10 Wij beperken ons uit de rede van den heer Boudewijnse die woorden aan te halen, welke in 't bijzonder tot de werk lieden waren gericht: Voor de directie is het een verrassing geweest, dat ook de werklieden ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan onzer onderneming blijk wilden geven van hun medeleven met dit feit. De oorlog heeft veel in de war gestuurd. De levensomstandigheden zijn voor velen verzwaard en hebben ei- schen doen ontstaan. Conflicten, welke ten gevolge daarvan ontstaan, zijn als het ware te beschouwen als een strijd tussen zorg voor het heden en zorg voor de toekomst, maar jammer is het dat die eerlijke strijd soms ontaardt in een ande ren, in een opzettelijk aanstichten tot wanverhoudingen tusschen werkgever en werknemer. Dit is ook te onzen op zichte het geval geweest, en al zijn wij overtuigd, dat er onder onze werklieden zeer velenzijndiedaarniettenvolleme- de instemmen, toch zijn er in den regel maar weinigen, die zich niet laten mee slepen, die den moed bezitten om er weerstand aan te bieden. En daarom verheugt het ons, dat van werkliedenzijde thans blijk wordt gege ven, dat er velen zijn onder hen die zich één gevoelen met de directie, en daar door toonen te beseffen, dat hunne be langen met die onzer vennootschap sa men gaan. Deze uiting is voor de directie een lichtstraal op dezen dag. Wij zijn U hiervoor zeer erkentelijk. Zoo is dan deze dag, al is er geen feest dag van gemaakt, toch een feestdag ge worden, en dat in deze stemmige feest vreugde velen onzer werklieden deelen, doet ons een zeer groot genoegen. Dat aan wat voor ons thans zoo aangenaam is, een vorm is gegeven, waardoor het in de herinnering blijft, stellen wij op hoo- gen prijs. Wij danken U hartelijk voor de gesproken woorden en voor de oorkon de, die een passende plaats zal krijgen als blijk hoe de verstandhouding tus schen directie en personeel moet zijn. Nogmaals bedankt de directie hiervoor hartelijk. Deze woorden werden door de werklie den met groote oplettendheid aange hoord, waarna zij naar de fabriek gingen waar tafels gereed stonden om daaraan enige ververschingen te gebruiken. De commissie bleef achter en de directeu ren en commissarissen onderhielden zich nog enkele oogenblikken met haar leden. Tijdens dit onderhoud schetste de heer De Ridder in weinig woorden dat de deelnemers aan het cadeau dankbaar zijn voor wat de directie in den laatsten tijd voor de lotsverbetering der werklie den deed. Na het vertrek van de commissie kwam de heer R. R. M. van Berkum, ingenieur van de pletterij, zijn opwachting maken bij de directie. Hij sprak de hoop uit dat deze nieuwe inrichting zich zal opwer ken tot een waardige zuster van de fit- tingfabriek. In zijn antwoord bevestigde de heer Boudewijnse dat het de bedoe ling is van de pletterij een bedrijf te ma ken van den omvang van de fittingfa- briek, maar dat dit onder de heerschen- de omstandigheden thans niet mogelijk is. Nu werden 10 jubilarissen die 25 jaar in dienst zijn en ook de heer Sulkers, ge pensioneerde, uitgenodigd in de confe rentiekamer te komen en de voor hen bestemde zetels in te nemen, terwijl te vens de heeren Mr. J. J. Heijse, voorzit ter, H. Boasson en Mr. J. A. Fokker, be stuursleden van het departement Mid delburg van de Maatschappij van Nijver heid en Handel, hun opwachting maak ten. De heer Boudewijnse richtte zich eerst tot de 3 bazen: M. Gilde, J. Geert- vliet, M. Greijspaardt en de 7 werklie den: C. J. van Wezel, N. A. Grootjans, H. Voorkans, I. J. Schou, J. J. Gijzeis, P. Gort en L. van Schelven, die allen in 1893 in dienst traden, met een toe spraak waaruit wij het volgende citeren: „Waarde jubilarissen, de directie wenscht U, ook namens commissarissen onzer vennootschap van harte geluk met het feit dat gij 25 jaren met ijver en toe wijding in onze