34 Auto-lampvoet met bakeliet isolatie van de fabriek in Bad-Godesberg. gen haar overzeese verplichtingen niet kon nakomen, hadden een zodanig ster ke opwaartse druk op de vraag naar lampvoeten uitgeoefend, dat de produk- tie niet toereikend was geweest om aan alle verlangens van de clientèle te vol doen. In aantallen bedroeg de afzet in 1973 2.085 miljoen stuks, een stijging van 1 5 °/oten opzichte van 1972. Van de ver kopen aan anderen dan Philips werd 73% gerealiseerd in de EEG-landen, 15% in overzeese landen en de rest in overig Europa. De afzet van E27-lamp- voeten in aluminium uitvoering had niet aan de verwachting beantwoord. Op de vraag hoe dit kwam, was mede gezien het voordelige prijsverschil moeilijk een antwoord te geven. Met de overmatige drukte was een uitbreiding van het per soneel gepaard gegaan tot 723 werkne mers op full-time basis. De personeels dienst had echter de ondervinding op gedaan dat het aannemen van capabele krachten, ondanks de relatief hoge werkloosheid, niet gemakkelijk was. Men was er niet geheel in geslaagd aan de grote behoefte aan machinebedie ners in drie ploegen te voldoen. Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd trad op 31 decem ber 1 973 de heer K. C. J. van Bennekom af als commercieel directeur. De heer F. H. J. van Hoorn werd benoemd tot sales manager. Conform de met de vakorganisaties ge maakte afspraken, zette het jaar 1 974 in met verkorting van de wekelijkse ar beidsduur tot het magische cijfer van 40 uur. De vermindering van de arbeidstij den bij Vitrite bedroeg 2,5 uur per week voor de dag- en tweeploegendiensten en 1 uur 20 minuten voor de drieploe gendienst. Niet geremd door het, van wege de oliecrisis veroorzaakte energie tekort en de grote prijsverhogingen van koper en andere grondstoffen, bleef de produktie gedurende de maanden ja nuari tot september steeds achter bij de afzetmogelijkheden. De personeels dienst hield zich intensief bezig met de werving van arbeidskrachten en vrijwil lig overwerk werd sterk aangemoedigd. In oktober kwam de terugslag: de be stellingen liepen terug en onderhanden zijnde orders moesten op verzoek van de klanten worden uitgesteld. Niettemin was 1 974 als geheel een goed jaar ge weest met een afzet van 2,25 miljard lampvoeten. De afzwakking van de con junctuur en de excessief hoge koperprijs leidden ten slotte tot een toename van het gebruik van aluminium lampvoeten. In de 10 jaren van 1 965 tot 1 974 waren de leveranties aan Philips met 100% gestegen, die aan derden met 39%. Van de gelegenheid het belendend per ceel van Vitrite 2 op Arnestein, groot 4,8 ha, te kopen, werd door het bestuur van De Vitrite Fabriek terstond gebruik ge maakt. Sinds de concentratie in 1956 van de Franse lampvoetenfabricage te Ivry-sur- Seine, waren de contacten te dien aan zien met de F.R.L.E. beperkt gebleven tot leveringen van produktiemachines. In 1 974 werd besloten de banden met Ivry nauwer aan te halen. De produktie al daar van 380 miljoen lampvoeten per jaar, bestond uit enkele grote series van hoofdsoorten en kleinere series van 25 types. De kostprijzen lagen hoog en in de loop der tijd waren maatverschillen ont staan met de produkten van Vitrite. Ook was er een verschil tussen de kwaliteits niveaus. Besloten werd het F.R.L.E.-be drijf te moderniseren ten behoeve van een jaarproduktie van circa 400 miljoen lampvoeten en tevens een uitwisseling van produkties tot stand te brengen tus sen Vitrite, F.R.L.E. en de derde produ cent in het Philips-concern, de Granus Metalwarenfabrik te Bad Godesberg. Voor het deel der produktiemachines in Ivry dat aan vervanging toe was, werden bestellingen bij Vitrite geplaatst. De omschakeling op de moderne outilla ge en het installeren van gemechani seerd transport maakten een ingrijpen de verbouwing van het bedrijf in Ivry noodzakelijk. Technici van F.R.L.E. lie pen enige tijd stage in Middelburg om zich in te werken in het gebruik van de nieuwe machines. De economische inzinking trof Vitrite in 1975 zwaarder dan in enig voorgaand jaar sinds 1945. Van maand tot maand werd het beeld van de afzet slechter. Ten slotte bedroeg de totale aan de klanten geleverde hoeveelheid lampvoeten 75% van die in 1974, terwijl de voor raad gereed produkt ultimo 1975 vier maal zo groot was als bij de aanvang van het jaar. Samenvattend liet 1975 zich beschrijven als een jaar met steeds min der afzet, te veel personeel, te hoge pro duktie ondanks afremming, voortduren de toename der voorraden en een perso neelsstop die weinig effect had in ver band met het geringe verloop. De daling van de efficiency en de onderbezetting veroorzaakten aanzienlijke financiële verliezen. In de vergadering van de On dernemingsraad sprak de directie haar ernstige ongerustheid uit over de so ciaal-economische ontwikkeling. „In dien men in het kleine Nederland door blijft gaan met het creëren van kosten verhogende maatregelen op het gebied van inkomens en sociale geborgenheid en zich niet wil realiseren dat voor het grote buitenland, waar vrijwel alle afne mers van Vitrite wonen, het een zorg zal zijn wat voor heilstaat die Nederlanders najagen mits het de rekening niet be hoeft te betalen, dan zal het Nederland als geheel en ook de Vitrite in de naaste toekomst nog slechter gaan". De secretaris van de Ondernemings raad, de heer Vos, bracht verslag uit van de 1 7 april 1975 in Eindhoven gehou den vergadering, waarin de Centrale On dernemingsraad (COR) werd geïnstal leerd. Een drietrapsstructuur van over leg, gebaseerd op de tweede Wet op de Ondernemingsraden, was voor Philips in Nederland opgebouwd, met aan de voet Ondernemingsraden, op het middenni veau Groepsondernemingsraden (GOR) en op het hoogste niveau de COR. Dit hoogste overlegorgaan telde 31 leden, gekozen uit de leden van de 24 Groeps ondernemingsraden. Vitrite bezette twee zetels in de GOR Licht. Sinds haar oprichting in 1955 worden door de Bedrijfszelfbescherming (BZB) enkele malen per jaar gezamenlijke oe feningen gehouden met de afdeling Middelburg van het Nederlandse Rode Kruis op de terreinen van Vitrite in Mid delburg of Arnemuiden. Het doel van de ze oefeningen is de inzetbaarheid, sa menwerking en vakbekwaamheid te be proeven van de 90 medewerkers van de BZB-diensten: verbindingsdienst, red dingsdienst, verzorgingsdienst EHBO en de bedrijfsbrandweer. De Vitrite mocht zich gelukkig prijzen dat zo vele mede werkers altijd bereid waren hun vrije uren op te offeren voor training voor de BZB. Velen van hen werden onderschei den voor 10 en 1 5 jaar actieve dienst. Op een verzoek van het Rode Kruis om aan het materiaal te willen bijdragen, werd

Zeeuws Tijdschrift | 1989 | | pagina 36