IX. MENSEN EN PRODUKTIE De enorme groei van de produktie was door de jaren heen mogelijk gemaakt door de mechanisatie van de produktie- middelen. Voortbouwend op de in 1 946 van de General Electric ontvangen gene- reuse voorlichting over de Amerikaanse technieken, slaagden de constructeurs en vaklieden bij Vitrite er in steeds bete re en snellere machines te bouwen met verfijnd gereedschap. Produkties van vele tienduizenden produkten per uur werden mogelijk, wanneer tevens aan de voorwaarde was voldaan van een juiste instelling van het gereedschap. Deze taak werd uitgeoefend door de stellers, in de regel ervaren machinebe dieners, die daartoe een opleiding in de bedrijfsschool hadden gevolgd. Sinds enige tijd bestond de wens over stellers te kunnen beschikken met een bredere kennis van het produktieproces. Om die reden werd in 1 972 begonnen met een tweejarige opleiding voor produktie- monteur, in samenwerking met de Stich ting Bemetel. Het is een voortgezette opleiding, die aansluit bij de primaire vakopleidingen. De opleiding bestaat voor een deel uit zuiver bedrijfsgerichte praktijk en theorie, waarbij het ganse scala van de bij Vitrite voorkomende machines en gereedschappen wordt be handeld. Ook wordt aan zaken als sa menwerking, rendement, materialen- kennis, slijtage, produktkwaliteit, enz. aandacht besteed. De stof wordt in be drijfstijd door vakmensen en specialis ten gedoceerd. In de avonduren wordt algemeen en op het beroep gericht on derwijs gegeven onder andere opmeten, schetsen en bedrijfsmaatschappijleer. In het lange bestaan van Vitrite werd door de afnemers steeds genoegen ge nomen met een klein percentage fouten in de leveranties. Hierin kwam om streeks 1980 verandering, omdat in de lampenindustrie lampvoeten met kwali teitsafwijkingen veelal een verstorende invloed uitoefenen op de gemechani seerde lampenfabricage. Wij zagen wel ke hoge kwaliteitseisen door de Japanse industrie worden gesteld. Er werd nu met de klanten een afspraak gemaakt over een Technische Product Documen tatie (TPD), waarmede het produkt zo wel als de gestelde kwaliteitseisen wor den omschreven, en bovendien over een kwaliteitscontract waarin tijdelijke toe gestane afwijkingen van de TPD worden vastgelegd, evenals het aantal waarme de zij per miljoen produkten mogen voorkomen (parts per million ppm). Dergelijke contracten kunnen ook ver beteringsprogramma's opnemen en zij kunnen eveneens met leveranciers wor den afgesloten. Het doel is nul fouten. In verband met de TPD werd door de direc tie een kwaliteitsactie ingezet. Daarbij gaat het over meer dan de kwaliteit der produkten, maar eveneens om die van de middelen die in het produktieproces worden aangewend, machines enz., en wel beschouwd ook over de middelen die daarop van invloed zijn, zoals organi satie, communicatie enz. In feite betreft het de kwaliteit van het totale functione ren van het bedrijf. In een circulaire aan alle concernfabrie- ken zegt dr. W. Dekker, President van de Raad van Bestuur van Philips: „Door een kwaliteitsbeleid, dat gericht is op volle dige beheersing van alle activiteiten wordt maximale kwaliteit, productivi teit, flexibiliteit en kostprijsverlaging be reikt. Alle medewerkers dienen door drongen te zijn van een mentaliteit ge richt op het voortdurend streven naar verbetering." De nieuwe Vitrite op Arnestein is een continubedrijf dat 24 uur per dag en 7 dagen in de week moet produceren op ppm-niveau. Met alleen vakexperts kan de produktie niet volstaan. Vereist is een vernieuwing van de organisatie, zowel op de werkvloer als in de leiding. Een grote zorg daarbij is de kennis van de produktiemedewerkers te versterken. Met dat doel werd in 1 981 de eerste cur sus met 60 medewerkers gestart voor de opleiding van de machinebediener tot produktievakman. De lessen werden op gezet en enige tijd begeleid door een do cent van de Stichting Bijzondere Cursus sen. Na een inwerkperiode konden enige Vitrite-instructeurs de opleiding zelf verzorgen. De cursus bestaat uit circa 80 lessen van 50 minuten en wordt in werk tijd gegeven in het leslokaal van de be drijfsschool. Hij is samengesteld uit twee delen: praktijkinstructie over ma chines en produktieprocessen en onder wijs in tekeningiezen, meettechniek, produktenkennis en visuele beoorde- Op 27 april 1 978 werd voor 40-jarige trouwe dienst de eremedaille Oranje Nassau in brons uitgereikt aan de heren J. van Belzen, M. Wondergem, J. Grootjans en J. Schroevers. De twee eerst genoemden kregen de me daille opgespeld door de burgemeester van Middelburg drs. P. A. Wolters. Beide laatst genoemden door de burgemeester J. de Jonge van Arnemuiden.

Zeeuws Tijdschrift | 1989 | | pagina 47