gen kostprijs diende werkelijk omlaag te gaan. De interne besparingen waren niet toereikend om externe invloeden te compenseren. De heer Gruyters noemde de volgende mogelijkheden: grotere se ries, effecten van concentratie op één plaats, bedrijfstijdverlenging doorconti- nudienst, doorwerken tijdens pauzes, verhoging van de efficiency, verbetering van de kwaliteit en verlaging van de uit val. De excursie die op 30 januari 1 984 door 60 Vitrite-medewerkers werd gemaakt naar Aken, was geen toeristisch uitstap je van de personeelsvereniging, maar betrof een werkbezoek aan de Duitse Philipsvestiging Aldenhoven/Aken. De deelnemers, hoofdzakelijk produktie- medewerkers uit de hulzentrekkerij- massa en de glasperserij, waren door Philips Aken uitgenodigd om met eigen ogen te zien welke gevolgen foute lamp voeten kunnen hebben voor de automa tische assemblage van de lampen, dan wel voor de kwaliteit van de lamp. Het gezelschap werd door de directeur van Philips Aken ontvangen, die zijn toe spraak begon met de positie van deze fa briek uiteen te zetten als leverancier van autolampen aan de Japanse autmobiel- industrie. De Japanners veroveren grote markten met allerlei produkten van uit stekende kwaliteit. Op hun beurt ver wachten zij dat aan hen geleverde pro dukten eveneens van de beste kwaliteit zijn. Omdat de kwaliteit van een lamp mede afhankelijk is van de kwaliteit van de onderdelen, moet Aken dezelfde ho ge kwaliteitseisen stellen aan de door Vitrite geleverde produkten. Aken vraagt Middelburg lampvoeten en rin gen te leveren die storingsvrij verwerkt kunnen worden in hun fabricageproces en geen afbreuk doen aan de kwaliteit van de lampen. Om aan Japan produkten in grote aan tallen te kunnen leveren, moet men de opvatting dat een klein percentage uit val zowel voor de producent als voor de afnemer acceptabel is, geheel loslaten en moet men voldoen aan de eis van nul fouten. Deze eis vraagt naast organisatorische maatregelen, bovenal een mentaliteits verandering waaraan men zal moeten wennen. Dit kan niet in één stap bereikt worden, maar Vitrite moet zich verplich ten hieraan hard te werken, zodat verbe teringen merkbaar worden. Na de toespraak van de directeur van Philips Aken, gaven twee stafleden met behulp van staafdiagrammen en uitval percentages, een indruk van de fouten die in partijen lampvoeten worden ge vonden en die de produktiegang versto ren of onaanvaardbare eindprodukten opleveren. Vervolgens bezochten de be zoekers de fabriek in Aldenhoven, waar zij de fabricage van autolampen en mi niatuurlampen bezichtigden, om na de 43 Glasoven met glaspers in Vitrite 2, productie 420/m. lunch in de Akense fabriek de produktie van halogeen koplampen te bekijken. In zijn dankwoord beloofde de heer Gruy ters zijn collega en diens staf, dat zij de resultaten van deze dag te zijner tijd zou den merken. De duizendste paal Burgemeester Drs. P. A. Wolters sloeg op vrijdagmiddag 23 maart 1984 de duizendste paal voor de nieuwbouw bij Vitrite 2, Hij deed dit in de aanwezigheid van een aantal genodigden, waarvan wij noemen de heer ir. E. S. C. Meijerink van de directie Licht en de heer ir. H. L. Boter van de directie grondbedrijf, beide van het Philips Concern. Voorafgaand aan deze plechtigheid werden door de directeur van Vitrite de volgende woorden gesproken: „Met opzet hebben wij de duizendste paal gekozen, dat zegt namelijk iets over de grootte van dit project en over de voortvarendheid waarmede de bouw werd begonnen. Het heeft ook een sym bolische betekenis. Immers het laat zien hoe de Vitrite-organisatie in beweging is, dat de weg geëffend wordt voor inno vatieve activiteiten, zoals introductie van nieuwe technologieën en technie- Vergadering van de ondernemingsraad onder voorzitterschap van directeur Kranen. 1 974.

Zeeuws Tijdschrift | 1989 | | pagina 45