42 begroot op een investering van 55 mil joen gulden, in de herfst van 1983 de goedkeuring verwierf van de Raad van Bestuur, deed de directeur een bericht aan de Pers toekomen over het besluit van Philips, waarbij hij tevens informatie verstrekte over de omvang en doelma tigheid van de nieuwbouw, de milieu vriendelijke inrichting en de voorgeno men toepassing van geavanceerde tech nologieën en technieken. Voorts ver meldde het communiqué dat in decem ber 1983 met de bouwwerkzaamheden zou worden begonnen en dat de verhui zing naar Arnestein van het bedrijf aan de Maisbaai was gepland voor medio 1985, waarna het complex in de stad zou worden verkocht aan de Gemeente Middelburg. De expansie van Vitrite der laatste jaren zou niet mogelijk geweest zijn indien, de toenemende hoeveelheden lampvoeten in normale arbeidstijd hadden moeten worden geproduceerd. Reeds in 1946 werd in de glasperserij het twee-ploe- genstelsel ingevoerd om in 1 950 te wor den uitgebreid tot drie ploegen. In de hulzentrekkerij bleef het lange tijd bij werken in twee ploegen, totdat ook daar drie ploegen regel werd. De bouw en inrichting van het nieuwe bedrijf op Arnestein ging veel geld kos ten. Voor het behalen van de noodzake lijk geachte rentabiliteit was een zo groot mogelijk benutten van het produk- tie-apparaat een strikte voorwaarde, hetgeen alleen viel te bereiken door de invoering van continudienst, waarmede de bedrijfstijd werd verlengd tot de 1 68 uren die de week telt. Deswege werd door de directeur aan de OR en de vak bonden instemming verzocht met dit voornemen. De afdelingen waarvoor in voering van continudienst diende te ge schieden, waren allereerst de glasperse rij, waar de glasovens ook tijdens de weekeinden gestookt moesten worden, de hulzentrekkerij-massa waar zich zeer kostbare machines bevonden en de fi nishing. In totaal ging het om vijf ploe gen van 33 man, dus zo'n 1 65 werkne mers in continudienst. De directeur deed de toezegging aan de OR, dat individue le omstandigheden van medewerkers zorgvuldig zouden worden afgewogen en dat ernstig rekening zou worden ge houden met op de levensbeschouwing gegronde bezwaren tegen werken op zondagen en christelijke feestdagen. Dienaangaande was de directeur voor nemens om in overleg met de OR een be geleidingscommissie in te stellen bij de uitvoering van het ploegenstelsel. De mogelijkheid werd overwogen van een combinatie van 4-en 5-ploegenroosters, waardoor in vakantieperiodes altijd een aantal medewerkers van één ploeg va kantie kan nemen. Het continudienstvoorstel bleek een moeilijk discussiepunt te zijn voor de OR en ook bij het personeel. Er waren ver scheidene overlegvergaderingen nodig om de instemming van de OR te verwer ven. De doorslag gaf dat zonder volle be drijfsbezetting van de kostbare machi nes, geen bevredigende rentabiliteit van f 55 miljoen investering gerealiseerd zou kunnen worden. In zijn akkoordbe vinding benadrukte de OR de voorwaar de dat met gewetensbezwaren rekening gehouden moest worden. Op 26 oktober 1983 werd een nieuwe OR gekozen met de volgende samen stelling: 5 leden van de Industriebond FNV, 4 leden van de Industrie- en Voe dingsbond CNV en 4 rechtstreeks geko zenen. De heer C. J. van Leuven werd tot voorzitter en de heer A. Tevel tot secre taris gekozen. In het kader van de kostenbesparende maatregelen moest op de uitgave van de Vitrite Schakel worden bezuinigd. Geko zen werd voor een uitvoering in losbla dig formaat. Vanwege de kleinere omvang werd het opnemen van artikelen beperkt. Het ac cent kwam te liggen op bedrijfsinforma tie. De nieuwe Schakel verscheen zes maal per jaar, het eerste nummer was gedateerd februari 1983. Terugblikkend op het afgelopen jaar, constateerde directeur Gruyters in zijn toespraak van januari 1 984, dat het met Vitrite weer in de goede richting ging. De eerste stap op weg naar herstel was met succes gezet en dat was een felicita tie waard aan het adres van het perso neel. Een van de acties van het vorig jaar, het wegwerken van de verliezen, had tot resultaat gehad dat het verlies van 1 982 in een bescheiden winstje voor 1983 was omgezet. Er viel echter nog veel te doen. De in de laatste jaren sterk geste- Gevel van Vitrite 2.

Zeeuws Tijdschrift | 1989 | | pagina 44