37 De kleinere Engelse persen werden ge bruikt voor de produktie van contacten en kleine lampvoeten. Op de grotere Amerikaanse machines werden onder andere mantels voor BA1 5-lampvoeten getrokken. Aangezien het samenstellen van stempels en matrijzen, dat als volle dig gereedschap in de techniek „volg- stempel" is geheten, steeds groter en gecompliceerder werd en de daarbij passende zuilenpersen niet verkrijgbaar waren, werd besloten zelf een zuilenpers te ontwerpen, die aan de specifieke wensen van Vitrite kon voldoen. Met in schakeling van tekenkrachten van Phi lips werd een zuilenpers ontworpen met een perskracht van 100 ton, de VP1 00. De bouw werd uitbesteed bij de machi nefabriek in Eindhoven, die echter voor de bewerking van het 5.000 kg wegen de frame een beroep moest doen op de Amsterdamse Droogdok Mij. en de ver vaardiging van de bijna 4 meter lange krukas en van de zuilen in Duitsland uit besteedde. De eerste van de serie van vier zuilenpersen VP100 arriveerde in oktober 1978 bij Vitrite 1 en werd in maart 1979 in bedrijf gesteld voor de produktie van B22-mantels in alumi nium uitvoering. Uitgerust met een vijf voudig volgstempel produceerde de pers met 1 25 sl/min 33.000 mantels per uur netto. De tweede VP100-pers was bestemd voor de fabriek in Ivry bij Parijs en werd eveneens voorzien van een vijf voudig stempel voor B22-mantels. Op Vitrite 2 nam de derde VP1 00-pers met vijfvoudig E27-volgstempel de produk tie over van 4 5 volgpersen, met een even hoge uurproduktie als bij B22- mantels. De VP100-pers maakte het succesvol functioneren mogelijk van de nieuwe razendsnelle draadroller met 900 sl/min. Voordien had deze machine nooit bevredigend gewerkt met de man tels die afkomstig waren van diverse volgpersen. De minuscule verschillen tussen de produkten der volgpersen ble ken een onoverkomelijke hindernis te zijn voor het uiterst gevoelige mechanis me van de draadroller. Dergelijke kleine verschillen doen zich niet voor bij de produkten van een volgstempel. De laat ste van de serie 1 00-tons persen werd in maart 1 980 in gebruik genomen voorde produktie van E27-mantels en stelde eveneens 4 a 5 volgpersen buiten be drijf. Evenals bij het trekken van aluminium op volgpersen het geval is, moeten ook de zuilenpersen worden gesmeerd met verdunde oplosbare olie en voorzien worden van een was-, zeepsop- en drooginrichting, tenzij gebruik gemaakt wordt van een dergelijke centraal opge stelde installatie. DeVP1 00-zuilenpers weegt 25 ton en is 3,60 meter hoog. De persen zijn met hun volgstempel voorzien van elektronische besturing en beveiliging. Het is niet overdreven te stellen dat deze machines tot de meest geavanceerde persen in de wereld behoren. Doordegeluidwerende omkasting wordt het geluid van de VP1 00-pers tot een minimum geredu ceerd. Voorts werd de fabricage voorbereid van stalen centreerringen voor halo geenlampen in autokoplampen in staal. Een voorloper van de ring die in verband met zijn dimlichtfunctie ook wel Euro- ring wordt genoemd, was in vernikkeld messing uitgevoerd en werd aan de lampvoet gesoldeerd. Teneinde het tijd rovende solderen in de lampenfabriek te kunnen vervangen door lassen, werden de ringen evenals de bijbehorende BA15-lampvoeten van roestvrij staal gemaakt. De produktie met een volg stempel werd ter hand genomen zo gauw een VP100-pers van een nieuwe serie gereed kwam Met roestvrij staal diende zich een nieuw materiaal aan, naast messing enaluminium, voordefa- bricage van lampvoeten. Met het van kracht worden van de derde Wet op de Ondernemingsraden per 1 september 1979 werd de OR een zelf standig orgaan, uitsluitend samenge steld uit gekozen leden, dat zijn eigen voorzitter kiest. De OR bezit adviesrecht ten aanzien van financieel-econmische en technisch-organisatorische beslui ten, met recht van beroep, en advies recht met betrekking tot benoemingen en ontslagen van bestuurders van de on derneming. Hij heeft instemmingsrecht ten aanzien van het sociale beleid en recht op informatie over de gang van za ken. Het overleg tussen OR en bestuur geschiedt in de Overlegvergadering. Tij dens een scholingsdag op 25 september werden door de OR de heer H. de Vos tot voorzitter en de heer A. Tevel tot secre taris gekozen. In augustus 1979 werd de B.V. De Vitrite Fabriek (The Vitrite Works) opgenomen in de N.V. Nederlandse Philipsbedrijven, waardoor de status van besloten ven nootschap kwam te vervallen. Een gedenkwaardige gebeurtenis had plaats in Indonesië. Op 19 september 1 979 werd te Surabaya de lampvoeten- afdeling van Fabrik „Katilampen" P.T. Philips Ralin Electronics officieel geo pend. Sinds januari hadden ing. J. Kees- sen van Vitrite en de Indonesische tech nici zich bezig gehouden met het plaat sen van de door Vitrite geleverde machi nes. De mensen van Technische Bedrij ven en van de lampvoetenafdeling werk ten zo enthousiast dat ongeveer één maand op het schema werd ingelopen, zodat in mei kon worden begonnen met proefdraaien en opleiden van de machi nebedieners. Na de beëindiging van de aanloopperiode had de inwijding van de fabriek plaats, een zogenaamde „slama- tan", waarbij stukken uit de Koran wer den gelezen en die besloten werd met een etentje. Daarbij waren verschillende hoogwaardigheidsbekleders aanwezig, o.a. de gouverneur van Oost-Java, de burgemeester van Surabaya, de direc teur-generaal van de Industrie, de heer Vos, directeur van Philips-Indonesia en de Nederlandse consul in Surabaya. Het moge een gunstig voorteken zijn ge weest, dat in het jaar 1979, waarin de lampvoetenfabricage in Surabaya een aanvang nam, in de vele „dochterbedrij ven" in de wereld met de produktiemid-

Zeeuws Tijdschrift | 1989 | | pagina 39