Ir. J. P. Berdenis van Berlekom, in dienst getreden 1 927. Technisch directeur 1 945-1 966, bedrijfslei der The Vitrite Works (France) S.A. 1929-1939, president 1945-1952. Ir. G. Kranen, in dienst getreden 1 947, onderdirec teur 1961, technisch directeur 1 967-1 978. B. A. Hesselink, in dienst getreden 1921, onderdi recteur 1 945-1 961 standigheden er niet naar geweest om het jubileum feestelijk te vieren. Geheel anders dan de wijze waarop in 1 91 8 het 25-jarig bestaan was herdacht, werd de viering van het 50-jarig jubileum op za terdag 23 en zondag 24 september 1946 een feest voor alle medewerkers. Het programma van de feestelijkheden bevatte een voorwoord van de directie. Dit luidde als volgt. Zoals ieder mensch in zijn leven af en toe een oogenblik stilstaat om terug te zien op wat achter hem ligt, evenzoo zullen er ook in het bedrijfsleven momenten moe ten zijn, waarin de machines een oogen blik stoppen en er gelegenheid is den tot nu toe afgelegden weg nog eens af te zien. Onze fabriek. De Vitrite, bestaat thans 50 jaar, en al ging haar pad niet steeds over rozen toch willen wij dit jubi leum met opgewektheid vieren, dank baar voor hetgeen werd bereikt door de herinnering aan al degenen, die het be drijf hebben opgebouwd, en door goede en slechte tijden heen het voortbestaan van onze onderneming hebben verze kerd. leder van hen heeft zijn steentjeer toe bijgedragen, dat de naam van De Vi trite tot ver over onze grenzen bekend heid kreeg door de uitstekende kwaliteit van haar producten. Ons jubileum moet niet alleen een terugblik, maar evenzeer een vooruitzien zijn. Van ons, die thans in dit bedrijf werken, zal het afhangen, of De Vitrite, die vooral in de kort achter ons liggende jaren op zijn grondvesten schudde, weer tot nieuwen bloei zal ko men. Laten wij, met één oog ziende naar het verleden, en gesterkt door de daarin opgedane ervaringen, met frisschen moed de toekomst tegemoet gaan. Op 23 september om 13.30 had in de gang van het kantoor de aanbieding plaats van het huldeblijk aan de directie door het personeel en de gepensioneer den. Dit bestond uit een tegeltableau, voorstellende de ontwikkeling der pro- duktiewijze in de loop der jaren. Het liet afbeeldingen zien uit de eerste jaren van de hulzenfabriek en de glasperserij, zoals het 25 jaar geleden was en de toe stand in 1943, evenals voorstellingen van het gieten en walsen van messing in de pletterij, en ten slotte was er een kijk je in de expeditieafdeling. Het tegelta bleau was ingemetseld in de gangmuur (het werd in 1 985 overgebracht naar de nieuwe zetel). Het onderschrift luidt: 1893 - 1943 50 jaar N.V. The Vitrite Works 21 september 1 943 Aangeboden door het personeel Na afloop van de aanbieding van het te geltableau, verzamelde het personeel zich in de grotendeels lege fabriekshal om het 50-jarig bestaan te herdenken met een paar korte redevoeringen en met muzikale medewerking van een uit het eigen personeel samengesteld mu ziekkorps. Hierna volgde een receptie in de confe rentiezaal van het Schuttershof voor de autoriteiten en relaties en 's avonds ge noot men in de Grote zaal van het Schut tershof van het volgende programma: 1. Ouverture door de band van Jo den Hollander. 2. Marsmuziek, uitgevoerd door een orkest uit eigen personeel, allen lid van één der Middelburgse muziek korpsen, onder leiding van P. Steins. 3. „Herinneringen", opvoering van de jubileumrevue. Tafereelstuk met verbindende tekst op rijm, door Wim Abeleven. Regie van J. W. Winkster, administrateur van Vitrite. 4. Na afloop gezellig samenzijn. De revue „Herinneringen", met 13 toe passelijke taferelen, was een enorm suc ces. Eén der taferelen was getiteld: „Een ontmoeting en een idee De eigenaren van twee bloementuintjes kwamen met elkaar in gesprek. In het ene tuintje stonden rijen stokjes be kroond door een lampvoet, in het andere tuintje droegen de stokjes een ballon (van een gloeilamp). Beide heren kwa men overeen hun bloemen te kruisen, waaruit een gloeilamp voortkwam. De twee tuinders waren: dr. A. F. Philips en C. Boudewijnse. Bij een ander tafereel oogstte het lied van de „Oude pers"een grote bijval: En wat doen we in die hulzenperserij, het is daar heusch geen zakjesplakkerij, want zoals de ouden zongen, zoo piepen er de jongen. We staan twaalf uren zij aan zij. Refrein: Laat maar waaien, laat maar waaien, heel de kliek. Wezijn de jongens van de fittingfabriek. Ja, met ons blauwe jasje en met ons rooie dasje, zijn we toch de trots van het publiek. En ze noemen ons de ouwe ovenpit, maar zijn kerels waar toch heusch nog pit in zit. Het is waarlijk geen pleziertje, maar drinken trouw ons biertje, als de gloeipot duizend graden is verhit. Refrein En we persen en we likken heel de nacht, ondertusschen wordt een kruikje dan gebracht. We gaan dan nog eens likken, en fijn een borrel pikken. Wie had anders van zoo'n ovenpit ver wacht.

Zeeuws Tijdschrift | 1989 | | pagina 22