51 Het OOF heeft als sociaal fonds in vele wezenlijke behoeften voorzien, waar voor geen andere mogelijkheden be stonden. Wij laten een bloemlezing vol gen uit de talrijke gevallen, waarbij een financiële tegemoetkoming werd ver strekt: brillen, contactlenzen, tandpro thesen en tandheelkundige hulp, ge hoorapparaten, reiskostenvergoeding bij bezoek aan familie in inrichtingen, gezinshulp, alternatieve geneeswijze, leningen in geval van tijdelijke financiële moeilijkheden, enz. Sinds in 1 903 een begin werd gemaakt met de vorming van een pensioenfonds, waarvoor zoals we zagen, in 1918 f 1 30.000,- was bijeengebracht, wer den in de volgende jaren door de directie maatregelen genomen ter verbetering van de pensioenregeling. Met de in werkingtreding van de Algemene Ou derdomswet op 1 januari 1 954 werd de Stichting Vitrite Pensioenfonds opge richt. De in het reglement der Stichting neergelegde pensioen aanspraken, be tekenden een verbetering van de pen sioenen, rekening houdend met het bo dempensioen van de AOW. De verzeke ringen werden krachtens de Stichting bij verzekeringsmaatschappijen op collec tieve wijze afgesloten. Toen in 1 961 de reserve voor pensioenen door de inkoop ten behoeve van een weduwepensioen van 60% was uitgeput, werd deze uit de bedrijfsresultaten weer met f 300.000,- aangevuld. De Stichting Vitrite Pensioenfonds werd met ingang van 1 april 1 964 geliqui deerd, omdat vanaf die datum de pen sioenverzekeringen werden onderge bracht bij de Stichting Philips Pensioen fondsen. De versierde volgpers in Surabaya. De heer Daamen feliciteert mej. M. Sinay met haar 25-jarig jubileum 21 -03-'80. Sinds 1 955 werd aan het personeel een uitkering van de winst toegekend. In 1962 werden de voorwaarden waaron der deze uitkering werd verstrekt, vast gelegd in de Dividend-gratificatierege ling. Twee jaar later werd de Winstde- lingsspaarregeling ingevoerd. In de laat ste kon de werknemer een deel van de winstuitkering laten blokkeren, dat wil zeggen onder bepaalde voorwaarden behoefden over het geblokkeerde be drag geen belasting en geen premies voor de sociale verzekeringen te worden betaald. Teneinde bezitsvorming te be vorderen werden vanaf 1 967 winstde- lende personeelsobligaties van de N.V. Philips verkrijgbaar gesteld voor alle medewerkers. De personeelsobligaties gaven een rente van 9 afhankelijk van het dividend op Philips-aandelen. Zij waren verkrijgbaar uit bovengenoemde financiële regelingen en voor de beamb ten uit gratificaties. De obligatie spaarre geling maakt het voor de werknemer bo vendien mogelijk ten laste van een be drag van zijn salaris personeelsobliga ties te verkrijgen. Bovenstaande rege lingen werden in 1977 toen Vitrite een volledige concern-onderneming was geworden, onder de bij Philipsgeldende condities gecontinueerd. Door de jaren heen werd bij Vitrite veel aandacht besteed aan het huldigen van werknemers die hun 25-, 40- of 50-jarig dienstjubileum vierden. De conjuncture le inzinkingen, waardoor Vitrite in de ja ren tussen de twee wereldoorlogen her haaldelijk werd getroffen, waren telkens oorzaak van talrijke pijnlijke ontslagen. Aangezien een periode van teruggang veelal gevolgd werd door een opleving, werden eerder ontslagen werknemers herhaaldelijk weder in dienst genomen. Dit was min of meer een regel, omdat bij het voortdurend gebrek aan werkgele genheid in die jaren, de ontslagenen werkloos waren gebleven. Deze toe stand leidde na de oorlog tot een rege ling waarbij voor velen een jubileum ge vierd werd wanneer het totaal der dienstjaren uit verschillende perioden het vastgestelde aantal had bereikt. De regeling was eveneens van toepassing op hen die tijdens de oorlogsjaren ge dwongen waren in de Duitse industrie te werken. Deze jubilea werden accumula tiejubilea genoemd, die elk jaar op een morgen in december werden gevierd.

Zeeuws Tijdschrift | 1989 | | pagina 53