13 Handglasperserij. Op de achtergrond loopovens omstreeks 1930. chinebedieners voortdurend bij zijn kan toor stond te wachten op een beslissing, waarmee kostbare werkuren verloren gingen. Alsof hij niet reeds te veel om handen had, werden de baas bovendien de werkvoorbereiding en het toezicht opgedragen van reparatiewerk en nieuwbouw in de bankwerkerij van zijn afdeling. Daarenboven waren deze bankwerkerij- en veelal met verouderde gereed schapsmachines ingericht. Het getuigt van vakbekwaamheid, inventiviteit en doorzettingsvermogen van deze techni sche medewerkers dat vele tientallen op zichzelf goede produktiemachines wer den vervaardigd, waarvan echter de voornaamste tekortkoming was dat van gelijkheid en uitwisselbaarheid der on derdelen geen sprake was. De beschre ven organisatie en de verwaarloosde in richting van de onderhoudswerkplaat sen waren het resultaat van een directie beleid waarbij de inzichten van de jong ste directeur te weinig gewicht in de schaal legden als gevolg van een con tractueel vastgelegde verhouding. Ten einde enige compensatie te verkrij gen voor het verlies van markten aan de concurrentie, die zich in de periode 1914-1918 in verschillende landen had ontwikkeld, besloot de directie in 1927 een dochteronderneming in Frankrijk te stichten. The Vitrite Works (France) S.A Deze fabriek opende haar poorten in de herfst van 1929 in een verbouwd fa brieksgebouw te La Varenne - St. Hilaire (Seine) bij Parijs. Het bedrijf werd uitge rust met de nieuwste, in Middelburg ver vaardigde, machines. Ir. J. P. Berdenis van Berlekom werd met de leiding be last. Het vormen van vaardig en be trouwbaar personeel viel niet mee in het begin. De gemeente kende geen ar beidsbureau; op zijn best wilde een ambtenaar in het gemeentehuis een aantekening maken dat men arbeids krachten zocht. De gebruikelijke metho de bestond uit het plaatsen van adver tenties in de plaatselijke courant en het aanplakken van een bekendmaking op de poortdeur van de fabriek dat men ar beidskrachten aannam. De lonen die toen in de Franse industrie werden betaald waren schrikbarend laag en in de nauwelijks geïndustriali seerde sector van het Parijse voorstad- gebied waarin La Varenne - St. Hilaire is gelegen, waren zij het laagst. Door de werknemers in staat te stellen boven een redelijk basisloon een prestatiepremiete verdienen, verwierf de fabriek langza merhand een kern van goed personeel. Sindsdien leverde het aannemen van werkkrachten geen problemen meer op. De aanwezige werknemers beijverden zich om familieleden en bekenden voor Vitrite France te werven. Allengs stabili seerde het personeelsbestand zich en droegen circa 50 mannelijke en circa 50 vrouwelijke arbeidskrachten zorg voor uitstekende machinerendementen. Een ernstige tegenslag was de weige ring van verschillende onafhankelijke gloeilampenfabrieken bij Vitrite France bestellingen te plaatsen, daartoe aange zet door de drie Franse producenten van „culots de lampes". Hoewel zich in deze toestand een langzame verbetering voordeed, dankzij de goede kwaliteit en concurrerende prijs van de „culots" van Vitrite France, bleef de toekomst van de jonge onderneming onzeker. In 1 932 kwam hierin een gunstige wen ding toen La Compagnie de Lampes en de Franse Société Philips, die gezamen lijk lampen produceerden in de Fabri- ques Reünies de Lampes Electriques, ie der een kwart van het maatschappelijk kapitaal van Vitrite France verwierven, terwijl tevens een overeenkomst werd afgesloten inzake vaste leveringen aan de F.R.L.E. In juni 1936 kwam de rege ring van het volksfront aan het bewind. Het onmiddelijke gevolg was een totale staking in de industrie en enige over heidsbedrijven, met bezetting van fa brieken en kantoren. Bij Vitrite France was echter die maandagmorgen niets aan de hand. Het gehele personeel was normaal aan het werk. In deze vredige toestand kwam de volgende woensdag morgen verandering. Een menigte van opgewonden stakers had zich voor de poort verzameld. Luidkeelse bedreigin gen tegen het personeel, gebonk op de ijzeren poortdeur en een concert van cla xons, dat alles was duidelijk hoorbaar in de fabriek, waar de mensen het werk stopten, maar op hun plaats bleven. Angst sloeg velen, vooral de vrouwen, om het hart. Om een gevaarlijke ontwik keling te voorkomen, besloot de directie het werk stil te leggen en werd iedereen verzocht de fabriek rustig te verlaten. Tevens werd bekend gemaakt dat de loyale houding van alle medewerkers werd gewaardeerd en dat niemand zich zorgen hoefde te maken over verlies van verdiensten. Buiten werd de ontruiming met gejuich begroet en allen konden zonder incidenten huiswaarts keren. Posters maakten hervatting van het werk in de volgende dagen onmogelijk. Op zaterdagmorgen vroegen twee werk nemers, een man en een vrouw, de di recteur te spreken. Zij verklaarden dat het personeel had besloten de verloren uren in te halen. Madame voegde daar aan toe: „parceque c'est une maison uni que ici" (want het is hier een unieke in stelling), een uitspraak om nooit te ver geten. Indien men bedenkt dat „uniek" uit niet meer bestond dan uit betere ver diensten dan elders, uit menswaardige verhoudingen en omgangsvormen en uit overleg, dan kan men begrijpen hoe slecht de arbeidsvoorwaarden en de daarmede samenhangende mentaliteit destijds waren in het Franse bedrijfsle ven. In de week volgend op deze gebeurte nissen kwamen de akkoorden tot stand tussen regering, werkgevers en vakbe weging, die een eind maakten aan de stakingen. Zij hadden een schokeffect op de industrie: onmiddellijke invoering van de 40-urige werkweek, aanzienlijke loonsverhogingen, minimumlonen, be taalde vakantie- en feestdagen, onder nemingscomités, gedelegeerden van het personeel en collectieve arbeids overeenkomsten. The Vitrite Works (France) conformeerde zich probleem loos aan de nieuwe bepalingen en stelde een gedeeltelijke twee-ploegendienst in

Zeeuws Tijdschrift | 1989 | | pagina 15