36 VBC, waarvan de vergaderingen boven dien volgens een rouleringssysteem worden bijgewoond door een afdelings chef en een tweede lid van de VCC. De taak van de Veiligheids Contact Com missie bestaat uit het controle uitoefe nen op de toepassing en het gebruik van de veiligheidsvoorschriften. Zij zal op af wijkingen daarvan de betrokken mede werker of diens directe chef attent ma ken. Tot de taak van de VCC behoort bo vendien het in vergadering bespreken van gebruik en bevinding van nieuwe veiligheidsartikelen en van onveilige si tuaties evenals van de vorderingen in de uitvoering der genomen maatregelen. Voor beide commissies is de maande lijkse ongevallenstatistiek een vast agendapunt. De 9 leden van de VCC worden benoemd door de OR. De zit tingsduur is drie jaar en loopt parallel aan de zittingsperiode van de OR. De se cretarisfunctie wordt vervuld door de veiligheidsdeskundige. Het nieuwe vei ligheidsregime werd ingeleid met een veiligheidstentoonstelling in de grote kantine. Toen het laatste Vitrite-aandeel in han den van Philips was overgegaan, werd De Vitrite Fabriek (The Vitrite Works) B.V. in 1977 financieel en sociaal inte graal opgenomen in het Philips-con cern. In 1978 lag het niveau van de verkoop een weinig hoger dan in 1 977. Doordat het produktieniveau niet werd ver hoogd, kon de voorraad dienovereen komstig verminderen. 1978 was een goed jaar voor Vitrite omdat, zoals de di recteur in De Vitrite Schakel schreef: „de afnemers ons niet in de steek hebben gelaten, hoewel wij voor velen van hen duur geworden zijn. Het behouden van een voorsprong op de concurrentie ver eist verdere ontwikkeling van de pro- duktiemiddelen". De inbedrijfstelIing in Vitrite 2 van enige nieuwe produktiema- chines verliep met succes en zou spoe dig vruchten dragen. Deze waren: Een produktielijn voor aluminium TL-hulzen, bestaande uit een 50- tons zuilenpers 1 50 sl/min met een vijfrijïg volgstempel en een snelle montagemachine, produceert 750 TL-hulzen per minuut. Een produktielijn voor automobiel BA15d-lampvoeten, bestaand uit drie volgpersen 150 sl/min, vier klinkmachines 120 sl/min en één dubbelwerkende glaspers, produ ceert 400 lampvoeten per minuut. Uitbreiding van Vitrite 2 Ook was in 1 978 een nieuwe uitbreiding van Vitrite 2 gereed gekomen. Aan de zijde van de Nieuwlandseweg was de produktiehal een magazijn voor mes sing- en aluminiumrollen aangebouwd met een autohaven voor de aanvoer van deze materialen. In deze aanbouw werd een bordes aangebracht dat bestemd was voor de computerafdeling. Aan de andere zijde was de produktiehal ver lengd met een ruimte waarheen de hul- zentrekkerij-enkelfabricage van Vitrite 1 werd overgeplaatst. Een bordes ging al daar plaats bieden aan een uitbreiding van het aangrenzende kartonmontage- bordes. Op 31 augustus 1 978 trad ir. G. Kranen wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd af als technisch di recteur. Tot zijn opvolger werd benoemd ir. S. J. de Graaf in de functie van alge meen directeur. 31 december 1978 bracht het vertrek van de adjunct-direc teur de heer J. J. Claas, eveneens we gens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd. De heer P. F. Daamen werd benoemd tot adjunct-directeur, beiast met de afdeling Administratie en Financiën. Met de jaarwisseling versnelde zich de gunstige ontwikkeling van de verkoop. De Hoofd Industrie Groep Licht kondig de voor 1 979 een verhoging aan van de planning met 20 °/o, de orders van der den namen nog sterkertoe. Men slaagde erin 10 miljoen lampvoeten per dag te produceren door op 20 weekeinden over te werken in de produktie-afdelin- gen. Toen bleek dat een afzetrecord van 2,5 miljard binnen bereik lag, besloot de directie daaraan een feestelijk tintje te geven. Op 1 9 en 20 november 1 979 werden in de kantines van Vitrite 1 en 2 en te Arne- muiden pakketten met levensmiddelen en een tinnen herinneringsbord uitge reikt aan alle personeelsleden en de ge pensioneerden. Wat zou beter de enorme betekenis heb ben kunnen uitdrukken van Edisons uit vinding van de gloeilamp met een schroeflampvoet in 1879, dan de afle vering honderd jaar later door een fa briek in Middelburg van de ontzaglijk grote hoeveelheid van 2,5 miljard lamp voeten, vrucht van de arbeid van 751 medewerkers? Bij verdeling van dit aan tal over de gehele wereldbevolking, zou den er in elk gezin twee of drie terecht gekomen zijn. Wij hebben gezien welk een belangrijke rol volgpersen vanaf de tijd vóór de tweede wereldoorlog hebben gespeeld bij het mechaniseren van de hulzenfa- bricage. Steeds verbeterd en versneld, waren deze persen gedurende vele jaren de meest moderne voor trek- en vorm werk in massaproduktie. In de laatste 1 5 jaren kwam in Engeland en Amerika een ander type machine naar voren, waarbij de opeenvolgende bewerkingen worden uitgevoerd door een meerrijïg volgstem pel. Naar het systeem van geleiding van de stempelplaat door vier zuilen, noemt men deze machines zuilenpersen. Der gelijke persen werden reeds verscheide ne jaren door Vitrite uit Engeland en Amerika betrokken, terwijl de zware pla ten met de stempels en de matrijzen in de gereedschapmakerij van de Mecha nische Werkplaats werden vervaardigd. HLSki v+varssÊB Gevel van de Vitrite Fabriek, Kanaalzijde.

Zeeuws Tijdschrift | 1989 | | pagina 38