38 delen van Vitrite 1 miljard lampvoeten werden vervaardigd. De maand oktober was door de Interna tional Energy Agency uitgeroepen tot maand van de energiebesparing. Bij Vi trite was men sinds 1 973, het jaar van de energiecrisis, bezig met het zoeken naar mogelijkheden voor een zuiniger energiegebruik, met als resultaat dat in 1979 per produkt ongeveer 35% min der energie werd verbruikt. Dit was in de eerste plaatste danken aan het aanbren gen van warmtewisselaars bij de glas ovens, telkens als een oven toe was aan periodieke vernieuwing van het vuurvast materiaal. De warmtewisselaar voert een deel van de warmte uit de schoor steen terug naar de oven. Ook werd ge werkt aan maatregelen op het gebied van verwarming, verlichting, ventilatie, compressoren, blowers, transport en ontvetten en drogen. De genoemde be sparingen waren mede te danken aan al die medewerkers die op kantoor en bin nen het bedrijf steeds oplettend met energie omgingen en omgaan. De Vitrite blijft op dit punt zoeken naar verdere mogelijkheden. Op het gebied van de administratie werd een ander soort besparing gerealiseerd, namelijk door invoering in december 1979 van het Orfo-systeem, een com puterprogramma dat ontvangen orders registreert, de fabriek informeert over te produceren soort en hoeveelheid lamp voeten, signaleert wanneer en aan wie het aantal van een bepaalde soort, tegen welke prijs, moet worden verzonden, de factuur maakt en het verloop van de voorraad bijhoudt. Het is een omvangrijk en ingewikkeld programma, dat centraal Directeur Van Bennekom overhandigt de vrachtbrief aan de chauffeur die als eerste voor Osram Brussel een zending komt halen van de expeditie in Vitrite 2. bij de H.I.G. Licht, met gebruikmaking van een JBW-computer, functioneert. De invoering van de orders geschiedt via telecommunicatie. Bij het begin van het jaar 1980 ver wachtte de H.I.G. Licht een voortzetting van de groei met enige procenten. Dit- was voor Vitrite een aanmoediging te streven naareen herhaling van de jaaraf- zet van 2,5 miljard lampvoeten. Dien tengevolge en eveneens om de te lage voorraad gereed produkt op een aan vaardbaar niveau te brengen, bleef een hoge produktieplanning van kracht. Teneinde geen voortdurend beroep te behoeven doen op vrijwilligers voor overwerk op grond van het principe tijd voor-tijd, waarmee het tekort alleen maar verschoven wordt, werden in fe bruari, na een grondige selectie, 1 5 pro- duktiewerkersaangenomen. Omdat met het inwerken van nieuwelingen enige maanden zijn gemoeid, werd na overleg met de OR weer overgegaan tot over werk in extra tijd in de meest nijpende sector van de B22-lampvoeten. Voordat het jaarteneinde liep, kon de produktie- capaciteit van B22-lampvoeten ver groot worden met een derde produktie- lijn, bestaande uit een VP100-zuilen- pers van de nieuwe serie en een dubbel- werkende glaspers met 225 sl/min. Een teruglopende vraag van derden later in het jaar was er de oorzaak van dat de hoeveelheid geleverde lampvoeten in 1 980 toch 1 00 miljoen stuks minder be droeg dan de prognose. Na 1 9 jaren lang geen aandacht te heb ben geschonken aan de werkomgeving waarin het groepje van meest vrouwelij ke werknemers in Arnemuiden sinds 1 961 zich bezig hield met de fabricage van TL-plaatjes, besloot de directie een gedeelte van het fabrieksgebouw aldaar op te knappen en aan te passen aan de eisen van een eigentijds bedrijfsge bouw. Op vrijdag 27 november 1 980 te 1 5.00 uur kon directeur ir. S. J. de Graaf de Nederlandse driekleur hijsen als sym bolische openingshandeling van het verbouwde deel, bestaande uit een keu kenkantine, garderobe, waslokaal, toi letten, kantoor, bergruimte en opslag ruimte. Na de toespraken werd door de 10 plaatselijke medewerkers en dege nen die de verbouwing hadden uitge voerd een kopje koffie gedronken in de feestelijk versierde opslagruimte. De bijeenkomst werd voortgezet, hoe kan het anders in Arnemuiden, met een mos selmaaltijd. De uitslag van de verkiezing van de le den van de OR nieuwe stijl op 30 novem ber 1 980 was als volgt: 6 zetels voor de Industriebond FNV, 4 voor de Industrie bond CNV en 3 voor rechtstreeks geko zen leden. 75,5% van de 735 kiesge rechtigden hadden hun stem uitge bracht. In de eerstvolgende vergadering van de OR werden de heren H. Vos en A. Tevel herkozen, respectievelijk als voor zitter en als secretaris. Zij werden tevens aangewezen als afgevaardigden naar de Groeps Ondernemingsraad Licht in Eindhoven. In een gecombineerde Over leg- en Ondernemingsraadvergadering op 1 0 november 1 980 werd de nieuwe OR geïnstalleerd en werd afscheid geno men van de oude OR. Voor deze bijzon dere gelegenheid waren echtgenotes en echtgenoten van de OR-leden uitgeno digd en eveneens de afdelingschefs. Di recteur ir. S. J. de Graaf opende de ver gadering en zei onder meer: „Het is in ons huidig maatschappelijk bestel on denkbaar te werken zonder een goede OR". De voorzitter van de OR, de heer H. Vos, terugziend op de afgelopen periode 1 977 - 1 980, noemde enkele mijlpalen waarbij de OR nauw betrokken was ge weest, zoals: directiewisseling, ophef fing B.V., benoemingsbeleid, hindertoe- slag, keuzewerktijden, opleidingsbeleid en veiligheidsbeleid. In 1 980 werd door de heer Daamen een begin gemaakt met de invoering van een planningsysteem dat gebaseerd is op het gebruik van computers. Het sys teem, Plamos geheten, maakt onder scheid tussen klantenorders, fabrieksor- ders en de afzonderlijke bewerkingen. Plamos levert elke week computerlijsten met berekende levertijden van klanten orders en met opdrachten voor de ko mende week en voor de komende vier weken, waarbij de vorige bewerkingen zijn vermeld en een bezettingsoverzicht wordt gegeven waaruit blijkt hoever een en ander is volgepland. Men verkrijgt hierdoor meer betrouwbare informatie over de verwachte levertijden en vroeg tijdig inzicht in de werkverdeling tussen de afdelingen. De werkplaatsen van de bedrijfsmechanisatie werden als eerste via Plamos gepland, terwijl gestart werd met de tekenkamers. In de volgende ja ren werd het systeem successievelijk in alle afdelingen ingevoerd. Vitrite kreeg de beschikking overeen P7000-compu- ter, waarmee de planninggegevens naar en van het Rekencentrum in Eindhoven kunnen worden getransporteerd. 1981 werd gekenmerkt door een verde re afname van de afzet aan derden, in aantal zowel als in opbrengst. Met name was de situatie in de auto-industrie ver slechterd, zodat veel minder autolamp- voeten werden afgenomen. Onder in vloed van de felle concurrentie stond de marge op verkopen onder zware druk. De afzet aan de H.I.G.-Licht werd vrijwel gerealiseerd volgens de planning. In to taal bedroeg het aantal afgeleverde lampvoeten in 1981 2,2 miljard tegen 2,4 miljard in 1 980. Aan het einde van het jaar was de voor raad sterk toegenomen. Behalve onder-

Zeeuws Tijdschrift | 1989 | | pagina 40