m 4ÜÏ) 28 tot gevolg dat het fabrieksgebouw in Ar- nemuiden werd verlaten, want sinds 1961 waren aldaar voorzieningen ge troffen voor de fabricage van plaatjes uit hardpapier voor TL-lampvoeten. Een aantal Arnemuidse medewerksters hield zich er onder leiding van een vakman be zig met het stansen van plaatjes uit voor verwarmde platen perspex. De steeds verder voortschrijdende me chanisatie en vergroting der produktie hadden door de toename der problemen geleid tot een verdeling der werkzaam heden over aparte diensten en bureaus. Te noemen zijn de onderhoudsdienst, de meetdienst, het laboratorium, de kwali teitsdienst, de personeelsdienst, de me dische dienst, het bedrijfsmaatschappe lijk werk, de bureaus voor produk- tieplanning, werkcalculatie en werk voorbereiding in de mechanische werk plaats, normalisatie, interne efficiency en organisatie en een bureau voor ge meenschappelijke belangen en techni sche hulp aan buitenlandse fabrieken. De groei van het bedrijf ging gepaard met een uitbreiding van de administra tieve werkzaamheden. Dit werd in de hand gewerkt door de vele overheids maatregelen, die een extra belasting vormden, maar was ook het gevolg van de verbreding van de taak der adminis tratie. Onder leiding van de heer J. J. Claas, die in 1954 werd benoemd tot hoofd van de afdeling Financiën en Ad ministratie, ontwikkelde deze afdeling zich van een administrerend en contro lerend orgaan tot een analyserende en voorlichtende instantie aangaande de activiteiten en resultaten van elke afde ling. De heer Claas beijverde zich even eens de omslachtige administratie van de in diverse stadia verkerende halfpro- dukten sterk te vereenvoudigen. Ook werden door hem de eerste voorberei dingen getroffen voor een besturing van de goederenstroom met behulp van een computer. gericht naast de afdeling Personeelsza ken, om in december 1964 te worden uitgebreid tot een naar de eisen des tijds ingerichte medische dienst, met een vaste verbandmeesteres. Na het vertrek van dokter J. Stumphius uit Zeeland in 1 979, werd zijn taak zolang waargeno men doorzijn opvolger bij „De Schelde", totdat een regeling tot stand kwam met de medische dienst van Philips. Gedurende de 18 jaren van de verbon denheid van dokter Stumphius met Vi- trite, had de medische dienst, dankzij zijn toewijding, bekwaamheid en uitste kend contact met de mensen in het be drijf, een door de directie en het perso neel zeer gewaardeerde plaats verwor ven in de bedrijfsgemeenschap. In zijn afscheidswoord benadrukte dokter Stumphius de familiaire sfeer, waardoor hij als bedrijfsarts altijd prettig had kun nen werken. Het was aan zijn beslist en taktisch optreden te danken, dat aan het slepende probleem van de gratis melk- voorziening aan de bedieners van de beitsapparatuur een einde werd ge maakt, omdat daarvoor geen geldige re den meer kon worden aangevoerd. Ver melding verdienen ook het door dokter Stumphius verrichte onderzoek naar de verspreiding van asbestos onder de be volking van Walcheren en de strijd die hij heeft aangebonden op nationaal ni veau tegen het gebruik van asbest. In 1 977 promoveerde Stumphius tot doc tor in de Medische Wetenschap op een proefschrift over deze gevaarlijke ziekte. Bij zijn naspeuringen over de gevolgen van de verwerking van asbest werd hij ter zijde gestaan door de heer ing. A. Haag, de ovenspecialist van Vitrite. Aan de toepassing van asbest, met name voor de afschermplaten der glasovens, werd prompt een einde gemaakt. Een belangrijke voorwaarde voor het mechaniseren van het produktieproces was standaardisatie van de verschillen de typen lampvoeten, alsmede een zo groot mogelijke beperking van de enor- mogen voorkomen in de batch. Zij ver stoppen de uitstroomopening van de oven, veroorzaken dotjes in de glasstraal en verstoren daarmee het vitriteerpro- ces. Teneinde deze verontreinigingen te voorkomen, werd de vervuiling van het milieuglas op een „leesband" verwij derd. Het „lezen" heeft nochtans niet kunnen voorkomen dat kleine onsmelt bare deeltjes stof zich in de batch be vonden. In 1964 werd de glasvoorbereiding uit Arnemuiden overgebracht naar de batchtoren, die daarvoor zeer doelmatig was ingericht. De ontruiming had niet Voor de primaire verzorging bij ongeluk ken kende Vitrite een aantal bekwame vrijwilligers, in bezit van een EHBO-di- ploma, die over de fabrieksafdelingen waren verspreid en ieder voorzien waren van een verbandkastje. Hoewel de be hoefte werd gevoeld aan geregelde me dische controle en consultatie in de be drijfsgemeenschap, in plaats van inci dentele raadpleging door een arts uit de stad, voelde Vitrite zich te klein voor de aanstelling van een bedrijfsarts. In 1 961 kwam door de medewerking van de di rectie van de Kon. Mij. „De Schelde" N.V. te Vlissingen een regeling tot stand waarbij de bedrijfsarts van „De Schelde" zich voortaan één dag in de week met deze taak belastte. Op 1 juli deed de arts J. Stumphius zijn intrede bij Vitrite. Een centrale verbandpost werd voorlopig in- De heer F. Damen draagt na 1 0 jaar de eindredactie van de Vitrite Schakel over aan de heerTevel, 1 no vember 1961.

Zeeuws Tijdschrift | 1989 | | pagina 30