55 nieuwe gebouw kan men daarmede evenmin het doosetiket lezen op 1 3 me terhoogte. Het veem met een vrije hoog te onder het dak van 14,75 meter bevat 8 stellingen met 2,285 palletlokaties. Twee turrettrucks met een hefhoogte van 12,45 meter zijn uiteraard onmis baar. Deze kunnen zich met een snelheid van 9 kilometer per uur tussen twee ge leidingen in de vier meter brede gangen verplaatsen. Aan de kop van de stellin gen bevinden zich afzetposities waarvan de truck een pallet kan opnemen. Bij het in opslag brengen van een pallet kiest de chauffeur zelf de lokatie en completeert het begeleidingsdocument. Bij voor- raadcontrole wordt gebruik gemaakt van een veiligheidskooi op de turret- truck. Grenzend aan het hoogbouwveem met zijn aanbouw voor de expeditie, is de keur- en pakafdeling gelegen. Op het bordes van de expeditieruimte, karton zolder genoemd, bevinden zich twee do- zenopzetmachines en een palletiseerau- tomaat. Het bordes is het eindstation van het mechanisch transport der dozen met gekeurde lampvoeten vanaf het vul len bij de sorteermachines tot het palle- tiseren. De geladen pallets worden via een korte rollenbaan van de kartonzol der afgenomen door een vorkheftruck die ze op de afzetposities van de pallet stellingen plaatst. Het dozentransport- systeem en de palletisering hebben de menselijke arbeid ook van de laatste fa sen der produktie tot een minimum ge reduceerd en de verpakking door het uitblijven van beschadigingen aanmer kelijk verbeterd. Omdat de in 1 972 in Vitrite 2 gebouwde waterzuiveringsinstallatie, hoewel zij nog steeds aan de in de vergunning ge stelde eisen voldeed, na meer dan 1 0 ja ren gebruik aan een grondige revisie toe was en de aangeboden hoeveelheid bleef toenemen, werd besloten een ge heel nieuwe zuivering te bouwen op een voor het nieuwe bedrijf gunstig gelegen plaats. Met handhaving van de behandeling van het afvalwater met natronloog, ge schiedt het bezinken van de koper-, zink- en nikkeloxyden nu in een lamel lenseparator met toevoeging van een flocculatiemiddel. De filterkoek bevat 25% droge stof, die aan een regeneratiebedrijf wordt ver kocht. De installatie is uitgerust met mo- dene regelapparatuur. Haar capaciteit is niet veel groter dan voorheen het geval was, omdat men in de beitserij erin isge- slaagd met zwakkere zuurbaden en min der spoelwater, minder afvalwater aan te bieden. Wij willen een bijzonder feit met betrek king tot de Mechanische Werkplaats en Ondertekening van een overeenkomst van de bestuurder met de ondernemingsraad in zake verkorting van de arbeidsduur en flexibiliteit van de bedrijfstijd op 1 februari 1 985. V.l.n.r. de chef personeel G. Molier, de secre taris van de ondernemingsraad A. Tevel, directeur P. F. M. Gruyters en de voorzitter van de ondernemingsraad C. J. van Leuven. annex Gereedschapmakerij (constante temperatuur: 21 °C) niet nalaten te ver melden. Sinds in 1 932 Philips de licht- divisie van de Westinghouse Company in Amerika heeft verworven, worden in Middelburg de nieuwste produktiema- chines ook gebouwd voor uitzending naar de Verenigde Staten. 38 jaren na dat Vitrite geavanceerde know-how uit Amerika ontving, gaan de resultaten van haar eigen ontwikkeling de weg terug over de oceaan. Voordat van automatisering op de fa- brieksvloer sprake was, waren in de laat ste jaren bij Vitrite als deel van het Philips-concern, een aantal administra tieve automatiseringsprogramma's in gevoerd met gebruik van een centrale computer in Eindhoven. Wij noemden reeds het ORFO-systeem, automatisch op een geplande datum aanmaken van verzendingsdocumenten naar de klan ten. Op Arnestein kent men bovendien een aantal programma's voor eigen ge bruik, zoals administratie van voorraden met bestelprocedure, aan- en afwezig heidsregistratie met berekening van ziektepercentages, rendementsbereke ningen van machines, een planningssys teem voor de Mechanische Werkplaats, enz. Voor dit alles beschikt men over een P7000-computer en 6 tafelcomputers, welke in de computerkamer zijn onder gebracht. In het fabricagegebouw bevindt zich ook het restaurant waarin plaats is voor 260 personen aan tafels voor zes en acht. Het vloeroppervlak is ongeveer ge lijk aan dat van de twee vroegere kanti nes tezamen. Doordat de keukeninrich ting wat werd uitgebreid, kon in het as sortiment van verstrekkingen wat meer variatie worden gebracht. In het sys teem van zelfbediening passeert men respectievelijk vitrines voor gekoelde ar tikelen, vitrines op normale temperatuur voor brood, kaas en fruit, de uitgifte van eenvoudige warme snacks met daarach ter de bakruimte, de uitgifte van koffie en aan het eind van de balie de kassa. Het betalen geschiedt met betaalkaar ten. Direct voorbij de ingang zijn er drie snackautomaten, een koffieautomaat en twee magnetrons, speciaal voor de ploe- genwerkers. Ook is hier een apparaat geplaatst ten behoeve van de opwaar dering van de magnetische betaalkaar ten. Naast het inwerpen van munten kunnen ook briefjes van 1 0 gulden wor den aangeboden. Na het vertrek van het kantinepersoneel worden de keuken en de voorraadruimtes afgesloten. Ploe- Topbeloning van f 1 2.000,- voor de heer Ch. de Ha mer 28-08-84.

Zeeuws Tijdschrift | 1989 | | pagina 57