48 mogelijke verbeteringen op het gebied van werkmethoden, machinale produk- tie, gereedschap, materiaalgebruik, ar beidsomstandigheden, enz. Toegepaste ideeën worden gehonoreerd met een geldelijke beloning, waarvan de grootte wordt bepaald door de kwaliteit en de bereikte besparing. De beoordeling van de ideeën geschiedt door de ID-com- missie, waarin zitting hebben vertegen woordigers van Produktie, Tekenkamer, Mechanische Werkplaats, Onderhouds dienst, Technische Bedrijven en Tech nisch Economisch Onderzoek, eventueel per geval aangevuld met anderen in ver band met de aard van het idee. Ir. Kranen feliciteert de heer J. Peene met zijn idee ter waarde van f 8.500,-. Sinds de opening van de eerste ID-bus in 1 955 tot het jaar 1 985 zijn circa 4.000 ideeën behandeld door de ID-commis- sie. Van het aantal in de eerste 1 5 jaren ingediende ideeën, ongeveer 1.000, werd 60 a 70% beloond, aanvankelijk voor het merendeel met bedragen van f 5,- tot f 25,-. De geringe spreiding en hoogte der beloningen werd spoedig verhoogd van f 25,- tot f 1 50,-, terwijl voor de beste ideeën enige honderden guldens werden uitgekeerd. Ongeveer 40%der inzendingen kwam niet in aan merking voor een beloning. In de vol gende 1 5 jaren tot 1 984 was er sprake van een toenemende belangstelling voor de ID-bus. Met een critischer beoorde ling werd gemiddeld 60% van de circa 3.000 inzendingen afgekeurd, maar er was een duidelijk stijgende lijn in de kwaliteit der beloonde ideeën. Bedragen onder de f 100,- werden een uitzonde ring, van f 500,- tot f 1.000,- daarente gen niet, en diverse malen werden zeer waardevolle ideeën beloond met enige duizenden guldens. Behalve geldelijke beloningen kent de ID-bus onderscheidingen. Tot 1980 werd aan inzenders die in een periode van vijf jaar f 500,- hadden ontvangen, een zilveren ID-dasspeld uitgereikt, bij f 1.500,- ontvingen zij een gouden das speld en bij f 2.000,- een gouden das speld met briljant. Sedertdien zijn de be dragen van deze mijlpalen verdubbeld. De heer J. Peene, werkzaam in de Me chanische Werkplaats, is een begaafde producent van ideeën. Op 23 november 1970 ontving hij uit handen van de di recteur de zilveren ID-speld voor zijn to taal aan beloningen sinds november 1 969 van f 900,-. Binnen een jaar ont ving hij de gouden ID-dasspeld en f 1.000,- voor zijn idee. In 1 978 werd zijn idee voor verbetering van een ge compliceerd volgstempel beloond met f 3.000,- en de gouden ID-dasspeld met briljant. Een herberekening van het idee resulteerde in een nabetaling van f 5.500,-. In 1980 mocht hij nogmaals een nabetaling in ontvangst nemen ten bedrage van f 4.000,-. In 1972 kwam de heer J. de Rijke, ma chinebediener in de hulzentrekkerij- massa, de gouden ID-speld met briljant toe op grond van een nabetaling van zijn idee over de opvoering van produkten in boxpallets achter zuilenpersen. In 1976 ontving hij nogmaalseen nabetaling van f 2.500,-. Op 21 november 1 975 had in de verga derzaal de uitreiking plaats van de gou den ID-speld met briljant aan de heer J. J. Jepsen, werkzaam in de Mechanische Werkplaats. Zijn idee betrof waterbe sparing in het koelsysteem van 50-tons zuilenpersen, een bijzonder inventief idee. Het idee leverde de heer Jepsen f 600,- op waarmede hij de eindstreep haalde voor de gouden speld met bril jant. Een topbeloning werd op 29 september 1984 uitgereikt aan de heer J. Ch. de Hamer voor zijn voorstel de trillers in het transportsysteem