JAARGANG 39 ZEEUWS TIJDSCHRIFT AUGUSTUS 1989 EXTRA NUMMER DE VITRITE FABRIEK - GESCHIEDENIS VAN EEN MIDDELBURGS BEDRIJF Ir. J. P. Berdenis van Berlekom BIJ EEN VERHUIZING faut créer Ie chemin, pour Ie suivre. Denis de Rougemont In augustus 1985 vond in Middelburg een gebeurtenis plaats die van ongeme ne betekenis was, zowel voor de oude Middelburgse onderneming De Vitrite Fabriek, als voor de stad van haar vesti ging. Tijdens de met een week verlengde be- drijfsvakantie van 5 tot 26 augustus ver huisde de fabriek aan de Maisbaai, de laatste jaren bekend als Vitrite 1naar de nieuwste en grootste uitbreiding van het in 1970 op het gemeentelijk industrie terrein Arnestein gestichte bedrijf Vitrite 2. Aldaar begonnen met een veem en ex peditieruimte, had Vitrite 2 zich reeds in de jaren 1 972 en 1 978 uitgebreid met magazijnen en fabricagehallen en iedere keer een belangrijk deel van de produk- tie van Vitrite 1 overgenomen. Juist op tijd voor de verhuizing kwam het grote complex van fabrieks- en kan toorgebouwen gereed. De nieuwbouw had 19.000 m2 vloeroppervlak toege voegd aan de reeds aanwezige gebou wen, waardoorde nieuwe Vitrite Fabriek op Arnestein 36.000 m2 bebouwd op pervlak telt. Voor de bouw en de inrich ting werd 55 miljoen gulden geïnves teerd. In de maanden voorafgaand aan de ver huizing, had men de mogelijkheden be nut telkens na de oplevering van een ge deelte van de bouw, alvast enige grote installaties en zware machines, bene vens sommige magazijnen, daarheen over te brengen. Ook waren de afdelin gen Technische Bedrijven, Reparatie en Onderhoud en het laboratorium reeds overgeplaatst, toen op maandag 5 au gustus met het verhuizen werd begon nen. Binnen de duur der collectieve vakantie en ondanks het slechte weer, kreeg de operatie verhuizing, waarvoor een tot in details uitgewerkt draaiboek was sa mengesteld, in 19 dagen haar beslag. Voor het transport werd gebruik ge maakt van zwaar materieel van Philips en de lokale firma's Louws en Vogel. Eveneens waren door Philips voldoende boxpallets en bakken ter beschikking gesteld, alsmede 3.500 verhuisdozen. Met achterlating van vaste installaties zoals transportbanden, hoppers, ontta kelde glasovens, olie- en zuurtanks en twee stoomketels, werden 1 25 produk- tie- en gereedschapmachines, honder den garderobekasten, tientallen werk banken, grote hoeveelheden gereed schappen, grondstoffen en materialen, voorraden van produkten en halffabrika ten, meubelen, kantoorinventarissen en archieven naar hun nieuwe bestemmin gen vervoerd. De laatste vroegen om veel inpakwerk, waarbij het lampvoe- tenmuseum de meeste last veroorzaak te. Een voor een moesten de duizenden artikelen worden opgenomen, ingepakt en zorgvuldig genoteerd. Het enorme karwei werd dankzij de inzet van velen, eigen mensen zowel als me dewerkers van buiten Vitrite, in voor beeldige samenwerking geklaard. Toen op maandag 26 augustus 1985 het werk in de nieuwe Vitrite Fabriek op Arnestein werd hervat, richtten ca. 600, van de oude fabriek aan de Maisbaai af komstige medewerkers, voor het eerst hun schreden naar de nieuwe werk plaatsen. De totale personeelssterkte bedroeg destijds ca. 870, deeltijdwer kers inbegrepen. De stad Middelburg kwam op dat moment weer in het bezit van het 1 7e- eeuwse V.O.C.-gebouw dat welhaast 1 00 jaar dienst had gedaan als kantoor voor fabrikanten van lampvoeten, als mede van de met industriehallen be bouwde 2,5 ha grond waar in vroeger eeuwen statige Oost- en Westindiëvaar- ders van de scheepstimmerwerf der Vereenigde Oostindische Compagnie en haar opvolgster de Commercie Com pagnie, te water waren gelaten. Door het gemeentebestuur werd besloten hetter- rein te bestemmen voor woningbouw en in het historische gebouw een museum te vestigen. De afbraak van de fabrieksgebouwen werd met grote voortvarendheid ter hand genomen, zodat nog voor het ein devan 1985 de oude grond van zijn laat ste nijverheidsinstelling was bevrijd. Geen fabrieksgevel, geen oprijzende to ren van beton belemmerden meer het gezicht op de stad. Middelburg ging het nieuwe jaar in met een hersteld silhouet uit vervlogen tijden. De ontruiming door De Vitrite Fabriek van de, naar woorden van een oud directeur, „gewijde grond" binnen de veste en de overplaatsing van haar zetel naar het gemeentelijk industriegebied, is aanleiding om hier de geschiedenis van deze oudste en grootste Middel burgse onderneming te boekstaven. Bovendien volstaat de in 1982-1984 uitgegeven Encyclopedie van Zeeland, onder het hoofd „Industrie", met het noemen van De Vitrite Fabriek, zonder verder in te gaan op haar geschiedenis. Dit was mede een aansporing tot het schrijven van deze Vitrite-historie.

Zeeuws Tijdschrift | 1989 | | pagina 3