WAARSCHUWING Aan Bewoners van de Eilanden in de Monding van de Rivier de Schelde STICHTING MONUMENTEN WALCHEREN '40-45 Oprichting van vijf monumenten ter herinnering aan de verwoesting van Walcheren M. C. Verburg Uitgevaardigd door het Hoofd kwartier van den Opperbevel hebber van het Geallieerde Expeditieleger. „Het ontroerende beeld dat blijft hangen Is dat van de gewone mens die blijft doorvechten ondanks de ogenschijnlijk vergeefse strijd, dat van het rusteloze water en de berus tende mens. Mae me gae nie weg. Glad nie. Me dienke der nie over. Me gae bove wone." Uit: „De zee woont in ons huis. Walcheren 1944-1946" door Tina Keller. Op 1 7 mei 1 990 is het vijftig jaar gele den dat Middelburg tengevolge van een Duits bombardement zeshonderd mo numenten en een groot deel van de bin nenstad in vlammen zag opgaan. Die gebeurtenis markeerde het begin van een lijdensweg die Walcheren nog had te gaan en waaromtrent in ons land nog maar heel weinig bekend is. Eind ok tober 1944 werden de dijken rond het eiland door de Royal Air Force op vier plaatsen - Veere, Westkapelle, Vlissin- gen en Ritthem - weggebombardeerd als inleiding tot de bevrijding, met als triest dieptepunt de vernietiging van Westkapelle en de dood van vele inwo ners. Gedurende meer dan een jaar liep het ei land - als een communicerend vat met de zee - tweemaal per etmaal onder wa ter. Vlak voor de bevrijding van Walche ren op 6 november 1 944 werden in Vlis- singen grote verwoestingen aangericht; geen gebouw bleef onbeschadigd. Nog altijd zijn er geen monumenten die herinneren aan deze onvoorstelbare el lende, waarbij vele zakenlieden, land bouwers en burgers hun met grote inzet opgebouwde bezit en bedrijf verloren zagen gaan. Wie dat van nabij heeft meegemaakt weet dat de wederopbouw die zij - in een uitzichtloze tijd - ter hand namen, een prestatie is geweest waar wij nog altijd grote bewondering voor moeten hebben. De Stichting Monumenten Walcheren '40-'45 is vergevorderd met plannen op de meest sprekende plekken des on- heils, namelijk in Middelburg, Vlissin- gen, Westkapelle, Veere en Ritthem (voor het Waterschap Walcheren) vijf monumenten op te richten. De ontwerp opdrachten daartoe zijn namens de Mi nister van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur intussen aan vijf internationaal vermaarde beeldende kunstenaars ver strekt. De totale kosten bedragen f 500.000,-, waarvan ongeveer f 100.000,- moet worden opgebracht door allerlei acties. Waarschuwing uit de lucht. Het panflet. 1) Het is zeer waarschijnlijk, dat de vijandelijke troepen en installaties op uwe eilanden binnenkort aan een hevig en langdurig: luchtbombardement zullen blootstaan. 2) Het is de vurigste wensch van het geallieerde oppercom mando dat de burgerbevolking zal worden gespaard voor de gevolgen van deze noodzakelijke militaire actie voorzoover dit' eenigszins mogelijk zal zijn. 3) Niet alleen een luchtbombardement maar het 'gevaar van overstrooming bedreigt eveneens uw leven en dat van uwe families. 4) Verlaat de eilanden of indien dat niet mogelijk is, verhuist dan ONMIDDELLIJK met uwe families naar een veilige plaats op de eilanden. Alle militaire doelen wegen, kanalen, transportlijnen, kracht- stations, spoorwegemplacementen of loodsen, opslagplaatsen en depots, vijandelijke concentraties van allerlei soorten zijn de middelpunten van gevaarzones gaat ONMIDDELLIJK uit de nabijheid daarvan. 5) Reist uitsluitend te voet en neemt niets met U mee, dat U niet gemakkelijk kunt dragen. Houdt U verwijderd van de groote verkeerswegen en begeeft U uitsluitend door velden. Reist nitt In groote groepen, welke ten onrechte kunnen worden aangezien voor vijandelijke formaties. Houdt U verwijderd van laagliggend grondgebied en van militaire doelen totdat de vijand vaa uwe eilanden is verdreven.

Zeeuws Tijdschrift | 1989 | | pagina 30