52 40-jarig jubileum P. Meliefste. In zijn toespraak tot de heer P. Meliefste ter gelegenheid van de viering van diens 40-jarig dienstjubileum op 14 december 1962 legt directeur Van Berlekom de nadruk op de grote belangstelling van de jubilaris voor de sociale verhoudingen in het bedrijfsleven. De heer Meliefste was 6 jaar voorzitter van de personeelsraad en tot zijn aanstelling als chef van de vervoersdienst, lid van de ondernemingsraad. Gedurende die jaren oogstte hij, door zijn idealisme steeds te paren aan zijn zin voor werkelijkheid, bij zijn optreden de waardering der directie zowel als van de bedrijfsgenoten. Buiten de Vitrite bekleedde de heer Meliefste tal van functies, te weten 12 jaren lid van de Middelburgse Gemeenteraad, 17 jaren lid van Provinciale Staten van Zeeland, lid van het na-oorlogs tribunaal en nog steeds is hij secretaris van de Woningstichting „Volksbelang". Thans is de heer Meliefste ere-voorzitter van de Christelijke Metaal Bedrijfsbond en van de Besturenbond. DirecteurVan Berle kom complimenteerde de jubilaris met zijn vele activiteiten in het belang van de werknemers in de industrie, en bedankte hem voor de toewijding waarmede hij de Vitrite gedurende 40 jaren heeft gediend, naast zijn vele andere verplichtingen, en deed zijn woorden vergezeld gaan van de overhandiging van een envelop. Evenals bij regelmatige jubilea het geval was, werden de jubilarissen met hun naaste familieleden per taxi afgehaald van hun woning, om zich vervolgens te verzamelen in de kantine, waar chefs en collega's zich bij hen voegden. Wanneer allen gezeten waren met de jubilarissen op de eerste rij, nam de directie het woord om iedere jubilaris persoonlijk te feliciteren met zijn jubileum en te be danken voor het werk waarmede hij ge durende vele jaren zijn bijdragen had ge leverd tot de bloei van de Vitrite, om ver volgens ruim aandacht te schenken aan zijn loopbaan in het bedrijf. De huldiging door de directie ging gepaard met een gratificatie onder enveloppe en de aan bieding van een bloemstuk aan de echt genote. In veel gevallen werd vervolgens het getuigschrift van De Nederlandse Maatschappij van Nijverheid en Handel uitgereikt. Sedert 1 966 werd bovendien aan de jubilarissen een sierbord met in scriptie en een elektronisch horloge aangeboden. Op de woorden van de di rectie volgden toespraken van de afde lingschefs en collega's, die vergezeld gingen met de aanbieding van cadeau's. In de jaren zestig was er sprake van een toename der accumulatiejubilea. December 1968 gaf een hoogtepunt te zien met de huldiging van 25 jubilaris sen met 40 dienstjaren. Op donderdag 26 oktober 1972 werden door de direc tie vijf zilveren jubilarissen gehuldigd. Zij allen hadden hun diensttijd zonder onderbreking volgemaakt. De directeur maakte de opmerking dat de tijd van de accumulatiejubilea nagenoeg voorbij was, en dat de omstandigheden gelukki ger waren dan vroeger toen men ten ge volge van crisis en oorlog nogal eens ontslagen werd. De regulaire jubilea werden altijd op de juiste datum herdacht in de vergader zaal van het kantoor, waarna een samen komst met bedrijfsgenoten in de kantine plaatsvond. Het scenario week overi gens niet af van dat voor accumulatoren. Indien een eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau was toege kend voor 40 of 50 jaren trouwe dienst, vond de uitreiking daarvan plaats door de burgemeester van de woonplaats van de onderscheiden medewerker, even eens in de vergaderzaal in aanwezigheid van de directie en de echtgenote van de jubilaris. Toen de directie in 1 951 in een herboren Vitrite Fabriek wilde overgaan tot het aannemen van vrouwelijk personeel voor het keur- en pakwerk van lampvoe ten, moest zij ervaren dat daartegen be zwaren bestonden bij de Middelburgse bevolking. Advertenties waarin moder ne werkomstandigheden en goede lo nen werden vermeld, alsmede van het personeel uitgaande voorspraak, brach ten een behoedzame ommekeer teweeg in de bestaande terughoudendheid ten aanzien van fabriekswerk door vrouwe lijke arbeidskrachten. Vooreerst waren het hoofdzakelijk jonge meisjes, bij de aanmelding door een ouder begeleid, die na omstandige voorlichting, beslo ten voor keurwerk bij Vitrite in dienst te treden. Nadat het ijs gebroken was, be gon ook de tegenzin bij vrouwen te wij ken. In de volgende jaren traden meer vrou wen in dienst, om na de invoering van deeltijden in de zeventiger jaren in de meerderheid te zijn. Wel was er in de eerste jaren een vrij groot verloop, het welk voor de directie aanleiding was om voor vrouwelijke medewerkers een be scheiden jubileumviering voor 10 dienstjaren in te stellen. Deze persoonlij ke huldiging werd door het vrouwelijk personeel bijzonder op prijs gesteld, tot dat in 1 984 hieraan voor de laatste maal aandacht werd besteed. De V.P. 100 pers in geopende omkasting.

Zeeuws Tijdschrift | 1989 | | pagina 54