te vervangen door val- goten. Hierdoor werd vermenging van produkten voorkomen en tevens werd het geluidsniveau teruggebracht. De ge realiseerde besparing was een beloning van f 12.000,- waard. Tevens ontving hij de gouden ID-speld met briljant. Het idee van de heer D. Schuilwerve, steller in de hulzentrekkerij, om de pro- duktiesnelheid van de volgpersen voor de fabricage van batterijbussen aanmer kelijk te verhogen, leverde ook hem een topbeloning op in 1985. Hij ontving f 12.500,- en de gouden ID-speld met briljant. Op 4 november 1 983 heeft mr. Wagner, President-commissaris van de KNP Mij. in Den Haag een bedrijfsonderscheiding uitgereikt aan De Vitrite Fabriek vanwe ge het Ideeëncentrum van de Neder landse Vereniging voor Management. De onderscheiding bestaat uit een oor konde en een kristallen vaas. De tekst van de oorkonde luidt: „Deze oorkonde wordt toegekend op grond van het feit, dat uw bedrijf zich heeft onderscheiden in creatieve prestaties van het perso neel". In 1 985 werden in totaal 340 ideeën in behandeling genomen. Ten opzichte van 1 984 was dat een stijging van 1 8 Het percentage bekroonde ideeën was 30 Aan beloningen werd f21.1 45,- uitbe taald. De gemiddelde beloning was f 200,-, de totale besparing in beide ja ren bedroeg f 1 1 3.346,-. Tijdens de eerste helft van 1 985 werden voorbereidingen getroffen om in de nieuwe fabriek op Arnestein te gaan werken met Operationele Groepen. Een OG is een groep medewerkers, afkom stig van verschillende hulpafdelingen, die gezamenlijk tot taak heeft binnen een produktie-afdeling diverse zaken te regelen. Er ontstaat op die manier, onder leiding van de afdelingschef, een per manent aanwezige groep mensen, waaraan bepaaldetaken kunnen worden gedelegeerd binnen zekere grenzen en die daartoe een mate van beslissingsbe voegdheid heeft. Elke afdelingschef in de produktie heeft zijn eigen „autono me" OG. Daarmede wil men bereiken dat op afdelingsniveau sneller gereageerd kan worden en het niet meer nodig zal zijn alle besluiten „hoog" in de organisa tie te nemen. Dus, snellere besluitvor ming door kortere communicatielijnen. De OG krijgt de taak in de afdeling ver beteringsplannen uit te werken en de zich voordoende problemen op te los sen. De samenstelling van de OG be staat, naast de afdelingschef en zijn groepsleiders in de produktie, uit func tionarissen uit verschillende stafafdelin gen: een technisch opzichter, kwaliteits assistent, logistieke medewerker, pro cestechnoloog, administrateur en een medewerker van Organisatie en Effi- ciëncy. De afdelingschef heeft de leiding van de OG en bepaalt de prioriteiten waaraan gewerkt wordt, de leden heb ben hun tweede chef, die voorschriften en aanwijzingen geeft en op vaktech nisch gebied ervoor dient te zorgen dat de vakkennis op peil blijft. Het werken met operationele groepen heeft elders in het concern reeds 1 0 jaar zijn nut bewezen en wordt geleidelijk in alle concernfabrieken ingevoerd. Zij dra gen bij tot een betere communicatie in het bedrijf. De officiële overlegstructuur GWO - OG - produktiestaf - Vitritestaf, waarin groepsleiders en afdelingschefs een sleutelpositie innemen, voorziet erin dat geen informatie van boven naar be neden en omgekeerd verloren gaat. Arbeidsverhoudingen en sociale voorzieningen In den beginne kende men geen collec tieve arbeidsovereenkomst; van een fa- brieksreglement was evenmin sprake.

Zeeuws Tijdschrift | 1989 | | pagina 50