oude documenten opnieuw bekeken 126 In de verklarende tekst wordt gepoogd duidelijk te maken wat de tekening voor stelt en wat de historische achtergrond is van de fragmenten die erop te zien zijn. De veronderstellingen die worden geopperd kloppen echter niet. Men wist nog te weinig om een en ander betrouw baar te kunnen verklaren. Pas veel later. na de oorlogsverwoesting in 1 940, ver schafte een bouwkundig onderzoek van dr. G. C. Labouchère en Th. Haakma Wa genaar meer licht. Op enkele zaken na, die in het ongewisse bleven, kon men de bouwgeschiedenis van dit onderdeel van het Abdijcomplex toen reconstrue ren. Gebleken is dat het hier gaat om een aanbouw tegen de noordzijde van het priesterkoor van de Koorkerk, te weten de ruimte oostelijk van de Pandhof (op de plattegrond van de Abdij in zwart aangegeven, afb. 2). Op de oude penseeltekening (afb. 1zijn alle fasen, van de vroegste tot de laatste, af te lezen. Zie hiervoor de schematische weergave op afbeelding 3. Het hier volgende berust op de tekening die werd vervaardigd door ir. H. de Lus- sanet de la Sablonière (afb. 4), ter ver duidelijking van de afbeelding uit Bodel Nijenhuis, en op zijn toelichting bij al dit tekenwerk. No. 1 is de aanzet van het kruisgewelf in de vleugel ten oosten van de Pandhof, grenzend aan de kloosterkapel uit de Ro maanse tijd. No. 2 is een van de vier muurnisjes van de bovenverdieping van die aanbouw, uit dezelfde periode; nisjes derhalve in de noordmuur van de Romaanse kapel. De situatie van de aanzet van het gewelf en de muurnis is op de tekening overi gens fout weergegeven (veel te dicht bij elkaar), zie de tekening van De Lussanet, fase 1 N.B. De muur waarin het nisje zich be vindt, dat wil zeggen de Romaanse noordmuur, is bij de volgende verbou wingen van de kerk, toen deze vergroot werd, gehandhaafd. De juist vermelde aanbouw kreeg vervol gens een vergroting naar de oostzijde. No. 3 laat een restant zien van de oor spronkelijke sluitmuur, waartegen de aanzet van het oorspronkelijke gewelf. No. 4 is de nieuwe eindmuur, dus na de verlenging zichtbaar omdat de oude eindmuur voor het grootste deel is weg gebroken. In die nieuwe eindmuur be vinden zich een poortje (No. 5) en een venstertje (No. 6). Nu wordt muur No. 7 gebouwd, waar door de ruimte het smalle karakter krijgt. Hoever de oorspronkelijke ruimte door liep ten noorden van de kapel is niet be kend. Afb. 3. Schematische weergave van alle fasen in de bouwgeschiedenis van hetgeen op de penseeltekening van afb. 1 te zien is; de nummers verwijzen naar de tekst van dit artikel. Tekening T. Brouwer.

Zeeuws Tijdschrift | 1989 | | pagina 8