mededelingen 114 behandelde de schilders van de Middelburg se Breughelgroep, met name de stillevens schilders van de Bosschaert-dynastie. Aan de hand van de prachtige diabeelden gaf de heer de Groot een overzicht van de in Middelburg ontwikkelde stillevenkunst, waarvan Adri- aan Coorte een laatste representant was. De heer de Groot deed een hartstochtelijke oproep het laatste nog in Zeeland aanwezige schilderij van Coorte, een vanitas-voorstel- ling, die door het Burgerweeshuis te Zierik- zee zal worden verkocht, voor de provincie te behouden. Als laatste onderwerp was de wetenschaps beoefening gekozen. In dit kader sprak prof. dr. K. van Berkel van de R.U. Groningen over de natuurkundige Isaack Beekman. Prof. van Berkel plaatste Beekman tegen de achtergrond van de discussie in hoeverre het ontbreken van een universiteit bepalend is geweest voor het culturele klimaat in Zee land. In tegenstelling tot W. Frijhoff in zijn voordracht op het GeWiNa-congres van 1986 kwam prof. van Berkel tot de slotsom dat een onderzoeker als Beekman en andere tijdgenoten in Zeeland geïsoleerd bezig wa ren en dat het ontbreken van een academisch milieu geen bepalende factor is geweest. Op de dag werden ook nieuwe vraagstellin gen aangedragen. Wat is bijvoorbeeld het ef fect geweest van de predikantsbenoemingen tijdens de republiek, idem de benoemingen aan universiteiten en illustere scholen. De studiedag werd afgesloten met een diner in het Abdijrestaurant dat, aan het door Van de Venne zo prachtig getekende Abdijplein, achter de voormalige ambtswoning van de li terator Johan de Brune, en in de nabijheid van de woonplaats van de schilder Daniël van de Queborn en de „Schilderiewinckel op de hoeck van de beurse" van J an en Adriaan van de Venne, wel de meest passende ambiance was voor de afsluiting van deze geslaagde stu diedag over Zeelands Gouden Eeuw. Ook op deze plaats dank aan de Provincie Zeeland en de Gemeente Middelburg, die met hun subsidies deze dag mogelijk maak ten. Belangstellenden kunnen het thema nummer waarin de lezingen verschijnen be stellen door overmaking van f 7,50 op giro 3719924 t.n.v. Werkgroep Historie en Ar cheologie te Kapelle. Voor de studiedag in 1990 is de Tweede We reldoorlog als thema gekozen. Daarover zal tij dig een nadere aankondiging volgen. Drs. J. H. Kluiver Tentoonstelling „Speculum Zelandiae" In 1987 slaagde het Genootschap erin, met fi nanciële hulp van een groot aantal Zeeuwse gemeenten, het zeldzame 17e-eeuwse prent werk „Speculum Zelandiae", uitgegeven door Nicolaas Visscher, te verwerven. Het betreft een serie kopergravures: gezichten op Zeeuwse steden, dorpen en buitenplaatsen. Na restauratie in het atelier van het Rijksar chief in Zeeland te Middelburg is deze aan winst toegevoegd aan de Historisch-Topo- grafische Atlas „Zelandia Illustrata" van het Genootschap, die in het Rijksarchief wordt bewaard. Doordat in de atlas al materiaal aanwezig was dat met deze uitgave samenhangt, bv. een aantal cartons (ontwerptekeningen) en een 18e-eeuwse heruitgave, was het mogelijk een tentoonstelling over het Speculum Zelandiae samen te stellen. De tentoonstelling is opge zet door drs. J. H. Kluiver, van wiens hand ook een album over de cartons van het Spe culum zal verschijnen, en uitgewerkt door de beide conservatoren van de Atlas Zelandia Il lustrata. Deze expositie zal op drie plaatsen in Zeeland te zien zijn: van 1 t/m 29 augustus in het Gemeentehuis te SINT-MAARTENSDIJK (open tijdens kantooruren) van 2 t/m 30 september in het Stedelijk Mu seum te VLISSINGEN (open ma. t/m vr. 10.00-17.00 uur, za. en zo. 13.00-17.00 uur), van 4 t/m 28 oktober in de Openbare Biblio theek te GOES (open di. wo. en vr. 10.00- „Capelle en 't Huis te Maalstede", één van de cartons voor het Speculum Zelandiae. (pentekening, gewassen, O.I. inkt, 17e eeuw. Rijksarchief in Zeeland, Zelandia Illustra ta, Kon. Zeewsch Genootschap der Wetenschappen). 17.00 uur, do. 12.30-17.30, wo. do. en vr. 18.30-20.00 uur, za. 10.00-12.00 uur). Mevr. E. A. Binckhorst, hoofdconservator Werkgroep Maatschappijwetenschap pen „Het doel van de Werkgroep is een breed ka der te bieden aan beoefenaren van de maat schappijwetenschappen, waarin zij, een bijdrage kunnen leveren vanuit hun of haar vakdiscipline." „Niet alleen sociologen, politicologen, so ciaalgeografen vinden hier hun plaats, maar ook economen, juristen en historici". De WMW is in statu nascendi. Een projekt- groep werkt momenteel aan een beleidsplan, dat in concept gereed ligt, en aan een werven de folder (citaten daaruit boven). Verder worden de ca. 15 leden, die al zijn toe getreden, geënquêteerd over hun wensen voor lezingen en andere evenementen. Het gaat daarbij ook om opgave van wat de leden echt van belang vinden vanuit hun werk of vanwege belangstelling in actuele maatschap pelijke problematiek. Uit de resultaten van de enquête moet een thema voor het eerste jaar voortvloeien. Belangstellenden wordt gevraagd zich te wenden tot een van de contactpersonen: Mevr. drs E. F. Molendijk-Dijk, Spanjaard straat 29, 4331 EM Middelburg (01180- 26793) of Dr P. L. Schoonheim, p/a Zeeuwse Bibliotheek (01180-30265). Op verzoek krijgt u informatie over de Werkgroep toegezonden!

Zeeuws Tijdschrift | 1989 | | pagina 36