49 De met stukloon verdiende lonen va rieerden van 9 tot 12 gulden voor een 60-urige werkweek; over wachturen werd 11 cent vergoed. Aan vakantie kwam men nog niet toe. Het eerste fa- brieksreglement dateert uit 1 909 en zegt het volgende: - De duur van de arbeid is gedurende de zomerperiode een andere dan in de wintermaanden met voor de 7 verschillende groepen personeel an dere werktijden. - Overwerktoeslag 20%. - Vrij op zondagen en christelijke feestdagen, evenwel zonder behoud van loon. - Vakantie: drie achtereenvolgende dagen met behoud van loon. In 1 920 verscheen een nieuw fabrieks- reglement met als belangrijkste wijzi gingen: - Overwerktoeslag: op werkdagen 25% voor de eerste twee uur, 50% voor meerdere uren. Op andere da gen 1 00 - Vrij op erkende christelijke feestda gen met behoud van loon. - Vakantie-uitbreiding van 3 tot 6 achtereenvolgende dagen. Het herhaaldelijk gewijzigde fabrieksre- glement werd in 1953 vervangen door het systeem van collectieve arbeidsover eenkomsten voor handarbeiders. De CAO's met éénjarige, enkele malen tweejarige geldigheidsduur, kwamen tot stand in directe onderhandelingen tussen Vitrite en de vakorganisaties. Daarbij werd steeds gestreefd naar geen of zo klein mogelijke achterstand bij de lonen van „Groot Metaal" hetwelk tel kenmale tot strijd voerde met het Col lege van Rijksbemiddelbaars. Tot 1 963 bestonden de verdiensten van de produktiewerkers uit een vast uur loon met een premie voor het aantal ge produceerde produkten. In genoemd jaar werd de stukpremie vervangen door een rendementspremie per groep. In de Mechanische Werkplaats werd con- tractsverloning ingevoerd op grond van gemeten tarieven. In het algemeen gold dat bij een goede prestatie de overver- dienste 30% was. Na een twee jaren durende studie, werd in 1 970 de geïntegreerde CAO voor alle medewerkers ingevoerd, uitgezonderd de hogere beambten. Uurlonen en over- verdienste werden vervangen door een systeem van werkclassificatie met indi viduele waarderingscijfers onder toe kenning van jaarinkomens. Waarde ringscijfers werden bepaald door de di recte chef samen met de chef personeel. Beroep op de directie was mogelijk. In 1976 werd door Vitrite afgezien van een eigen CAO en schaarde zij zich bij de ondernemingen in het Philips-concern, waarvoor de Philips CAO's voor handar beiders en voor lagere beambten van kracht zijn. Dat de directie rond de eeuwwisseling reeds begrip had voor de loonderving bij ziekte en ongeval, moge blijken uit de volgende reglementen, waaruit wij het voornaamste overnemen: Uitkering in geval van ziekte Vanaf maandag 20 augustus 1900 zal het personeel van The Vitrite Works, in geval ziekte hen belet om te werken, uit kering genieten. Salesmanager F. H. J. van Hoorn feliciteert de chef Inkoop Ing. A. T. Groen en berg met zijn 25-jarig dienstjubi- leum. 1 8-09-79. - - - De uitkering wordt genoten per vol len dag en bedraagt 6/io van het ge middeld loon, te berekenen uit het loon van de laatste 10 weken. De uitkering gaat in met den acht sten dag en wordt niet langer geno ten dan 6 achtereenvolgende weken. Om aanspraak te kunnen maken op uitkering moeten verklaringen van den geneesheer worden ingeleverd. Uitkering in geval van ongelukken Het personeel van The Vitrite Works blijft na 20 augustus 1900 op dezelfde wijze verzekerd als voordien bij de On-

Zeeuws Tijdschrift | 1989 | | pagina 51