polders en waterschappen van het voormalige waterschap axeler ambacht 99 In die jaren was ook in het gebied van Axel en Axelambacht de strijd tussen de Geuzen en de Spaanse troepen uitge broken. Axel, Terneuzen en Triniteit wer den door de Geuzen verwoest. De zorg voor de zeedijken werd verwaarloosd6). De Spaanse legers onder aanvoering van Parma rukten op vanuit het zuiden en sloten de steden Gent en Antwerpen in. Sas van Gent werd in oktober 1 583 door de Spanjaarden veroverd. Om verwoes ting van de eigen steden te voorkomen onderhandelden de stadsbesturen van Axel en Hulst over capitulatie. Eind okto ber gaven beide steden zich over. Het te genoffensief van de Staatse troepen bleef niet uit. Op 6 november 1 583 werd het Kwartier van Terneuzen veroverd. Daardoor werd er een bruggehoofd ge slagen en konden er aanvallen onderno men worden op het Axelambacht7). Daartoe werden grote delen van het ge bied onder water gezet. In mei 1584 werd de Zeedijk bij Campen doorgesto ken, waardoor de parochie Aandijke en het gebied rond Zaamslag inundeerden. De zeesluis bij Othene werd vernield8). In de zomer van 1586 werd alsnog de Landdijk doorgestoken. Zo werd Axel van het land van Waas afgesloten en door Prins Maurits en zijn troepen op de Spanjaarden heroverd9). Het directe gevolg van de verovering van Axel in 1586 was dat de oude rechten weer werden hersteld en het waterschap „Het Quartier van Ter Neusen" werd af geschaft 10). De stad en het ambacht werden be stuurd door enkele gecommitteerden van de Staten van Zeeland. Op 1 8 april 1590 stelden de Gecomitteerde Raden een provisionele unie vast tussen de ste den Axel, Terneuzen en Biervliet, het zo genaamde Committimus. Ook werden er enkele zaken ten aanzien van de polders geregeld. Tijdens de Republiek oefende het bestuur van het Axelambacht weinig invloed uit op de waterstaatszaken. In 1 591 en 1 592 werden vijf poldersten noorden van de stad Axel bedijkt ter be scherming van de stedelijke vestingwer ken. De polders liepen kort daarna twee keer onder water. De laatste keer door toedoen van de stormvloed op de twee de Paasdag 1606. Daarna konden de polders uiteindelijk bedijkt worden. Vele gronden waren „ten bate der gemene zaak" verbeurd verklaard. De stad Axel probeerde in de steden Middelburg en Vlissingen participantentevindendiede bedijkingen wilden financieren11). Voor de bedijking van de gronden van het geïnundeerde land van Blij, ten noordoosten van Axel, werd in 1 595 en 1 597 octrooi verleend, maar met de uit voering werd pas na de Vrede van Mun ster in 1 648 begonnen. Aan personen die bereid waren kapitaal in de bedijking te steken werd octrooi verleend met bijbehorende belasting vrijdommen. Daarna vond er een oproe ping plaats van alle rechthebbenden op de te bedijken gronden, om mee te doen aan de bedijking. Als men niet mee wilde doen, verviel het eigendomsrecht12). Vlaamse grootgrondbezitters als de Gentse abdijen van Sint Bavo en Sint Pieter deden niet veel moeite om hun eigendomsrechten te laten gelden en berustten in het verlies van inkomsten van hun gronden. Veel van hun schor- gronden werden in de eeuwen daarna verkocht13). Tijdens het Twaalfjarig Bestand werden ook enkele polders herdijkt ten zuiden van Terneuzen (Kats, St. Anna). In het gedeelte van Axelambacht dat in Spaan se handen was, werd in 1 620 de Autri- chepolder bedijkt door Antwerpse ka nunniken 14). In 1617 werd door het opwerpen van kaden langs de zandgronden het land van Oud Zuiddorpe en Beoostenblij tus sen de forten Vogelzang en Moerspui te ruggewonnen op de zee. Na het hervat ten van de oorlog in 1621 vond in het Spaanse gebied ten zuiden van Axel in 1634 de verdere bedijking plaats van het geïnundeerde land van Zuiddorpe en Beoostenblij. Initiatiefnemers waren Axelse katholieken die de jurisdictie hadden behouden van het gebied rond om Zuiddorpe. De bestuurders zaten uit veiligheidsoverwegingen in Gent. In de dijk, opgeworpen langs het kanaal ten zuiden van Axel, werden enkele forten gebouwd l5). Door de belegering en inname van Sas van Gent in 1 644 en Hulst in 1 645 door Frederik Hendrik en zijn leger, kwam ook het gebied tenzuiden va nh et Kanaal van Axel in Staatse handen. Na de Vrede van Munster kwam het voormalige strijdgebied als generali teitsland aan de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden. Nu konden er grotere bedijkingsactiviteiten ontplooid worden. De Staten-Generaal en de Sta ten van Zeeland verleenden als bestuur ders van het Comittimus vele octrooien. Zo werden het geïnundeerde middel eeuwse land van Blij ten noordoosten

Zeeuws Tijdschrift | 1989 | | pagina 21