57 Straat van omkaste volgpersen in de nieuwe fabriek. De wellicht meest opmerkelijke veran dering in het produktiegebeuren is het nieuwe computergestuurde transport systeem, een complex van rollenban- den, tussenmagazijnen en zogeheten snuffelkarren, onbemande transportkar retjes die alle gesjouw overbodig ma ken. De halffabrikaten leggen hun weg door het produktieproces af in bakken en in het eindtraject in dozen, tot in het veem. Het systeem onthoudt de bewer kingen, zodat de oorzaak van eventuele fouten snel is op te sporen. In het miljoenen-project werd eveneens aandacht besteed aan millieu- en ener gie-aspecten. De nieuwe met moderne regelapparatuur uitgeruste waterzuive ringsinstallatie loost, evenals de vorige installatie, schoon water in het kanaal, en de warmte die anders in de schoor stenen van de glasovens verloren gaat, kan benut worden voor verwarming van de fabrieksruimten. De heer Gruijters noemde Vitrite een uniek bedrijf dat toonaangevend mag worden genoemd voor lampvoetenfa- bricage in de wereld. De totale produktie bedraagt 3 miljard lampvoeten per jaar. Dat wil zeggen 8,5 miljoen per dag, of wel 6 duizend per minuut. Ruwweg is tweederde van de afzet bestemd voor Philips-bedrijven, de rest vindt zijn weg buiten Philips. Ver in de 90%is bestemd voor de export. Bij Vitrite werken nu 870 personen, deeltijdwerkers meegere kend, waarmede Vitrite de grootste par ticuliere werkgever van Middelburg is. De verhuizing van de activiteiten van het bedrijf in de stad met zo'n 600 man naar Arnestein was geen sinecure. Het is „hartverwarmend", zei de directeur, „te mogen constateren dat in de drie weken die uitgetrokken waren om het karwei te klaren, er sprake was van een teamgeest en saamhorigheidsgevoel tussen Vitri- tenaren, toeleveranciers en installatie firma's, eerder in die mate nauwelijks aangetroffen. Dat kan dus ook in Neder land en het geeft ons veel vertrouwen in de toekomst om de niet geringe taken die blijven te volbrengen". Daarna sprak de heer Gruyters van de zeer constructieve samenwerking on dervonden tijdens de concretisering der plannen, van de gemeente Middelburg onder de bezielende leiding van de zo juist gepensioneerde burgemeester, drs. P. A. Wolters. „Het is mij een groot genoegen", zei de heer Gruyters, „aan zijn onlangs be noemde opvolger, mr. Chr. G. J. Rutten, als vertegenwoordiger van de gemeente Middelburg een cadeau aan te bieden bestaande uit acht oud-Hollandse straatlantaarns, inclusief installatie en uiteraard voorzien van de moderne en energiezuinige PhilipsPL-lamp". Het ligt in de bedoeling met deze lantaarns de omgeving van het oude VOC-gebouw, het vroegere kantoor, te verlichten. In zijn dankwoord zei de burgemeester dat Middelburg er trots op is een zo be langrijk bedrijf als Vitrite bijna 1 00 jaar binnen haargrenzen te hebben. Behalve werkgelegenheid waren ook aspecten van stadsvernieuwing en milieuhygiëne overwegingen voor de Gemeente om in nauwe samenwerking met het bedrijf te streven naar realisering van het plan tot verplaatsing. Een niet onbelangrijk aspect was het beschikbaar komen van 2,5 ha. groot terrein op een prominente plaats aan de rand van de binnenstad. De invulling van dat terrein betekent een uitdaging voor de Gemeente. Op de valreep van 1981 werd met een gezamenlijke verklaring van Vitrite en de Gemeente het startschot tot de uitwer king van het plan gegeven. De initiatiefnemers van die verklaring waren van Vitrite-zijde de heren De Graaf en Daamen en namens de Ge meente de heren Wolters en Baars. Al deze heren zijn inmiddels in rustiger sfe- 40-jarig jubileum A. Tevel. A. Tevel 1947-1987. Op 17-jarige leeftijd begonnen als administratief medewerker bij de wederopbouw en modernisatie van het bedrijf werd hij na enkele ja ren belast met het secretariaat van deTechnische Di rectie. In 1961 volgde zijn aanstelling tot chef van de correspondentieafdeling. Met zijn ruime belangstel ling voor het bedrijf en allen die daarin werkzaam zijn, begiftigd met een vlotte pen, kenmerkte de heer Tevel zich door vele neventaken, zoals eindredacteur van de Vitrite Schakel, secretaris van de Onderne mingsraad, meermalen lid van de OR-commissie, hoofd sociale dienst van de B.Z.B., redacteur van het introduktieboekje, rapporteur van het werkgever- werknemer-overleg, lid van de Groepsonderne- mingsraad van de licht-divisie van de Nederlandse Philipsbedrijven, plaatsvervangend lid van de Cen trale O.R. van Philips en secretaris van de afdeling Zeeland van N.I.V.E. Na de opheffing van de centrale correspondentie in 1980, ressorteerde de heerTevel onder Personeelszaken, belast met de interne com municatie en informatie. Door de opeenvolgende di recties gewaardeerd voor zijn stiptheid en uitste kend geheugen, „Adrie" zoals hij veelal werd ge noemd, doorzijn behulpzaamheid een geziene colle ga voor alle medewerkers. Hersteld van een ernstige ziekte vierde de heerTevel zijn 40-jarig dienstjubi- leum op14juli1987, tevens de dag van zijn afscheid. Na de huldiging door de directie werd hem door de wethouder mevrouw Van Brummelen de eremedail le in zilver van de Orde van Oranje-Nassau uitgereikt voor het vele bestuurlijke werk dat hij heeft verricht. Naast zijn taken voor Vitrite bekleedde de heerTevel de volgende functies: lid Commissie van Beheer van de Gereformeerde Kerk, administrateur-voorzitter van de Sub-commissie Kerkelijke Bijdrage, be stuurslid van de Nederlands Christelijke Beambten Bond (C.N.V.), penningmeester van de Stichting Ge zinsverzorging van de Gereformeerde Kerk.

Zeeuws Tijdschrift | 1989 | | pagina 59