16 hij geen deel aan het sociale leven in de stad, maar voor persoonlijke of zakelijke relaties kon hij een beminnelijk gastheer zijn. De heer Boudewijnse was de eerste van de twee oprichters die aan The Vitri- te Works kwam te ontvallen. Hij over leed onverwachts, in het harnas, op 1 9 januari 1 938. De heer Van der Leijé, die in de prille ja ren der vennootschap de leiding had uit geoefend bij de ambachtelijke produk- tie, beperkte zijn bemoeiingen met de fabriek, naarmate de mechanisering vorderde, steeds meer tot de controle van de produkten. Daartoe werd iedere morgen op een lange tafel de uitval der gekeurde partijen uitgestald, gesorteerd naar de aard der fouten, om door de di recteur te worden beoordeeld. Gekleed in een grijs linnen fabrieksjasje, een grijze fabriekspet op het hoofd en de handen gestoken in witte katoenen handschoenen, stelde de directeur zich om 1 1.00 uur op achter de tafel, waarna de verantwoordelijk gestelde werkne mers, een voor een in aanwezigheid van hun baas, op de fouten werden gewezen en hun een boete werd aangezegd. Om dat fouten der metaalbewerkingen in het algemeen weinig voorkwamen, wa ren het voornamelijk glaspersers die zich aan het oordeel moesten onderwer pen. Vooreen foutenpercentage van 5 of hoger luidde het vonnis een dubbeltje, vanaf 8% was het een kwartje. Aan het eind van de jaren twintig bedroeg het uurinkomen ongeveer f 0,50, dit ter ver gelijking. In de fabriek stond deze dage lijkse gebeurtenis bekend als „het tribu naal". Het aannemen en ontslaan van werkne Eén van de drie bankwerkerijen omstreeks 1930. mers was eveneens in handen van direc teur Van der Leijé. In de jaren twintig en dertig, met de af wisselend hoge en lage afzet, was dat nogal eens een pijnlijke taak. Met de vakorganisaties wenste directeur Van der Leijé niets te maken te hebben. De geringste poging van die zijde om con tact te krijgen, wees hij af als onrecht matige bemoeiing met zijn fabriek. In zijn huis aan de Londense Kaai had de heer Van der Leijé al vroeg voor elektri Zelfgebouwde volgpers AL 1 2 productie 90/m. omstreeks 1 930. sche verlichting gezorgd door middel van eigen stroomopwekking. Achter in de tuin bevond zich de machi nekamer waarin een door een gasmotor aangedreven dynamo gelijkstroom pro duceerde. De oude fabrieksmedewer- kers Greijspaardt en De Ridder waren met het onderhoud belast. Reeds voor 1914 bezat deheerVander Leijé een auto, een De La Haye, waarmee de familie toerritten maakte op Walche ren en eenmaal per jaar met vakantie ging naar de Veluwe of Limburg. De heer Van der Leijé was een enthou siast toneelspeler. Op de planken van de Schouwburg aan het Molenwater was hij een populaire acteur wanneer het Middelburgs Amateur Toneelgezel schap „De Kunstclub" daar zijn voorstel lingen gaf. Ook had hij vaak de regie in handen. Met muzikale gaven begiftigd, zong hij dikwijls met succes een tenorrol in een of andere opera. Een ander talent van hem was goochelen. Zijn liefdadig heidsvoorstellingen in de Concertzaal waren altijd zeer geslaagd. Na de ramp van mei 1 940 is de heer Van der Leijé per 1 januari 1 941 afgetreden als directeur. Hoewel hun huis gespaard was door het bombardement, hebben de heer en mevrouw Van der Leijé in sep tember 1940 de verwoeste stad verla ten, om zich te vestigen in Aerdenhout waar hun dochter woonde. Nog eenmaal zijn zij naar Middelburg overgekomen, ter gelegenheid van de afscheidsrecep tie op 21 februari 1 941Acht maanden later overleed op 14 oktober 1941 ook deze oprichter van de N.V. The Vitrite Works.

Zeeuws Tijdschrift | 1989 | | pagina 18