41 rol, zoals reparatie en onderhoud van machines en gereedschappen, terwijl ook het ziekteverzuim een belangrijke factor was. Dit laatste is, in tegenstelling tot de landelijke tendens, gestegen en betekent een forse verliespost. Al met al niet zo best. We kunnen echter, ieder op zijn eigen plaats, veel doen om dit negatieve beeld te verbeteren; vaak kan dit al door alle daagse dingen, zoals attentie bij stil stand van machines en snel reageren teneinde deze tot een minimum te be perken. Dit geldt voorde machinebedie ners en stellers zowel als voorde leiding gevenden. Terugdringen van het ziekte verzuim. Het is niet verantwoord om thuis te blijven als het niet werkelijk no dig is. Zorgen dat de produkten die wij doorsturen werkelijk kwalitatief goed zijn. De ons toevertrouwde materialen en gereedschappen met zorg behande len. Kortom: efficiënter en harder wer ken door iedereen in de organisatie, ook in de hulpafdelingen. Dit vereist menta liteitsverandering; gemotiveerd bezig zijn met ons werk. Het werken behoeft hierdoor niet minder plezierig te worden. Ook het aandragen van ideeën voor verbetering zou ik willen toejui chen. Wij hebben het voor een belang rijk deel in eigen hand om de huidige si tuatie in positieve richting te verande ren". De heer Gruyters wees erop dat de ver houding tussen het aantal direct bij de produktie betrokkenen en de overigen steeds sterker ging afwijken van de ge wenste situatie. Op dit moment waren teveel „indirecten" in dienst. Om dit pro bleem op te lossen werd voorlopig niet gedacht aan gedwongen ontslag, maar aan een personeelsstop en aan eerder beëindigen. Er zou echter wel voorzien worden in tekorten die op enkele plaat sen in de organisatie bestonden. Behal ve efficiënter werken, noemde de direc teur het ondernemen van een aantal ac ties: - Wegwerken van de huidige verliezen voor het einde van 1983. - Verbetering van de kwaliteit der pro dukten tot het door de klanten ver eiste niveau, binnen drie jaar. - Concentratie van alle activiteiten in het industriegebied Arnestein voor einde 1 985 te realiseren. - Nieuwe winstgevende artikelen toe voegen aan het produktiepakket. - Nieuwe technologieën, met name een nieuwe generatie van oven/glas perscombinatie, in 4 jaar te realise ren. De heer Gruyters besloot zijn toespraak met het volgende: „Ik sta hier niet vóór u om alleen maar kritiek te leveren. Ik wil wel de dingen zeggen zoals ze zijn. Er is veel moeilijk werk te doen. Maar ik heb geprobeerd de weg aan te geven hoe wij uit de moei lijkheden kunnen komen. De Vitrite-or- ganisatie moet nu laten zien wat zij waard is. Ik ben ervan overtuigd dat wij het karwei kunnen klaren als we als één team de schouders eronder zetten. Ik wens u veel succes in 1 983". Tengevolge van de onverminderde druk van de concurrentie op de Europese markt, kon de afzet aan derden in 1 983 maar weinig toenemen. Aangezien de te grote voorraad gereed produkt tot een acceptabel niveau moest worden terug gebracht, viel aan een verlaging van het produktieniveau tot onder de normale bezetting niet te ontkomen. Anderzijds werd door het natuurlijk verloop en door de tijdelijke uitlening van een achttal medewerkers aan Philips-Roosendaal, bereikt dat de personeelbezetting meer in overeenstemming kwam met het pro duktieniveau. Toen echter de Philipsleveranties, mede als gevolg van de overname door Philips van de lichtsector van Westinghouse in de Verenigde Staten, met 17% toena men en bovendien grote hoeveelheden lampvoeten aan derden in Amerika en Canada konden worden geleverd we gens de dure dollar, werd niet langer geaarzeld met produktieverhoging. De totale afzet in 1 983 was in aantallen niet veel minder dan het in 1979 bereikte re cord van 2,5 miljard lampvoeten, bij een lagere produktie van 2.160 miljoen en een geslonken voorraad tot 260 miljoen stuks aan het einde van het jaar. De per- soneelsterkte bedroeg toen 727 mede werkers, waarvan 50 buitenlanders. De grootste groepen waren Turken, Joe- goslaven, Belgen en Duitsers; in totaal kende Vitrite 14 nationaliteiten. Een bij zondere groep werd gevormd door de 17 jeugdigen die in het kader van het Philips Jeugdwerkplan extra waren aan genomen. 90 jaar Nederlandse onderneming In 1983 bestond de Vitrite als Neder landse onderneming 90 jaar. Zaterdag avond 1 oktober werd door de directie een feest aangeboden aan de medewer kers. Tal van zanggroepen en bandjes zorgden voor een vrolijke stemming. De Vitrite Schakel schreef: „De opkomst was in één woord geweldig, op sommige momenten was er geen doorkomen aan. Het was een feest om nooit te vergeten". Het is een uitzonderlijk verschijnsel dat in al die 90 jaren een artikel werd gepro duceerd met een ongewijzigde vorm, de E27-lampvoet. In 1883 was de catalo gusprijs f 52,- per 1.000 stuks. Uitge drukt in guldens van 1 983 is dat f832,-. De verkoopprijs van de E27-lampvoet bedroeg in 1983 in messing uitvoering f 56,20 en in aluminium uitvoering f 42,- per 1.000, met andere woorden de E27-lampvoet was na 90 jaar ver krijgbaar, als vanouds, van messing voor '/i5 van de prijs in 1 893, van aluminium voor '/i9 van die prijs en bovendien van een onvergelijkbaar betere kwaliteit. De Vitrite verwierf in 1 983 het interna tionale secretariaat van het Standaardi satie Comité SC 43B, alsmede van de expertsgroep en heeft op diverse inter nationale bijeenkomsten duidelijk haar stempel gedrukt. Toen na verscheidene jaren van studies en onderzoeken het uitgewerkte projekt voor concentratie van alle Vitrite activi teiten op het industrieterrein Arnestein, Bij de 5 rijen controleband: v.l.n.r. Dr. Ir. F. J. Philips, de Commissaris der Koningin mr. J. van Aartsen, prins Bernhard, directeur Van Bennekom, de burgemeester drs. P. A. Wolters.

Zeeuws Tijdschrift | 1989 | | pagina 43