6 Draaierij en bankwerkerij omstreeks 1900. anders zou barsten. Na afloop van het zware karwei kregen de uitvoerders ie der een fles bier. De kiln werd tevens be nut om caps die geheel uit vitrite beston den langzaam te laten afkoelen. Be droeg de produktie in 1 894 nog slechts 800.000 stuks, in 1898 was die geste gen tot 3 miljoen. Voor het vervaardigen van grote hoeveelheden leende het handbedrijf zich natuurlijk niet. Daaren boven is het een vereiste voor een regel matige produktie, dat het werk machi naal geschiedt en zoveel mogelijk onaf hankelijk van de bedienende man. Na de benoeming van de heer ir. H. C. Ghijsen in 1906 tot bedrijfsingenieur werd met de invoering van machinaal fa briceren een begin gemaakt. Aan zijn in ventiviteit en constructief inzicht dankte The Vitrite Works verscheidene produk- tiemachines, die voor het eerste kwart van deze eeuw een grote verbetering be tekenden ten opzichte van de oorspron kelijke primitieve outillage. In 1914 werd ir. Ghijsen opgenomen in de direc tie. De machinale fabricage werd sterk uitgebreid door naast de aanschaffing van buitenlandse machines, deze in de bankwerkerij ook na te bouwen onder aanpassing aan de speciale eisen van de eigen produktie. Ook werden machines samengevoegd tot combinaties waar mee afgewerkte hulzen werden vervaar digd. De toevoer van hulzen naardema- chines werd gemechaniseerd mettrans- portgoten en aanvoertrommels, waarbij omgekeerde exemplaren door een luchtstraal werden verwijderd. Al deze en vele hier niet vermelde verbeteringen van de outillage werden in eigen bedrijf ontwikkeld en gerealiseerd. Nog ingrijpender was de verandering van het vitriteerproces. Het likken van gesmolten glas uit een kroes werd door ir. Ghijsen verlaten. Men ging gebruik maken van kleine met lichtgas gestook te ovens, waarin brokken vitriteglas op nieuw werden gesmolten. Deze brokken waren afkomstig van de smelt in een grote wanoven. In deze met cokes ge stookte wanoven werd uit grondstoffen het vitriteglas gesmolten. Silicium, het hoofdbestanddeel in het mengsel, werd in de vorm van het zogenaamde zilver zand uit Fontainebleau aangevoerd. Eenmaal per 24 uur werd de wanoven gelost en het gesmolten vitriteglas op gevangen in een ijzeren trog, waar het na afkoeling in stukken uiteen viel, om vervolgens op voorraad te worden ge legd. Hieruit werden de kleine ovens van glasbrokken voorzien. Lang heeft men gedacht dat de kwaliteit van het glas be ter werd als het een soort rijping had on dergaan en daarom moest het minstens drie maanden oud zijn alvorens het mocht worden gebruikt voor het glas persen. De wanoven werd in 1 949 ver vangen door een met olie gestookte kuipoven. In de kleine ovens werden de brokken tussen twee hellende vlakken afgesmolten, waardoor het vloeibare glas zich verzamelde in een ruimte onder aan de oven, die voorzien was van een opening in de voorzijde. Door deze ope ning haalde de likker op de beschreven wijze een klontje glas uit de oven, dat vervolgens onder de handpers werd ver werkt in de binnenpersapparatuur. Voor mechanisering van het vitriteren was deze werkwijze niet geschikt, maar toen het oventje werd voorzien van een gootje in de bodem, had men een loop oventje verkregen waaruit continu een straaltje vitrite-glas liep, dat recht streeks in een matrijs kon worden opge vangen. Loopovens zijn tot 1 954 in ge bruik geweest. In 1907 werd begonnen met machinaal glaspersen. Hoe deze machines werk ten, is niet meerte achterhalen, maar het is waarschijnlijk dat zij bestonden uit een revolverplaat waarboven gereed schappen waren gemonteerd. Deze eer ste vitriteermachines boden, in kombi- natie met de loopovens, door het hogere produktietempo de mogelijkheid aan de voortdurend toenemende vraag te vol doen. De messingmantel van de cap verliest bij het persen van het vloeibare glas met een temperatuur van circa 1.1 00 °C zijn glans en krijgt een dof en vuil aanzien. Om twee redenen dient deze oxydelaag te worden verwijderd: voor de verkoop Schroefpers en handbewerkingen omstreeks 1900.

Zeeuws Tijdschrift | 1989 | | pagina 8