrift | 1989 | | pagina 20