VII. DE PERIODE 1952-1966: 15 JAAR VAN EXPANSIE Er brak een tijdvak aan van steeds stij gende verkoop als gevolg van een sterke concurrentiepositie. In de eerste tien ja ren tot 1 961 groeide de afzet in aantal len met 50 tot 70 miljoen lampvoeten per jaar. De Koreaanse crisis in 1952 was nauwelijks van invloed. Wel dreigde de stormramp van 1 februari 1953 de goede gang van de produktie te versto ren. De overstroming met zeewater van het spaarbekken in de duinen bij Oranje zon had het zoutgehalte van het leiding water sterk verhoogd, met als gevolg dat het beitsproces moest worden gestopt. Een oplossing werd gevonden door zoet water aan te voeren met tankschepen van buiten de provincie. De m3-water- prijs kwam daardoor op f 5,- tegen een normale prijs van een paar dubbeltjes. Een beroep van de directie in 1954 op het personeel om zoveel als mogelijk te produceren, teneinde aan de grote vraag der afnemers te voldoen, vond gehoor, want in de week van 23 februari tot 1 maart werden voor het eerst 1 0 miljoen lampvoeten geproduceerd. Om de werving van vakpersoneel te ver gemakkelijken liet de directie een twin tigtal woningen bouwen. Op 1 1 juni 1 956 werden de laatste van deze aan de Veerseweg gelegen woningen opgele verd. De bouwkosten bedroegen f 20.000,- per woning na aftrek van de Rijkssubsidie. Het was een uniek project voor die tijd, althans in Zeeland. In tien jaren had de mechanisatie van de produktie dusdanige vorderingen ge maakt, dat in 1961 de afzet de hoeveel heid van 900 miljoen lampvoeten had bereikt bij een verminderd aantal mede werkers van 525. Het jaar 1950 was een belangrijk jaar voor de arbeidsverhoudingen in het be drijfsleven. Toen verscheen namelijk de eerste Wet op de Ondernemingsraden. Deze wet zag de Ondernemingsraad als een informatie-, advies- en samenwer kingsorgaan, gebaseerd op het harmo niemodel. Op vrijdag 26 augustus 1 955 werd de in 1 948 ingestelde Personeels- raad vervangen door een Onderne mingsraad. De taak van deze raad was als volgt vastgelegd in de wet: „De On dernemingsraad heefttottaak, zulkson- der erkenning van de zelfstandige func tie van de ondernemer, naar vermogen bij te dragen tot een zo goed mogelijk functioneren der onderneming". Met an dere woorden: de leden van de OR had den als bedrijfsgenoten de taak de be langen van de onderneming te beschou wen als een geheel en niet die van perso nen of groepen van personen. Bij de in stallatie waren o.a. aanwezig: De Vitrite-commissarissen, de heren jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en mr. A. J. van der Wael. Oud-directeur ir. H. C. Ghijsen. Afgevaardigden van het gemeente bestuur van Middelburg. Afgevaardigden van de vakorgani saties. De 13 leden van de Ondernemingsraad waren verkozen volgens het stelsel van evenredige vertegenwoordiging. De zit tingsduur was bepaald op drie jaren en het voorzitterschap werd bekleed door een directeur van de onderneming. De verkiezing had de volgende zetelverde ling opgeleverd: 7 voor de Metaalbond NVV. 3 voor de twee samenwerkende con fessionele metaalbonden. 3 voor de ongeorganiseerden. Drie commissies werden ingesteld, te weten voor dagelijkse zaken, voor ar beidsvoorwaarden en een kantinecom missie. In de jaren tot de verschijning van de tweede Wet op de Ondernemingsraden in 1 971 heeft de OR, in het kader van de eerder vermelde doelstelling, uitstekend gefunctioneerd en zijn nut als orgaan van overleg steeds bewezen. Op 31 december 1 961 legde de heer B. A. Hesselink zijn functie neer vanwege het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd. De heer K. C. J. van Benne- kom werd benoemd tot commercieel di recteur. De volgende vijf jaren tot 1966 gaven meer dan een verdubbeling van de groei te zien, namelijk met gemiddeld 120 miljoen lampvoeten per jaar, zij het min der regelmatig dan voorheen. De groot ste toename deed zich voor in 1964, toen 220 miljoen stuks meer werden af gezet dan het in het voorafgaande jaar bereikte aantal van 1 miljard. In 1966 werden zelfs 1,5 miljard lampvoeten aan de clientèle geleverd. Deze enorme toe name van de verkoop was de vrucht van de constant voortschrijdende mechani satie. De lage kostprijs en de uitstekende kwaliteit der produkten speelden de commerciële afdeling sterke troeven in handen. De Duitse gloeilampenfabriek Osram was na Philips in belangrijkheid de tweede klant geworden en een bloeiende export had zijn weg gevonden naar 35 landen, in de meeste waarvan agenten waren aangesteld. 70°/ovan de afzet ging naar de landen binnen de EEG. Van de in deze 15-jarige bloeiperiode tot stand gekomen verbeteringen van de outillage volgen hier de meest markan te: Tot 150 slagen per minuut opge voerde produktiesnelheid van de volgpersen met gekoppelde of inge bouwde draadrollers. Vijf persen door één man bediend. Volautomatische klinkmachines. Glaspersen met produktiesnelheden van 1 50 tot 21 0 slagen per minuut, de eerste dubbele glaspersen met verdubbelde capaciteit, met andere woorden: drie- tot achtvoudige uur- produkties ten opzichte van de vroe gere TDO-machines. De eerste zuilenpersen voor kleine hulzen en contacten, in tempo's van honderden per minuut. Langere standtijden; tot vier jaar, van de continu-ovens; elektronische glasbadhoogteregeling. Directeur Van Berlekom feliciteert de heer P. de Vis ser, chef constructeur, met zijn 25-jarig dienstjubi- leum. De heer de Visser heeft zijn éénmans afdeling in 1 928 zien groeien tot zijn afscheid in 1 970 tot een grote, moderne tekenkamer.

Zeeuws Tijdschrift | 1989 | | pagina 28