30 50-jarig jubileum A. Kempe. Ter gelegenheid van de viering van het 50-jarig dienstjubileum van de heer A. Kempe op 22 oktober 1963, sprak de burgemeester van Middelburg mr. J. Drijber zijn vreugde uit nog eens een gouden jubi leum mee te maken. „U verlaat binnenkort het bedrijf in een tijd van grote bloei; hier is iets groots verricht waaraan u hebt bijgedragen", zei de burgemeester, die eindigde met de mededeling dat het H.M. de Ko ningin had behaagd de heer A. Kempe de zilveren medaille van de Orde van Oranje-Nassau toe te ken nen. Eerder bracht directeur van Berlekom in herin nering dat de jubilaris in januari 1 91 2 werd aange nomen als jongste bediende tegen een weekloon van f 1,50, om na ontslag in de twintiger jaren wegens werkvermindering, op 1 oktober 1923 weer in dienst te treden bij de afdeling expeditie. 40 van de 50 jaren heeft de heer Kempe daar gewerkt, se dert 1 929 als chef. Met zijn hoge taakopvatting van stiptheid en spoed is hij een voorbeeld voor zijn me dewerkers, die er allen een eer in stellen, ook bij de grootste drukte, de verzenddata aan te houden. Het is voor mij een voorrecht, zo besloot de heer Van Berlekom, u heden namens de directie te bedanken voor de trouw en toewijding waarmede u al die jaren de Vennootschap hebt gediend. Na het uitspreken van deze woorden overhandigde de directeur de heer Kempe een enveloppe. Het bezoek werd besloten met een over eenkomst waarbij B.J.M. zich verplicht te alle activiteit op het gebied van lamp voeten te staken en toestond dat de tota le desbetreffende produktie-apparatuur onder controle van Vitrite zou worden verschroot. Binnen enkele weken waren de machines overgeleverd aan de stoomhamers in Dortmund. De door Vi trite aan B.J.M. betaalde vergoeding werd als gevolg van de vergroting van haar marktaandeel binnen enkele jaren terugverdiend. In augustus 1964 deed de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken een omwisse lingsaanbod aan de aandeelhouders van de N.V. De Vitrite Fabriek, waarbij voor ieder gewoon aandeel op naam van Vi trite van f 500,- nominaal, aandelen aan toonder in de N.V. Gemeenschappelijk Bezit van Aandelen Philips' Gloeilam penfabrieken met een nominale waarde van f 750,- in ruil zouden worden gege ven. De koers van laatstgenoemde aan delen bewoog zich rond 600%, zodat in feite een koers van circa 900%voor Vi trite aandelen werd geboden. Voor een preferent aandeel Vitrite van f 200,-nominaal bood Philips in ruil 6 cumulatief preferente aandelen in de N.V. Gemeenschappelijk Bezit van Aan delen Philips' Gloeilampenfabrieken met een nominale waarde van f 300,-. De koers van deze laatste aandelen be woog zich rond 200 zodat in feite een koers van 300% werd geboden voor de preferente Vitrite aandelen. De N.V. Phi lips' Gloeilampenfabrieken had ten tijde van bovenstaand aanbod 90% van de gewone aandelen en 80%van de prefe rente aandelen van Vitrite in handen. Met uitzondering van drie gewone aan delen werden alle gewone en preferente aandelen van Vitrite ter omwisseling aangeboden. Op 22 mei 1 966 overleed te Domburg in de ouderdom van 86 jaar ir. H. C. Ghij sen, commissaris en oud-directeur (1914-1945). In 1906 in dienst getre den als bedrijfsingenieur, legde hij zich toe op de invoering van machinale fabri cage in het eertijds ambachtelijk pro- duktieproces. Aan zijn inventiviteit en constructief inzicht dankt De Vitrite Fa briek verschillende produktiemachines welke in de eerste helft van deze eeuw haar internationale positie versterkten. Helaas werd het commercieel resultaat nadelig beïnvloed door twee wereldoor logen, waarin Vitrite was afgesneden van haar internationale clientèle, zowel als van haar leveranciers van grondstof fen, alsmede door de economische crisis der jaren dertig. In de strijd tegen exter ne omstandigheden die zich ten nadele van de Vitrite deden gelden, zag ir. Ghij- sen zich herhaalde malen gedwongen tot het nemen van pijnlijke maatregelen waarvan de sociale en menselijke conse quenties hem zwaar drukten. Na zijn af treden in 1 945 heeft hij zich gedurende 20 jaren mogen verheugen in de nieuwe bloei van de onderneming waarmee hij zich zo nauw verbonden voelde. 'tjiith gi-bouw Batch-gebouw 1964 Herhaalde malen spraken de leden van de Ondernemingsraad hun teleurstelling uit over het gebrek aan belangstelling van de zijde van het personeel voor het werk van de OR. Om hierin enige verbe tering te brengen werd op initiatief van de directie in 1 965 het besluit genomen voor iedere vergadering twee toehoor ders uit te nodigen. Op 31 december 1 966 legde ir. J. P. Berdenis van Berle kom zijn functie neer wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leef tijd. Hij werd opgevolgd door ir. G. Kra nen als technisch directeur. De heer J. J. Claas, hoofd van de afdeling Financiën en Administratie, werd per 1 januari 1967 benoemd tot adjunct-directeur. De mechanische werkplaats in 1964.

Zeeuws Tijdschrift | 1989 | | pagina 32