21 Refrein En tot slot komt dan na twaalf uur het end, de gehele club, die is dan dadelijk pre sent. En dan met onze klompen, op alle kelders stompen, we waren in de stad toen wel bekend. In de avond van 24 september werd het programma nog eens herhaald. Gedurende de beide feestdagen en de zaterdag daaropvolgend waren de kan toorgebouwen en de hoofdingang fees telijk verlicht. De revue met haar herinneringen aan voor- en tegenspoed oogstte beide avonden een machtig applaus van de volle zaal met Vitrite-personeel en hun families. De Arnemuidenaren lieten ech ter verstek gaan. Voor deze trouwe me dewerkers, die, weer of geen weer, naar Middelburg kwamen om iedere dag tij dig aan het werk te zijn, voor hen was een revue een onzalige gedachte. Het waren harde werkers, deze zonen van vissers in Arnemuiden, die veel uit de ponsen en persen wisten te halen en die zich sinds de invoering van de automa ten lieten kennen als uitstekende machi nebedieners. Velen van hen droegen de zelfde familienaam. In de administratie was men er reeds lang toe overgegaan, wanneer tevens sprake was van een zelf de voornaam, een Romeins cijfer toe te voegen, bijvoorbeeld: J. vanBelzenlt/m J. van Belzen VI. Het Amerikaanse voorbeeld Bij de Lichtgroep van Philips had men zich eind 1943 grote zorgen gemaakt dat Walcheren bij de bevrijding wel eens zou kunnen ondergaan. Dit had ertoe geleid dat in een leegstaand gebouw in Oss een slapende lampvoetenfabricage was ingericht met uit Middelburg over gebrachte machines. Ir. G. Kranen had in die dagen, mede na informatief contact met de Vitrite, een rapport uitgebracht over toekomstige mogelijkheden voor een lampvoetenfabricage na de oorlog. Wilde Vitrite nu een periode van gestage bloei tegemoet gaan, dan diende in de eerste plaats een studie gemaakt te wor den van de moderne fabricagemetho den die anno 1 946 zoal werden toege past. Een voorstel van Philips om ir. Kra nen op te dragen de lampvoetenfabrica ge bij de General Electric Cy. in de Vere nigde Staten van Amerika te bestude ren, werd zeer gaarne aanvaard. Tevens werd besloten ing. C. N. van der Peijl van Vitrite aan hem toe te voegen. Eind 1946 vertrokken de heren naar Amerika. General Electric had de be zichtiging van haar twee „Base"-fabrie- ken, in Rhode Island (R.I.) en Conneaut (Ohio), goed voorbereid. In beide fabrieken werden de Hollandse ingenieurs allerhartelijkst ontvangen en spande eenieder, van hoog tot laag, zich in om hen het fabricageproces in de ver schillende fasen te laten zien en om op vragen zo volledig mogelijk te antwoor den. Na anderhalve maand keerde de heer Van der Peijl terug naar Middel burg. Ir. Kranen zette daarentegen de bestudering van de Amerikaanse outilla ge nog zes weken voort. De technische zowel als de administratieve stafleden stonden hem ter zijde met het vastleg gen van een vloed van gegevens en ga ven hem met grote openhartigheid uit sluitsel op zijn verzoeken om over de kleinste details te worden ingelicht. Ook de machinebedieners, „operators" ge noemd, stelden er een eer in om de wer king van hun machine aan de bezoeker te demonstreren en de managers van beide fabrieken gaven gaarne voorlich ting over organisatorische en sociale verhoudingen in het G.E.-concern. Deze kennismaking met de Amerikaan se lampvoeten-industrie was een „eye- opener" en een uitdaging voor de Vitri- te-ingenieurs, die zich vóór hun bezoek geen voorstelling konden maken, zoals trouwens met alle Europese fabrikanten van lampvoeten het geval was, van de enorme technische vooruitgang in de V.S. Hoge produktiesnelheden voor me taalbewerkingen zowel als voor glasper sen, automatisch beitsen, continu- ovens met lange standtijden, glasscher ven als grondstof voor het vitrite-glas, semi-automatisch sorteren, geautoma tiseerd intern transport van produkten en zoveel meer realisaties van Ameri kaanse inventiviteit, zouden als voor beelden moeten dienen voor een com plete vernieuwing van de produktie-ap- paratuur van Vitrite. Na zijn terugkomst in Middelburg stelde ir. Kranen zijn ervaringen bij General Electric op schrift. Zijn in maart 1 949 verschenen rapport bevatte, naast be schrijvingen en schetsen van machines en installaties, een keur van gegevens over materialen, rendementen, kwali teitsnormen, organisatie, werkomstan digheden, loonstructuur enz. De kennis name van zijn rapport leidde bij Vitrite en Philips tot de erkenning van de enor me achterstand van de Vitrite-outillage en tot het besluit de modernisering van het bedrijf ter hand te nemen volgens het Amerikaanse voorbeeld. Met grote erkentelijkheid jegens de General Elec tric voor de genereuse wijze waarop men ir. Kranen tegemoet was getreden bij zijn bestudering van de lampvoeten fabricage, en met zeer veel waardering voor zijn gedegen rapport, werd ir. Kra nen benoemd tot hoofd van de op te richten afdeling bedrijfsmechanisatie. Vijfjarenplan Ir. Kranen begon met een plan voor vijf jaren (1 947 - 1 951op te stellen voorde renovatie van de gebouwen, produktie- middelen en verdere inrichting. Alle werkzaamheden werden gebonden aan een tijdschema. Het plan werd begroot op een uitgave van f 2.040.000,- en verkreeg de goedkeuring van de Raad van Bestuur van Philips. De vernieuwing en sanering van het ge bouwencomplex was gericht op het scheppen van een logische „lay-out", dat wil zeggen een aansluitende ligging Geïllumineerd kantoorgebouw ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum. 23 september 1 946.

Zeeuws Tijdschrift | 1989 | | pagina 23