een lopend ovenvuur. 138 plaats bij de gratie van een petroleum lamp. Ook werd nog veel op de tast ge daan! Het bovenstaande valt onmogelijk los te koppelen van de genoemde bakkers Rotte. Maar het blijft een bloemlezing, 'n Ere-saluut in dit kader ook nog aan de vrouwelijke inbreng. Niet alleen aan de echtgenotes, maar ook aan alle zusters en dochters, aan wie de zakelijke drukte geenszins is voorbijgegaan. Hun trouwe inzet logenstraft de term „eenmansbe drijf" dan ook geheel en al! Bewust gaan we niet verder in op de werving en het hebben van „bakkersknechtjes" en „meiden". Evenmin kunnen we de ontel bare ommegangen die gemaakt zijn met brood en banket, nagaan. Het gebeurde te voet, met de kruiwagen, per trans portfiets, maar hier en daar ook nog met paard en wagen. Pas in de jaren vijftig komt bij de meesten de auto in gebruik. Tenslotte moest je ook als bakker met je tijd mee! Na een lange aanloop... In vogelvlucht ging het tot dusver over zeven bakkerijen Rotte. Nummero acht is nu aan de beurt. Het is het enige be drijf waarde oven brandend isgebleven. Hier is de voorgeschiedenis. Het is bak ker Adriaan Pieter Rotte, „Adri", die na zeventien jaar trouwe dienst in de Oos- terlandse bakkerij, elders zijn fortuin gaat zoeken. Net getrouwd strijkt men neer in een „kelderbakkerij" aan de Rot terdamse Kaai te Middelburg. Dat is in het najaar van 1 939. In mei 1 940 wordt de stad gruwelijk door de Duitsers ge bombardeerd. Er zijn ook een aantal vol treffers bij voor bakkerij Rotte. Samen met collega-bakkers wijkt Adri Rotte uit naar een tijdelijk bakadres. In de Neder- straat opent men een noodwinkel. Na een half jaar wordt het mogelijk in te bakken bij neef Piet Rotte aan de Koe straat. Circa zes jaar mag die samenwer king duren. Maar van terugkeer naar het weggebombardeerde bakkerijpand kan geen sprake meer zijn. Opnieuw koopt men een pand. Eveneens een „kelder bakkerij", gesitueerd aan de Londense Kaai. Hier wordt de winkel uitgebreid. De aangetroffen stenen bakoven wordt vervangen door een eigentijds exem plaar. Bovendien wordt ook nog een kneedmachine aangeschaft. Tijdelijk zit men hier gunstig ten aanzien van het langskomende publiek. De Lange Delft is nog in herbouw. Maar wanneer het oude stadshart gereed is, breken er kommervolle tijden aan, want de aan loop valt sterk terug. Alleen met de broodbezorging kan nog wat goedge maakt worden. Wat nu? We schrijven in middels herfst 1957. Nog langer aan blijven op de Londense Kaai is zakelijk onmogelijk. Gelijktijdig wordt een bak kerij aan de Gravenstraat, vlakbij de Gro te Markt, te koop aangeboden. Men be sluit tot overname en het is op dit adres dat Bakkerij A. P. Rotte furore mag ma ken. In de loop der jaren is er enorm veel verbouwd en vernieuwd. Achter de schermen zijn bergen werk verzet en de klanten profiteerden steeds van de voor treffelijke smaak der produkten. Bakker Adri Rotte is een bakker in hart en nie ren. Ook buiten zijn bedrijf is hij een be kende persoonlijkheid. Heel wat jaren is hij voorzitter van de Bond van Christelij ke Ondernemers in het Bakkerijbedrijf (Gewest Zeeland) en heeft verder zitting in de Walcherse afdeling van de Neder landse Bakkersbond. Net als bij zijn broers en neven Rotte, klopt ook zijn hart sneller als het gaat om het Christelijk Onderwijs en het Gereformeerde Kerke lijk erf. Hier aan geeft hij heel wat ener gie! Van de in totaal zeven kinderen die hij rijk is, waaronder vier zonen, geeft slechts één van hen te kennen wat te voelen voor het voorvaderlijk ambacht. Dat is zoon Adam Jacob, „Ari" (geb. 1945). Binnen een „vennootschap on der firma" werken beiden precies tien jaar samen, waarna Ari het roer over neemt. In hem ontmoeten we de vierde bakkers-generatie! Precies veertig jaar heeft bakker Adri er dan opzitten in het Middelburgse. Een komplete struggle for life heeft hij mogen doorstaan. In middels heeft hij dan ook al zijn 50-jarig bakkersjubileum mogen vieren. Korte tijd later, zomer 1 979, komt aan zijn ar beidsintensief en welbesteed leven abrupt een einde. Hij is dan nog maar 66 jaar oud. In hem ontvalt ons een „man nenbroeder" die als bakker feitelijk alle ontwikkelingen van kleinschaligheid naar grootschalig ondernemersschap heeft meegemaakt. Begon hij thuis, en later ook in zijn beginjaren te Middel burg, nog met de gemetselde oven, na heel wat ups and downs, kwam hij via tussentijdse aanpassingen op materieel gebied tenslotte nog toe aan het bakken in de meest geavanceerde oven van dat moment. Zijn voorliefde voor het hand werk en elk afzonderlijk produkt, heeft onder dit alles niet geleden. Kanttekening: Dit artikel werd op verzoek van de redaktie van het Zeeuws Tijdschrift geschreven naar aanleiding van een te verschijnen familie-uitgave van de Bakkerij ROTTE Familie Kroniek: „Een lópend (oven-)vuur". Bakker (Adri) A. P. Rotte te Middelburg (Gravenstraat) in de bakkerij. (1975).

Zeeuws Tijdschrift | 1989 | | pagina 20