OVER BOEKEN Walacria. Een kroniek van Walche ren. Deel 2. Stichting Natuur- en Re creatieinformatie (NRI), 1989. Prijs f 28,50. De redactie van Walacria kan haar werk voortzetten. De kroniek - wij hopen dat zij jaarlijks zal verschijnen - is thans een uitgave van de Stichting Natuur- en Re creatieinformatie. Was deel 1 een the manummer waarin het landschap met alles wat groeit en bloeit centraal stond, deel 2 is een zeer gevarieerd geheel ge worden waaraan zeer competente au teurs hebben meegewerkt. De onder werpen zijn: de stichting van de kapel van Hogelande (Henderikx), kosmische en klimatologische effecten op het zee niveau in relatie tot Walcheren (Beef- tink), burgen in Zeeland en West-Vlaan- deren (Trimpe Burger), Vlissingen in de jaren '20 (Teunis), Patrimonium op Wal cheren (Altena), „kunstgedoe" te Dom burg (Van Vloten), loodsen enz. (Roos) en vogels te Ter Hooge (Van Lynden). In deze bespreking houd ik nauwelijks een volgorde aan. Gefascineerd als ik ben door biografische en autobiografi sche notities heb ik het verhaal van Bert Teunis het eerst gelezen. Ik las het ook als Middelburgse jongen die al vroeg zijn stad ging verkennen. Je herkent ener zijds de geheugentraining van het klas sikaal opdreunen van rijtjes als Hooge- zand-Sappemeer enz. en anderzijds het kopen van toverballen en toffees in het winkeltje op de hoek. Maar ook het ver kennen van stegen en straatjes, de figu ren die thuis op bezoek kwamen en de gesprekken over zaken die kinderen niet mochten horen zoals de staking op „De Schelde". Iets verder terug in de tijd gaat het ver haal over Domburg en het „levendig kunstgedoe" aldaar van Francisca van Vloten onder detitel „Eenvoudig aesthe- tisch beweeg". Zij beschrijft de wereld van Toorop en de zijnen, van Marie Tak van Poortvliet en Jacoba van Heems- kerck, die onder invloed van Steiner zich tot de antroposofie wendden. Mon driaan speelt in haar verhaal ook een be langrijke rol. De laatste alinea van haar artikel begint met de zin dat de eerste wereldoorlog voor Domburg een tijd perk afsloot. De schrijfster beweegt zich een kroniek van Walcheren door de stof als een vis in het water. Weer iets verder in de tijd speelt de bij drage van B. Altena: „Gerechtigheid ver hoogt een volk". Over Patrimonium op Walcheren. 1882-1914, een goed ge componeerd verhaal over een belangrijk onderdeel van de sociale geschiedenis. Patrimonium is de naam van het Christe lijk Werkliedenverbond waaraan de naam is verbonden van de Hervormde predikant ds. A. S. Talma die in 1891 een beroep aannam naar Vlissingen. In die gemeente is hij actief werkzaam bij de bestrijding van misstanden. In 1891 al werd hij lid van Patrimonium. Talma schuwde niet in debat te gaan met de so cialisten. Zijn standpunten over de maatschappelijke verhoudingen en de moeilijkheden die Patrimoniumleden te overwinnen hadden, bleken duidelijk uit het commentaar op de ideeën van Talma van het anti-revolutionaire blad „De Zeeuw" in 1902: „dwaze theoriën die ten verderve voeren" en „spelen met vuur".Talma wasal in 1 895 predikantte Arnhem geworden. Zijn ideeën werkten door. D. Roos balt zijn brede kennis over het loodswezen en alles wat met betonning heeft te maken samen in een uitvoerig artikel. Hij stoort zich in het slot aan de houding van de Hollanders. „Moeilijk is het voorspellingen te doen over de ont wikkeling van het Westerscheldebek- ken. Een zgn. „vierde nota" waarin in hoofdzaak Hollanders uitmaken wat er in dit bekken moet geschieden - geeft in eerste instantie aan dat Zeeuwen zich beter bezig kunnen houden met aktivi- teiten in de sfeer van de recreatie. Later blijkt dat dit bekken toch wel weer een andere bestemming heeft en opgewaar deerd wordt als nationaal haven- en in dustriegebied." Het artikel van Roos wordt opgevolgd door een bijdrage van de amateur-orni tholoog A. J. H. baron van Lynden over kasteel Ter Hooge - een verloren vogel paradijs? Dat vraagteken is veelzeg gend. Dankzij de initiatieven van de va der van de auteur kon de herinplant van de buitenplaats na de inundatie van 1 944-1 945 worden verwerkelijkt. „Het parkbos van Ter Hooge is nu als het ware een kleine oase in een enorme cultuur steppe, waar de beroemde meidoornha gen rondom de weiden zijn verdwenen en waar uitsluitend een aantal wegen van beplanting zijn voorzien. Geen won der dat zo'n oase als een magneet de vo gels aantrekt!" Maar nu het vraagteken: talrijke vogelsoorten zijn verdwenen, andere soorten nemen zo toe dat Neder land lijkt te „verkraaien", te „vermeeu wen" en te „verduiven", aldus de auteur. Lichtpuntjes worden ook genoemd maar de toekomst hangt van verschillende factoren af. Het onmatig hanteren van de gifspuit heeft Zeeland een kwalijke reputatie bezorgd zodat vooral gemeen ten en waterschappen jaren achterlopen bij de ontwikkeling elders in ons land. De slotzin is een oproep tot zorg voor een gezond milieu. Drie bijdragen blijven over: van een his toricus, een bioloog en een archeoloog. Als historicus begint P. A. Henderikx in het jaarboek over de oudste oorkonde in bezit van het rijksarchief in Zeeland. Dit stuk uit 11 89 regelt de stichting van de parochie Hogelande (een foto van de (nieuwe) kapel siert de omslag). Een be langrijk en doorwrocht artikel, dat zich bezig houdt met de ambachtsheren en het patronaatsrecht van de kerken. Hen derikx beperkt zich niet tot Hogelande maar plaatst zijn bijdrage in het algeme ne kader van een zeer belangrijk tijds-

Zeeuws Tijdschrift | 1989 | | pagina 33