5 Op de voorgrond messingstroken waaruit schijven worden geponst. neerde het in een boven in de mal gele gen ruimte. De mal werd nu onder een pers gebracht, waarna de perser onder grote inspanning door middel van een hefboom een stempel aandrukte. Hier door werd het glas via een kanaaltje (de loop) naar beneden geperst in de onder ste kamer, waar het de glaskop vormde. Men bereikte hiermee dat het glasge wicht van de caps, ondanks verschillen in de afgeknipte hoeveelheden, steeds de juiste waarde had. Deze methode van persen vroeg echter veel kracht. Boven dien moest ongeveer 30 keer meer glas worden gesmolten dan in de cap werd gebruikt. Het grootste deel van de afge knipte hoeveelheid glas bleef achter in de bovenste kamervandemal.Nadatde cap uit de mal was genomen, werd het overschot ter plaatse van de loop door de likker afgeknipt en weer in de smelt kroes gedeponeerd. Het afknippen liet een oneffenheid achter op het glasop pervlak van de cap, die met een amaril- steen moest worden afgeslepen. Aan dit procédé kwam een einde met de invoering van het binnenpersprocédé. Hierbij stond de cap met de rand van de mantel naar boven gericht in de open mal, terwijl het glas rechtstreeks in de mantel werd gedeponeerd om vervol gens onder een hefboompers met een geprofileerd stempel te worden aange perst. Bij het afknippen van het gelikte glas werd gebruik gemaakt van een le peltje om de juiste dosering te verkrij gen. Door nauwkeurige kontrole op de visco siteit van het glas en door geoefendheid van de likker werd het lepeltje op den duur overbodig. Omstreeks 1 905 waren vier met kolen gestookte ovens met smeltkroes dag en nacht in bedrijf. De personeelssterkte was toen 185. Het vervangen van een versleten smelt kroes was een zwaar karwei, dat onder de persoonlijke leiding stond van de di recteur. Eerst moest een gedeelte van de voormuur van de oven worden afgebro ken, waarbij de oventemperatuur niet teveel mocht dalen. Daarna werd de nieuwe kroes in een apart gedeelte van de oven, de kiln genaamd, voorge- warmd. Was hij op temperatuur, dan werd door zes man met behulp van een houten balk de oude kroes uit de oven verwijderd en de nieuwe er ingebracht. Een en ander verliep zeer moeizaam, omdat de zware grafieten kroes niet te snel mocht worden opgewarmd, daar hij Het personeel omstreeks 1897.

Zeeuws Tijdschrift | 1989 | | pagina 7