X. DE NIEUWE FABRIEK OP ARNESTEIN P. F. M. Gruyters bedrijfsdirecteur 1982-1985. Uitgangspunt voor de bouw van de nieu we fabriek was een bedrijf tot stand te brengen met een optimale efficiency, naast de voordelen van concentratie op één plaats,te realiseren dooreen perma nente benutting van de produktie-appa- ratuur in een organisatorisch verband dat aan hoge eisen van communicatie en samenwerking voldoet. In deze context, en met het oog op de hoge investering, zijn de produktie-afdelingen uitgerust met de nieuwste, door Vitrite gebouw de, en enkele moderne buitenlandse ma chines, in zodanige aantallen als strikt nodig zijn om in continudienst aan de vastgestelde produktiecapaciteit te vol doen. Door het ontbreken van een ruime reserve, zijn korte omsteltijden noodza kelijk, in verband waarmede produktie- werkers werden opgeleid tot produktie- vakman. Een voorbeeld van het intensie ve gebruik der produktiemiddelen is de vermindering van 6 glasovens van de 21 die voorheen aanwezig waren in Vitrite 1 en Vitrite 2. Het gebouwencomplex bestaat in de eerste plaats uit het 1 60 meter lange en 110 meter brede fabrieksgebouw, waarin onder een plat dak het produktie- proces zich afspeelt en het aangebouw de 14 meter hoge veem met de aanslui tende expeditieruimte; daarnaast uit 1 0 vrijstaande grotere en kleinere gebou wen voor hulpdiensten en tenslotte uit het kantoorgebouw met annex deteken- kamer, de afdeling bedrijfsmechanisatie en de bedrijfsschool. Een nadere beschrijving achterwege la tend, willen wij een bijzondere bouw kundige uitvoering naar voren halen, na melijk twee zich midden in het fabrieks gebouw bevindende patio's, van waar enkele afdelingen en het restaurant dag licht ontvangen en van welker centrale ligging nabij de produktie-afdelingen gebruik is gemaakt om daaraan gren zende de kantoren van de afdelings chefs te situeren en lokalen te scheppen ten behoeve van operationele groepen en groepsoverleg. Ook verdient vermel ding dat het kantoorgebouw werd ont worpen met inschakeling van een pro jectteam van medewerkers uit de kan toorafdelingen, waardoor het zowel functioneel als plezierig is voor hen die er werken. Ten aanzien van de inrichting van de nieuwe Vitrite met outillage en installa ties, beperken wij ons tot enigetreffende voorbeelden van vernieuwing en voor uitgang. Aan het euvel van onsmeltbare stoffen afkomstig van milieuglas, die het smelt- proces van vitriteglas in de ovens versto ren, werd een einde gemaakt door het flessenglas te vervangen door het scho ne en homogene EMGO-glas, dat in de fabriek van de Europese Maatschappij voor de fabricage van Gloeilampen On derdelen in België overblijft als retour glas. Het sorteren van verontreinigin gen is bij ontvangst van dit glas overbo dig. Op Arnestein staat geen batchtoren; de geautomatiseerde mengkamer ligt buiten het hoofdgebouw op korte af stand van de glasperserij en isdaarmede door een loopkat verbonden. Vanaf het ogenblik dat de vrachtauto zijn lading EMGO-glas in de stortput van de meng- installatie lost, volgt dit automatisch zijn weg via grof- en fijnbrekers naar de opslagbunker. Vandaar gaat het, na we ging en vervolgens voorgeschreven hoeveelheden bruinsteen, kalk en soda te hebben opgenomen, naar de batch- menger. In de transportkubel wordt het glasgemeng tenslotte met de loopkat boven de ovens gebracht. Het lossen van het gemeng in de ovens maakt eveneens deel uit van het met behulp van een IBM- computer gestuurde proces der glas-

Zeeuws Tijdschrift | 1989 | | pagina 55