Aanbieding door het personeel van een oorkonde ter gelegenhid van het 25-jarig jubileum van de vennootschap op 21 september 1918. volg te geven door het 25-jarig bestaan van de onderneming gezamenlijk met het personeel te herdenken op zaterdag 21 september 1918. De Middelburg- sche Courant publiceerde in twee opeenvolgende nummers een uitvoerig verslag van het jubileum van The Vitrite Works. Een bekorte versie van dit ver slag volgt hier na. Des namiddags waren in de conferentie zaal op het kantoor aanwezig de beide directeuren-oprichters, de heeren C. Boudewijnse en M. A. van der Leijé, de in 1914 benoemde directeur Ir. H. C. Ghij sen en de commissarissen der vennoot schap, de heeren Jhr. Mr. E. A. O. de Ca- sembroot, C. M. Ghijsen en Dr. H. Japik- se. De zaal was in een feestzaal herscha pen door de vele ten geschenke ontvan gen bloemstukken, terwijl een paar af beeldingen in olieverf van het uitwendi ge, en aquarellen van het inwendige der fabriek en van de pletterij aan de Schoorsteenvegerssingel, alles van de hand van de heer W. J. Schütz, de aan dacht van de bezoekers trokken. Deze schilderstukken zijn een geschenk van commissarissen en directeur Ir. Ghijsen aan de beide jubilerende directeuren. Te ruim half twee verenigden zich in den tuin voor deze zaal het kantoorperso neel, de bazen en onderbazen van de fa briek, en werden de heeren directeuren en commissarissen verzocht ook in den tuin te komen. Hier werden zij door den heer J. Smith namens de beambten ge luk gewenscht met het 25-jarig jubi leum van deze inrichting. Spreker zeide dat waar menig bedrijf in de 4 jaar van die vreeselijke wereldstrijd moest wor den stopgezet, dit bedrijf, dankzij de energie van de directeuren tot heden heeft kunnen doorwerken. Hij sprak de hoop uit dat deze inrichting nog in bloei mag toenemen en dat de ambtenaren in de nieuwe kwart-eeuw met lust en ijver hun taak mogen vervullen. De heer Smith eindigde met te zeggen dat de ambtenaren, als blijvend aandenken aan dezen dag, een huldeblijk willen aanbie den. Na deze woorden werd het ge schenk onthuld, dat bestond uit een ter racotta tuinvaas gevuld met bloemen, met op den rand de inscriptie: 1 893 - 1918, aangeboden door de beambten aan de N.V. The Vitrite Works. In zijn antwoord sprak de heer Boudewijnse de hoop uit dat de oorlog hoe gauwer, hoe liever, werkelijk uitgevochten zou wor den, ook al omdat hij toestanden in het leven riep, welke een groot gevaar wer den voor de economische en vreedzame verhoudingen tusschen demenschen.Er waren verhoudingen ontstaan die niet zo waren als zij behoorden te zijn. De direc tie had die ervaring helaas moeten op doen, en dit was zelfs een reden geweest om de herdenking van het 25-jarig be staan maar zo stil mogelijk voorbij te la ten gaan. Het was een verrassing dat de beambten te kennen hadden gegeven het anders te wenschen. Niets kon der directie liever zijn, dan dat degenen die bij haar werkzaam zijn, voelden dat er een band bestaat. De directie stelde het op hoogen prijs dat de beambten een blijk hebben willen geven van de goede verstandhouding, welke door allen gewenscht werd. De heer Boudewijnse sprak zijn hartelijke dank uit voor het aangeboden geschenk en vertrouwde dat dit oogenblik in aller herinnering zou blijven en dat een ieder er steun in kon vinden om zoo goed mo gelijk zijn plicht te doen. Tijdens het gebruik van een verfrissing dankte ook de heer Van der Leijé de beambten en verzekerde ook erkentelijk te zijn voor het bewijs van samenwer king. De commissie voor het geschenk bestond uit de heeren: J. Geertvliet, W. A. den Hollander, G. H. M. Petri en J. S. N. van der Putte. Spoedig hierna verza melden zich in den tuin de 1 52 werklie den, die aan een geschenk hadden mee gewerkt, met de commissie bestaande uit de heeren: R. C. H. Voorhans, J. M. de Ridder, A. Geertvliet, C. Molenbroek en A. de Kam. De heer Voorhans richtte zich tot de directeuren en zeide dat ook de werklieden bij het jubileum een blijk van hulde hebben willen aanbieden, terwijl de heer De Ridder er de beste wenschen voor den verderen bloei der fabriek aan toevoegde. Het geschenk bestond uit een oorkonde in mahoniehouten lijst, de tekst is omgeven door een rand met de initialen TVW, in de bovenhoeken prij ken de wapens van Middelburg en Zee land, onderaan staan de jaartallen 1893-1918. De tekst luidt: Oorkonde ter herinnering aan het vijf en twintig ja rig bestaan van de N.V. The Vitrite Works, uit hoogachting en waardeering de directie aangeboden door het geza menlijk personeel, welks namen in een begeleidend album zijn vermeld, Mid delburg 21 september 1918. Op de bladen van het album komen eerst de namen van de commissieleden en vervolgens die van de 1 52 deelnemers, in alphabetische volgorde voor.

Zeeuws Tijdschrift | 1989 | | pagina 11