onderneming zijt werk zaam geweest. Uw jubileum valt samen met dat onzer onderneming, en het is om deze reden dat wij ook U, Sulkers heb ben uitgenodigd. Gij zijt wel geen 25 ja ren bij ons werkzaam geweest, maar gij zijt onze gepensioneerde, die hier vroe ger vanaf 1 893 werkzaam was en die nog steeds een band met ons heeft aan gehouden. Wij wenschen U toe dat gij nog lang onze gepensioneerde moogt zijn. Gij jubilarissen hebt het voorrecht dat Uw leeftijd nog geen aanspraak op pensioen kan maken, maar het zal u toch aangenaam zijn heden officieel te verne men dat onze vennootschap reeds eeni- ge jaren bezig is een pensioenfonds voor ons personeel te vormen. Thans is ruim f 130.000 bijeengebracht en wij ver trouwen dat het niet lang meerzal duren voordat het bedrag groot genoeg zal zijn om het fonds aan al zijn verplichtingen te kunnen laten voldoen. Wij wenschen u evenwel toe dat U nog lang met opge wektheid en ijver tot aan de pensioen leeftijd in onze onderneming werkzaam zult blijven." Vervolgens den voorzitter en bestuurs leden van het Departement Middelburg welkom hetend, zeide de heer Boude wijnse dat de directie gaarne gebruik wil maken van de bepaling in de Wet der Maatschappij dat aan werklieden en beambten die gedurende 25, 40 en 50 jaren bij dezelfde fabriek uitmunten door bekwaamheid, eerlijkheid, ijver en trouw, vereerennde getuigschriften kunnen worden uitgereikt. De heer Bou dewijnse verzocht de heeren tot de uit reiking te willen overgaan. De heer Heij se het woord nemend namens het De partement, wenschte de directie geluk met het jubileum, hetgeen geldt een in richting van nijverheid waarop Middel burg trotsch mag zijn. Ookaan dejubila- rissen bood hij zijn gelukwenschen aan. Spreker verzocht de directie namens het bestuur de diploma's te willen uitreiken, omdat zij beter op de hoogte is met de bijzonderheden van ieder jubileum. Toch wilde de voorzitter een geschenk aanbieden, en wel aan de vennootschap zelf. Namens het Departement bood de heer Heijse een bedrag van f 100 aan voor het pensioenfonds. Alvorens tot de uitreiking van de diploma'soverte gaan, sprak de heer Boudewijnse woorden van hartelijke dank voor het geschenk, dat door de directie op hoogen prijs wordt gesteld omdat daaruit, evenals uit het verstrekken van de diploma's, blijkt dat de Maatschappij met de belangen der werklieden rekening houdt. Vervolgens overhandigde de directeur, met toepas selijke woorden over hun leven op de fa briek, het getuigschrift aan ieder der ju bilarissen. De heer Boudewijnse zeide voorts dat de directie tevens op het stempel der Maatschappij eerepennin gen heeft laten slaan in zilver, welke hij aan ieder uitreikte. Tot besluit ontving nog elke jubilaris, evenals de heer Sul kers, een enveloppe met inhoud. Met het uitspreken van de hoop dat deze dag nog lang bij allen in prettige herinnering moge blijven, eindigde de heer Boude wijnse. Intusschen had het uur geslagen voor de algemeene receptie en waren de eerste bezoekers de burgemeester, de heer P. Dumon Tak, en de secretaris, Jhr. Mr. Dr. W. A. J. Schnouck Hurgronje. Namens het gemeentebestuur sprak de burge meester enkele woorden van oprechten, hartelijken gelukwensch en wilde hij de hoop uitspreken dat het bedrijf zal blij ven groeien en bloeien. Met de, uit de kring van het bedrijfsleven, druk be zochte receptie werd de viering van het 25-jarig jubileum besloten. Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan der Naamloze Vennootschap werd door de directie aan de werklieden een premie uitgekeerd: Aan hen die 25 jaar zijn of ouder f 50 Aan 24-jarigen 45 23- 40 22- 35 21- „30 20- 25 19- „20 18-,, „15 17- „10 1 6- en 1 5-jarigen 5 Deze uitkering kwam ten goede aan 301 personen werkzaam in de fittingfabriek en 37 in de pletterij.

Zeeuws Tijdschrift | 1989 | | pagina 12