VIII. JAREN VAN EXPANSIE EN TERUGGANG 1967-1985 Een vermindering van de orders in het vierde kwartaal van 1 966 bleek de inlei ding te zijn geweest tot een zware inzin king van de vraag naar lampvoeten. Hoewel de expansie van Vitrite op lan gere termijn niet werd gestuit, luidde 1 967 toch het einde in van een ononder broken groei. Op 20 januari 1 967 maak te de directie bekend, dat zij in verband met het sterk teruglopend orderbestand en in overleg met de OR en de vakorga nisaties, een verzoek had ingediend bij de Arbeidsinspectie om ingaande 6 fe bruari de wekelijkse werkweek voor 459 werknemers te mogen verkorten met 20%, door op maandag gedurende een periode van 6 maanden niet te werken. Tevens had zij bij de bedrijfsvereniging goedkeuring aangevraagd voor de beta ling door de vennootschap van een sup pletie op de werkloosheidsuitkering van 80% tot 100% van het normale loon. Hiervoor werd toestemming verkregen voor een periode van 6 weken, die niet zou worden verlengd. De aanhoudende slapte noodzaakte tot een verlenging van de duur der werktijdverkorting met nogmaals 6 maanden. Toen een toena me van de bestellingen inzette in januari 1968, om gevolgd te worden door een krachtig herstel van de afzet, werd op 26 februari 1 968 de normale arbeidsduur hersteld. De terugval, die 11 %had bedragen van de 1,1 miljard verkochte lampvoeten in 1 966, werd in 1 968 weer helemaal in gehaald. Bovendien werd dezelfde hoe veelheid geproduceerd met een 10% geringere personeelssterkte dan twee jaar tevoren. Deze verbetering van de produktiviteit was vooral te danken aan het gereedkomen van meer dubbelwer- kende glaspersen voor hoofdsoorten. Tijdens de wereldoorlog waren de Ame rikanen reeds begonnen met het vervan gen van messing door het goedkopere en driemaal zo lichte metaal aluminium. Van de verschillende technische proble men die zich bij de verwerking van alu minium voordeden, waren de voor naamste het zacht worden van de man tel tijdens het vitriteren en de stroefheid van het metaal. Het eerst genoemde be zwaar werd overwonnen door het ge bruik van een legering van aluminium en mangaan en door zo groot mogelijke vermindering van de glasvulling van de lampvoet. In de trekkerij veroorzaakte aluminium een complicatie omdat de voor het trekken van messing toegepas te smering met verdund zeepwater bij de verwerking van het stroeve aluminium niet vet genoeg bleek te zijn. Hetgebruik van een oplossing van oplosbare olie le verde goede resultaten op, maar het dwong tot het nemen van extra maatre gelen om de hulzen te ontvetten alvo rens deze zouden worden gevitriteerd. Een volledige ontvetting was echter evenmin wenselijk, omdat de hulzen dan slecht zouden lopen in de goten en aan- voertrommels. Hieraan werd tegemoet gekomen met een zeepbad waardoor zij voldoende glad bleven. Het resultaat van dit alles was dat bij de volgpersen een kleine was-, zeepbad- en drooginstalla tie werd geplaatst. Bij de assemblage van de lamp in de gloeilampenfabriek was de slechte sol- deerbaarheid van aluminium een grote moeilijkheid. Hoewel in de jaren zestig zowel bij Vitrite als bij de Lichtgroep van Philips alle fabricageproblemen waren opgelost, bleek vooreerst van massa- produktie weinig sprake te zijn als ge volg van grote weerstand in Europa bij andere fabrikanten van gloeilampen en ook bij het publiek tegen lampen met aluminium lampvoeten. Dit was echter niet het geval met fluo- rescentielampvoeten, zodat vanaf 1 968 althans de totale produktie voor TL-lam- pen was overgeschakeld op aluminium. De afzet van aluminium E27- en B22- lampvoeten bleef geruimetijd zeertraag verlopen, omdat de verwerking daarvan te grote problemen opleverde voor vele afnemers. In verband met fysische verschillen tus sen de twee metalen, is het verbruik van het driemaal zo lichte aluminium voorde fabricage van lampvoeten in volume ge meten tweemaal dat van messing. Hier uit volgt dat het verbruik in gewicht een derde minder is dan bij messing. Daar enboven heeft aluminium het voordeel van een aanzienlijk prijsverschil. Het 75-jarig jubileum Op donderdag 26 september 1968 werd door ruim 600 medewerkers van de N.V. De Vitrite Fabriek om half vijf in de namiddag de feestelijke viering van het 75-jarig bestaan ingeluid. De uit 9 personeelsleden bestaande feestcom- Luchtfoto van de fabriek na de laatste uitbreiding in 1967.

Zeeuws Tijdschrift | 1989 | | pagina 33