39 bezettingsverlies, was er ook verlies ge leden op mankosten in verband met het opleiden van de vele nieuwkomers wier aanneming was veroorzaakt door het extra grote verloop als gevolg van pen sionering en vervroegd uittreden. In toe nemende mate werd aandacht besteed aan opvoering van de kwaliteit, onder meer door de machinebedieners een op leiding „kwaliteitsbewaking" te laten doorlopen. In een overlegvergadering met de leden van de OR meldde de di recteur, dat ter voorziening in een drin gende behoefte aan ruimte, een nissen- hut en twee kantoorcontainers op het terrein van Vitrite 1 dienden te worden geplaatst. Anderzijds deelde de direc teur mee, dat plannen voor huisvesting van het gehele bedrijf op langere termijn werden uitgewerkt met als doel concen tratie op het industrieterrein Arnestein. Een punt van zorg was het hoge ziekte verzuim. In de periode juli 1980- juni 1981 was het gemiddelde percentage voor het gehele personeel 9,2%. Voor de directe medewerkers in de fabrieks- afdelingen bedroeg het 12,2% Deze percentages waren hoger dan die voor Philips in Eindhoven. Met inschakeling van de Gezondheidsdienst werd aan een onderzoek begonnen. Na discussie werd besloten dat de OR te allen tijde via de secretaris de voor het overleg te ver strekken gegevens zou kunnen opvra gen ter bespreking in de OR-vergaderin- gen, echter onder de restrictie dat een groot deel een vertrouwelijk karakter droeg en uitsluitend voor intern gebruik bestemd was. In december 1981 werd door de Raad van Bestuur van het concern het sein op groen gezet voor Vitrite om met de ge meente Midelburg in overleg te treden over de financiële aspecten van over plaatsing van Vitrite 1 naar Arnestein en ontruiming van het terrein aan de Mais- baai. Het jaar 1982 was voor Vitrite geen goed jaar. De ongunstige ontwikkeling van de wereldeconomie in de laatste ja ren had geleid tot een steeds grotere druk op de afzet en de verkoopprijzen. De leveringen aan Philips en derden ble ven onder de gebudgetteerde hoeveel heden en de aangepaste produktie lag in het eerste halfjaar aanmerkelijk bene den de normale bezetting. Het lage pro- duktieniveau schiep wel de gelegenheid meer uren aan opleiding van het perso neel te besteden en eveneens om 1 2 werknemers tijdelijk uitte lenen aan Phi lips Terneuzen. In de verwachting dat de afzet in het tweede halfjaar zou toene men, voerde men de produktie op tot de normale bezetting, maar toen de verbe tering uitbleef werd men geconfron teerd met een sterk gestegen voorraad gereed produkt, die eind 1982 tot een onacceptabele hoogte was opgelopen. Officiële opening van Vitrite 2 door Z.K.H. Prins Bern hard op 23 april 1973. Na de druk op het contact komt de productie op gang. Hoewel de verkoopprijzen een weinig waren gestegen, was het niet gelukt de kostenstijgingen totaal terug te krijgen van de afnemers. Behalve dooronderbe- zettingsverliezen werd het slechte fi nanciële resultaat veroorzaakt door ho ge rentelasten ten gevolge van de grote voorraden en door factoren als zeer hoog ziekteverzuim, veel uitval en hoge onderhoudskosten van gereedschappen en machines. Een meer hoopgevend ele ment was de aantrekking van een nieuw produkt. Er werd een begin gemaakt met de fabricage van zonnecollectorvoeten. deze ontwikkelingen hebben het ar beidsproces ingrijpend veranderd. In plaats van een verlengstuk te zijn van de machine, wordt de thans beter ge schoolde medewerker belast met de be sturing en controle van gecompliceerde produktieprocessen. In de steeds grote re ondernemingen, die door toepassing van de nieuwste technologieën steeds ingewikkelder worden, wordt het voor het individu voortdurend moeilijker zich een goed inzicht te verschaffen in de ri sico's van veiligheid en gezondheid. Maatschappelijke ontwikkelingen heb ben geleid tot nieuwe opvattingen over organisatie van het werk, terwijl het ver langen naar medezeggenschap erkend wordt. Ook zijn de opvattingen over ar beid veranderd. Werken is voor velen meer dan alleen een goede verdienste; men verwacht ook voldoening in zijn werk te vinden, in ieder geval geen voortdurende tegenzin. Teneinde een bij de wet geregelde be scherming van de werknemer in de be drijven te bewerkstelligen tegen de ge varen die veiligheid, gezondheid en wel zijn bedreigen, kwam in 1 982 de Ar beidsomstandighedenwet tot stand, af gekort de ARBO-wet. Een uitgangspunt bij het maken van deze wet was, dat vei ligheid, gezondheid en welzijn een zaak is van werkgevers en werknemers sa men. De ARBO-wet heeft uitdrukkelijk de bedoeling te stimuleren dat werkge vers en werknemers, ieder op hun eigen wijze, bijdragen aan een zo goed moge lijk beleid inzake veiligheid, gezondheid en welzijn in de arbeidssituatie. De werkgever blijft echter uiteindelijk ver antwoordelijk voor de drie doelstellin gen. Bij Vitrite 2 werden twee nieuwe ge bouwtjes in gebruik genomen. In één daarvan isde Algemene Hulpverlenings dienst ondergebracht, bestaande uit Brandweer en EHBO, plus timmer- en schilderswerkplaats. In het andere ge bouwtje zijn de chemicaliën opgeslagen die verpakt zijn in vaten, zakken en do zen. Op 1 september 1 982 trad de heer P. F. Daamen af als adjunct-directeur wegens het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd. De heer M. P. M. Kleijnen werd benoemd tot administrateur. Ir. S. J. de Graaf legde zijn functie van direc teur neer op 1 oktober 1 982, eveneens wegens pensionering. De heer P. F. M. Gruyters werd benoemd tot algemeen directeur. Het personeelsbestand beliep per 31 december 727 medewerkers. De na de tweede wereldoorlog enorm toegenomen industrialisatie, de nieuwe technieken van mechanisering en auto matisering, nieuw ontdekte stoffen, al Leesband voor milieu-glas.

Zeeuws Tijdschrift | 1989 | | pagina 41