32 missie met als voorzitter drs. J. R. Glau- bitz, chef personeel, had een program ma van allure ontworpen. Een uur voor het begin der festiviteiten waren de ma chines gestopt om iedereen de gelegen heid te geven schoon voor de dag te ko men. Luide knallen van vuurwerk kon digden de opening aan van het feest. Op de batchtoren werd de nationale drie kleur gehesen en werd in grote cijfers het getal 75 ontstoken. In de loshaven speelde het stedelijk draaiorgel „De Sa ter" populaire wijsjes. Propvol zat en stond om half vijf de grote kantine met de medewerkers, de gepen sioneerden en de directieleden. De heer P. J. Wigard, die van de driekwart eeuw Vitrite 45 jaren volmaakte, beklom het podium om het geschenk van het perso neel te onthullen, een bronzen vogel beeld van de beeldhouwster Liesbeth Messer. „Ik hoop", zei hij, „dat de ko mende jaren gelukkige jaren voor de Vi trite mogen zijn". Hierna deelde de heer Glaubitz mee dat de inzameling onder het personeel zoveel had opgebracht, namelijk f 9.000,-, dat ook een kunst werk van Peter de Jong was aange kocht, een beeldengroep van werkne mers, die later een plaats zou krijgen in de hal van het kantoorgebouw. Namens de directie sprak ir. Kranen zijn heel har telijke dank uit voor deze bijzonder mooie geschenken. Hij maakte van het begin van de jubileumviering gebruik om alle medewerkers, van dat moment èn van vroeger, te bedanken. Na de toe spraken riep mevrouw Jurka-de Graaf in een geslaagde improvisatie, gekleed in het typistencostuum van 75 jaar gele den, de eerste typiste in herinnering. Met haar begon het feest pas echt, maar ir. Kranen moest omstreeks 6 uur de feestenden naar huis sturen, want er moest die avond nog een kaartconcours gehouden worden en, zoals hij zei: „het hek is van de dam voor twee dagen, ik wens u allen een bijzonder prettig feest". Drie uur lang bonden daarna 1 20 dames en heren aan dertig tafeltjes in de kanti ne tijdens de biedavond met elkaar de strijd aan. Vrijdag 27 september ving de dag aan met sportwedstrijden: binnensporten van 09.00 tot 1 3.00 uur in de sporthal en een voetbalcompetitie op de aan grenzende sportvelden. De heer Manu- hutu bleek, met 70 punten vóór op num mer 2, de sterkste badmintonspeler te zijn. Mevrouw Ploos van Amstel was de winnares van het dames-badminton. De heer Beukers triomfeerde in het tafel tennistoernooi en de mechanische werkplaats versloeg de tekenkamers met 1 0-0 en won de voetbalcompetitie, geen wonder met twee Middelburgspe lers. 's Middags genoten 250 dames in de grote kantine van de Vitrite-modeshow, met creaties van dames werkzaam in de onderneming en van echtgenotes van personeelsleden. De hoofdprijs ging naar Ria Marijs. De show werd gevolgd door een professionele modeshow van de Middelbugse modehuizen. Er was die middag ook een sterrit georganiseerd, waaraan werd deelgenomen door 104 inschrijvers in auto's en op motoren, scootersen brommers. Winnaarwerd de equipe Vader-Koster. De jubileumviering werd besloten met een uitbundig feest op vrijdagavond in het als feestzaal ingerichte gebouw van de firma Verdonck op Arnestein, waar aan door 1.000 feestgangers werd deel genomen. De directeuren waren overal bij. Zij startten de sportwedstrijden, wa ren behulpzaam bij de sterrit, deelden de prijzen uit en namen met hun echtgeno tes deel aan het eindfeest. Voor de kin deren van het personeel was op woens dag 25 september een middag vol amu sement in het Citytheater aan de jubi leumviering vooraf gegaan. Ook werden de kinderen in het zeehospitaal Zonne veld te Oostkapelle bedacht. Op 1 0 de cember 1968 had de aanbieding plaats door de jubileumcommissie aan het be stuur van de inrichting van een groot beeldtelevisietoestel en een Philips- montagespel. Deze geschenken waren gekocht uit de opbrengst der speelauto maten tijdens het slotfeest. Het jubileumjaar kreeg nog een andere betekenis door het besluit van het be stuur een toekomstige uitbreiding van het bedrijf mogelijk te maken door de aankoop van een perceel, 4,85 ha groot, in het industriegebied Arnestein van de gemeente Middelburg. Ups and downs Er volgden twee jaren van toenemende verkopen (respectievelijk 12% en 9%), waarmee grote spanningen in de pro- duktie gepaard gingen. Bleef het in 1 969 nog bij overwerk op een aantal za terdagen in de sorteer- en pakafdeling, in 1970 moest de achterstand worden ingehaald door in 9 weekeinden 8 uren overte werken in alle produktie-afdelin- gen. Dit jaar werd besloten met een afzet van 1.850 miljoen lampvoeten en een personeelsbestand van 762 medewer kers. Helaas moest de directie de teleur stelling beleven van het uitbreken van een staking, die door de vakbonden werd gemotiveerd met de in Rotterdam begonnen f 400,actie. De zware belasting van de produktie- middelen had een vermindering van de efficiency tot gevolg en de slagvaardig heid ten opzichte van de concurrentie werd benadeeld door overschrijdingen van de levertijden. Ook hadden af en toe leveranties plaats gevonden met een verminderde kwaliteit. Daar een kost prijsverhoging in 1971 niet zou uitblij ven en meer en meer rekening moest worden gehouden met een krachtiger De vlag in top ter ere van het 75-jarig jubileum 26-06-88. wordende mededinging op de markt, die tekenen vertoonde van verzadiging, deed de directie een beroep op alle me dewerkers om zich in te zetten voor een stevige verbetering van de concurrentie positie van Vitrite in het komende jaar. Bij de grote bedrijfsdrukte, was 1 970te- vens het eerste jaar waarin een nieuw bedrijfsgebouw op het industrieterrein in gebruik werd genomen. Het bestond uit een veem met expeditieruimte, dat in een grote behoefte voorzag. Men had eveneens voorbereidend werk verricht voor uitbreiding met een produktieruim- te van circa 5.000 m2. Op 24 december 1 970 werd daarvoor door de heerdrs. P. A. Wolters, burgemeester van Middel burg de eerste bouwhandeling verricht. De nieuwe vestiging, aan de Electraweg gelegen, kreeg de naam Vitrite 2. Gedurende het eerste halfjaar van 1 971 konden de verkopen aan derden zich op het hoge niveau handhaven, terwijl de leveringen aan Philips reeds verminder den. Nadien kreeg men te maken met een al gemene inzinking. Bij de economische teruggang in Europa, kwam voor Vitrite het nadeel van de dure gulden die ten aanzien van de landen der afnemers bijna 10% was gestegen. Deze premie voor de concurrentie ging hand in hand met een kostenstijging, die voornamelijk werd veroorzaakt door een sterke verho ging der loonkosten. Met een afrem-

Zeeuws Tijdschrift | 1989 | | pagina 34