ling en zijn ouders werd afgesloten. Eén dag in de week genoten de leerlingen theoretisch onderwijs aan de LTS te Vlissingen. De stichting verschafte de opleidingsprogramma's en belastte zich met het afnemen van de jaarlijkse exa mens. Elk jaar werden ongeveer 10 nieuwe leerlingen toegelaten. De school werd gehuisvest in het, na huuropzegging, ter beschikking gekomen gedeelte van ge bouw III en werd voorzien van een com plete werkplaatsinrichting met nieuwe gereedschapmachines. De heer W. L. van Bergen, allroundvak man en reeds een jaar belast met de be geleiding van aankomende vaklieden, werd benoemd tot hoofd van de Bedrijfsschool. De goede resultaten die alle jaren door de leerlingen werden be haald bij de landelijke examens hebben het bewijs geleverd van de uitstekende kwaliteiten van de heer Van Bergen. Tweemaal werd een kandidaat van Vitri- te onderscheiden met de dr. ir. W. Maas Geesteranus-prijs, die wordt toegekend aan de tien geslaagden met de beste examenresultaten, uit 5.000 examinan di. In later jaren werd het aantal oplei dingen sterk uitgebreid en werden de programma's geregeld herzien in het licht van de technische ontwikkeling. In 1970 kreeg de heer Van Bergen assis tentie met de benoeming van de heer De Riddertot instructeur. Bij zijn afscheid in 1979 kon hij met voldoening terugzien op 28 jaar instructie waarin 200 leerlin gen door hem tot moderne vaklieden werden opgeleid. Wat bereikt werd Het einde van het jaar 1951 bracht de voltooiing van het vijfjarenplan. Wel ble ven er wensen onvervuld, zoals een apart ketelhuis, een ruimer messingma gazijn en een op de keur- en pakafdeling De eerste controleband voor E27 lampvoeten, pro ductie 60.000/h. 1 949. aansluitend veem met expeditieafde ling, maar de tot stand gebrachte mo dernisering en rationalisering van het bedrijf beantwoordde aan het gestelde doel en had de weg gebaand voor een verdergaande mechanisatie. Veel dank kwam toe aan ir. Kranen, de ontwerper en begeleider van het vijfjarenplan. De Vitrite Fabriek mocht zich verheugen wederom in het bezit te zijn van een ge zond bedrijf, dat beschikte over moder ne produktiemiddelen in een behoorlijke behuizing. De invoering van de meest produktieve vernieuwingen van Amerikaanse signa tuur, zoals de draadrollers die in of aan de volgpersen waren gebouwd, de snel le glaspersen onder continu-ovens, de beitsautomaat en de semi-automatische controleband, had tot resultaat dat reeds in 1949-1950 een aanzienlijke kostprijsdaling inzette, eerst van het hoofdtype E27 en na de inbedrijfstelling van de Vitritepers TD01 00 ook van het veel gevraagde lampvoetje E10. Deze twee lampvoeten maakten toen een zeer groot deel uit van de produktie. In 1 950 zorgde deze produktie-appara- tuur tezamen met de glasoven in Arne- muiden en de afschaffing van de stoom machines voor het vrijmaken van 42 mannen en 10 meisjes. De transport banden, de algemene verbetering van het interne transport, het storten in plaats van nesten der lampvoeten in de pakdozen, de verhoogde produktiesnel- heden van de gereviseerde machines, het bedienen van meer volgpersen door één man en de doelmatige indeling van het bedrijf, zorgden eveneens voor een aanzienlijke besparing van personeel. Bij een gelijk produktieprogramma als in 1947 zouden de genomen maatregelen in 1951 tot een vermindering van 150 personen hebben geleid. De sterke daling der kostprijzen van de hoofdsoorten E27 en E1 0 was een grote stimulans voor de verkoop, die echter voorlopig begrensd werd door de pro- duktiecapaciteit. Het aantal van 342 miljoen lampvoeten dat in 1951 werd afgezet was gelijk aan de geproduceer de hoeveelheid. Bij een personeelsbe stand van 553 medewerkers was de produktie per man 61 8.000 stuks in dat jaar. In 1947 had men 225 miljoen lampvoeten geproduceerd met 550 me dewerkers, dat wil zeggen 409.000 stuks per man per jaar. De uit deze cijfers voortvloeiende produktiviteitsverbete- ring van 50% was het bewijs van het succes van het vijfjarenplan. Was het hervonden vertrouwen in de toekomst van de Vitrite, dat enige mede werkers bewoog aan de directie een plan voor te leggen voor een met foto's verlucht personeelsblad? Met volle in stemming van de directeuren verscheen in januari 1 951 het eerste nummer van 25 „De Vitrite Schakel", mededelingenblad voor en door het personeel van de N.V. De Vitrite Fabriek. Tot 1 979 kende De Vitrite Schakel een maandelijkse verschijning, nadien werd die tot zes nummers per jaar terugge bracht. In de 35 jaargangen tot 1985 heeft De Vitrite Schakel allen die bij de Vitrite in dienst waren, geïnformeerd over de gang van zaken in de onderne ming, inzonderheid over de bedrijvig heid in de fabriek, en voorgelicht over aanhangige plannen met betrekking tot de ontwikkeling van het bedrijf. De ver slagen van de vergaderingen van de On dernemingsraad en in latere jaren ook van de Overlegvergaderingen werden in De Vitrite Schakel gepubliceerd. Ook werden in het blad overheidsmaatrege len en sociale, het bedrijfsleven betref fende kwesties nader toegelicht. Naast de publicatie van zakelijke mede delingen, stelde De Vitrite Schakel in voorgaande jaren haar kolommen open voor de pennevruchten van medewer kers. De redacteuren, die zich vrijwillig voor De Vitrite Schakel hebben ingezet, komen woorden van waardering en dank toe. Sinds de inkrimping van het blad tot tweemaandelijkse verschijning wordt de redactie gevoerd door de afde ling Personeelszaken.

Zeeuws Tijdschrift | 1989 | | pagina 27